
Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá
ČTK
Vládní kabinet dnes rozsekl spor kolem summitu NATO. Prezident Petr Pavel součástí delegace na červencovou cestu do Ankary není, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci. Pavel už dříve avizoval, že má na vládu připravenou kompetenční žalobu.
„Na základě mého návrhu jsme rozhodli, že Česko bude zastupovat delegace, kterou povede předseda vlády,“ sdělil Babiš. Spolu s ním pojede ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), přiblížil. „Ty důvody, které nás k tomu vedly, aby ta delegace byla v tomto složení, jsou naprosto praktické. Tento summit, vzhledem k tomu, co se děje ve světě, se bude lišit od těch předchozích. A pro naši zemi, pro Českou republiku bude velice důležitý,“ dodal premiér.
Nebráníme v ústavních kompetencích, sdělil premiér
Spor kvůli cestě označil za „zbytečný a nesmyslný“. Vláda podle Babiše odmítá tvrzení, že by prezidentovi „něco zakazovali“ a ani podle něj nejde o truc. „My to zásadně odmítáme. Není to pravda,“ konstatoval. Zmínil také, že prezident za svůj mandát absolvoval už přes šedesát zahraničních cest, z čehož dvanáct stihl od nástupu Babišovy vlády. „A před dvěma týdny jsme ho schválili do čela delegace na Valné shromáždění OSN. Takže určitě tady není žádný důvod, že bychom měli nějaký zájem bránit panu prezidentovi v jeho ústavních kompetencích,“ řekl předseda vlády.
Na prezidentův návrh – že by se on účastnil neformální části summitu a vláda formální – premiér sdělil, že večeře se loni zúčastnilo osmnáct členů Evropské rady. „To je to místo, kde já zastupuji Českou republiku,“ poznamenal. Vláda podle něj bude zároveň vysvětlovat nedosažení 2% HDP na obranu a obhajovat pozici tuzemska. „To je ten důvod, proč jsme rozhodli, jak jsme rozhodli. Já si myslím, že to má racio,“ uvedl.
Otázku složení delegace má Strakova akademie spolu s Kanceláří prezidenta republiky na stole už nějakou chvíli. Ministři účast prezidenta odmítají, protože podle nich zahraniční politiku určuje vláda, nikoliv prezident. Macinka v dubnu v televizi XTV označil prezidenta za lídra opozice. „Vláda má nějaké priority a postoje, které se značně liší od těch, které neúnavně na veřejnost vypouští on,“ konstatoval ministr.
Prezident na své účasti trvá. Dříve uvedl, že reprezentace České republiky navenek patří mezi jeho ústavní pravomoce. Několikrát také zopakoval, že by se na summitu řídil schváleným mandátem vlády. Koncem května také avizoval, že pokud vláda jeho účast nepotvrdí, má připravenou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.
- Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá - 22.6.2026
- Brzy na to přijdeš sám - 22.6.2026
- Organizovaný zločin a ticho před bouří. - 22.6.2026


uplakanek
Bonzák zůstane bonzákem. A nikdo soudnej by sebou nevzal ksindla jako je Pávek.
A jestli mně na ten summit nevezmete, tak vám tatínek (Baxa) vyhlásí válku!
.
Já už měl půl roku domluvené, jak tam vládě zatopím, jak podrazím Bábu v přímým přenosu, ve světlech ramp a v cizině! Už jsem se to, co mám říkat, i zpaměti naučil, z toho papírku od Koláře…. Fňuk.
Je pro všechnylibtardy nutné a nejvyšší čas nastavit tomuto vlastizrádnému bezpáteřnímu chameleonu program “ Spolupráce “
ANDY breburda byl dycinky k dohodnutí“
Tvářit se na čas vstřícně z účastí a pochopením jistě nebude pro tuto slizkokou krvelačnou křivopřísežnou hyenu žádný problém.
voli_či sudeťáka jsou hnůj
Revoluce bude?
To by byla záminka – libtardi zorganizují protistátní puč, protože jejich maskot někam nepojede. No to mě poc.čij záda!
Michprdi, do ulic! Dostatek tekutin sebou, protože horka mají přetrvávat i nadále.
Situace je mimořádně příznivá: generální prezident ostrouhá, ČT obětavě demonstruje, aby veřejnost byla přesně, pravdivě, nezaujatě, veřejnoprávně, hodnotově, nestranně, … informována. To jsem netušil, že nám byly poskytovány takové rozkoše, o které bychom mohli náhodou přijít. Včetně rozkoše největší: radostně živit tisíce pravdomluvků, aby oni mohli ještě radostněji žít.
Kouknul jsem na seznamu.cz na diskusi pod článkem, který informuje, že Pepa s vládou na summit nepojede. Zhruba tak 75% vylízaných libtardích mozečků se tam rozčiluje a podporuje bývalého komunistického rozvědčíka Pepu.
Bakaly Seznam.cz je totální hnůj……
Chudák převlékací guma z hradu.
https://t.me/neCT24/90701
nikam to hovado nepouštět, dělal by ostudu