22.6.2026
Kategorie: Politika439 přečtení

Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá

Sdílejte článek:

ČTK

Vládní kabinet dnes rozsekl spor kolem summitu NATO. Prezident Petr Pavel součástí delegace na červencovou cestu do Ankary není, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci. Pavel už dříve avizoval, že má na vládu připravenou kompetenční žalobu.

„Na základě mého návrhu jsme rozhodli, že Česko bude zastupovat delegace, kterou povede předseda vlády,“ sdělil Babiš. Spolu s ním pojede ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), přiblížil. „Ty důvody, které nás k tomu vedly, aby ta delegace byla v tomto složení, jsou naprosto praktické. Tento summit, vzhledem k tomu, co se děje ve světě, se bude lišit od těch předchozích. A pro naši zemi, pro Českou republiku bude velice důležitý,“ dodal premiér.

Nebráníme v ústavních kompetencích, sdělil premiér

Spor kvůli cestě označil za „zbytečný a nesmyslný“. Vláda podle Babiše odmítá tvrzení, že by prezidentovi „něco zakazovali“ a ani podle něj nejde o truc. „My to zásadně odmítáme. Není to pravda,“ konstatoval. Zmínil také, že prezident za svůj mandát absolvoval už přes šedesát zahraničních cest, z čehož dvanáct stihl od nástupu Babišovy vlády. „A před dvěma týdny jsme ho schválili do čela delegace na Valné shromáždění OSN. Takže určitě tady není žádný důvod, že bychom měli nějaký zájem bránit panu prezidentovi v jeho ústavních kompetencích,“ řekl předseda vlády.

Na prezidentův návrh – že by se on účastnil neformální části summitu a vláda formální – premiér sdělil, že večeře se loni zúčastnilo osmnáct členů Evropské rady. „To je to místo, kde já zastupuji Českou republiku,“ poznamenal. Vláda podle něj bude zároveň vysvětlovat nedosažení 2% HDP na obranu a obhajovat pozici tuzemska. „To je ten důvod, proč jsme rozhodli, jak jsme rozhodli. Já si myslím, že to má racio,“ uvedl.

Otázku složení delegace má Strakova akademie spolu s Kanceláří prezidenta republiky na stole už nějakou chvíli. Ministři účast prezidenta odmítají, protože podle nich zahraniční politiku určuje vláda, nikoliv prezident. Macinka v dubnu v televizi XTV označil prezidenta za lídra opozice. „Vláda má nějaké priority a postoje, které se značně liší od těch, které neúnavně na veřejnost vypouští on,“ konstatoval ministr.

Prezident na své účasti trvá. Dříve uvedl, že reprezentace České republiky navenek patří mezi jeho ústavní pravomoce. Několikrát také zopakoval, že by se na summitu řídil schváleným mandátem vlády. Koncem května také avizoval, že pokud vláda jeho účast nepotvrdí, má připravenou kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Redakce

Sdílejte článek:
439 přečtení
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)