16.3.2024
Kategorie: Politika

Ve středu by to šlo…

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Příští týden ve čtvrtek pojede Fiala na jednání Evropské rady. Budou se tam radit, co dál dělat s rebelujícími zemědělci, kterým na jedné straně pouštějí drobečky jako držhubné a na straně druhé schvalují zvěrstva, která mají zemědělce přivést do likvidace. Jako třeba poslední hlasování Evropského parlamentu, kde si vymysleli, že živočišné chovy jsou z hlediska emisí totéž co průmysl, takže pro ně začnou platit stejná pravidla ohledně emisí, jako pro továrny.

Zároveň má ministr Výborný naplánovanou cestu po Jižní Americe… ano přesně po zemích MERCOSUR, kterým chce EU otevřít zemědělský trh pro bezcelní a bezkontrolní dovoz zemědělských a potravinářských produktů… Určitě jim tam bude říkat, aby do Evropy nic nevozili, že tady máme pro potravináře přísnější předpisy a že jejich maso nechceme, že?

Na jedné straně europapaláši i jejich čeští nohsledi mluví o úlevách pro zemědělce a na druhé straně dělají přesný opak. Zařizují, aby do Evropy proudily zemědělské produkty, které nemusejí splňovat evropské předpisy, nemusí se za ně platit clo, nemusí se nic. Koneckonců, Američani žerou GMO už dlouhé roky a také žijí, ne? Sice mají tři sta kilo a prášky baští po tubách, ale koho by to zajímalo. Malé ekologické chovy, kde maso stojí tisíc korun za kilo, ty pro naši novodobou aristokracii zůstanou. Chudina ať si dá mouku z ukrajinské pšenice.

Znovu podotýkám, že grýndýl teprve začíná. Co se teď děje, to ještě není nic proti tomu, co mají v plánu!

Jako fakt si někdo myslí, že když pro kravín budou platit stejné předpisy jako pro Křetínského elektrárnu, tak tam mlíko a maso vyprodukují levněji než v Argentině? Nebo když bude muset traktor plnit normu EURO 7, tak bude lacinější než stejně silný Bělorus? Díváme se na likvidaci zemědělství v přímém přenosu. A nejen zemědělství. Díváme se na likvidaci průmyslu, likvidaci všeho.

Včera jsem byl svědkem, že zemědělci opravdu nejsou rozdělení. Byl jsem u schůzky těch „zlých“ zemědělců s představiteli Agrární komory a Zemědělského svazu. Hodlají se k vládě chovat stejně, jako se vláda chová k nim. Nikdo nenaletěl na drobty z vládního stolu. Všichni vědí, co jim hrozí, všichni vědí, co je čeká a nemine, pokud to nechají být. Jan Doležal a Martin Pýcha poděkovali frajerům, co se nebáli vysypat hnůj, vyskládat balíky slámy a také trochu rozmetat, protože díky tomu vše dostalo úplně nový rozměr.

Ptal jsem se onoho traktoristy, jestli už o něm mohu psát, protože je hrdina a měl by být slavný. Opět mi to zatrhl. Mám mluvit o grýndýlu a dovozech ukrajinského obilí…

Mimochodem… vyslechl jsem si spoustu zábavných historek o ministrovi zemědělství, kterému pak zamrzal úsměv na rtech a původně povýšená a arogantní slova jaksi začala váznout v krku. Hodně jsem se nasmál, když mi líčili bezprostřední reakci vládní ochranky, která hystericky řvala do vysílaček, že došlo k napadení úřadu vlády a protože na Vnitru tuhle vládu nesnášejí úplně nejvíc (proč asi, Vítku?), dostala se ke mě informace, že policejní obrňáky už byly na cestě ke Strakovce, ale nakonec je otočili zpátky… Jo, a ten kovboj, co sahal po pistoli, ten byl údajně od Koudelky. Od BISky… to jen abyste věděli, co proti nám stojí a kolik odvahy bylo zapotřebí.

Prosím nedivte se. Když byla krize v roce 2008, tak k nám přišla zvenčí a tehdejší vláda se snažila hasit požár, který nezpůsobila. Řešila ho špatně a se spoustou chyb. Bylo v tom víc ideologie než ekonomického rozumu. Ale… krize přišla zvenčí. Tato vláda krizi způsobila sama svými rozhodnutími a svými prioritami. Způsobila ji svou nekompetentností, neschopností a hloupostí. To je velký rozdíl a oni vědí, že jim hrozí mnohem horší konec, než Topolánkovi, Nečasovi či Kalouskovi.

Zlí zemědělci navrhli, že by se ve středu 20.3. mělo protestovat v Praze a nejen v Praze a následovat tím bratry Poláky, aby se páni premiéři pěkně podívali z oken a věděli, co je doma čeká, když tam budou ve čtvrtek kolaborovat s evropskými hodnotami proti svému národu. Blyštivý Péťa potřebuje pro toto jednání jasný signál a tak by mu měl být poskytnut. Bylo by vhodné se postarat, aby jednání Evropské rady probíhalo v hysterické a pochmurné atmosféře. Aby si tam kuloárně povídali především o tom, jak se pod nimi houpou křesla, klesají jim preference a při návratu je čekají uličky hanby.

Zemědělci se k vládě chtějí zachovat přesně stejně, jako se vláda zachovala k zemědělcům. Šéfové Agrární komory a Zemědělského svazu odjeli s požadavkem zlých zemědělců, že chtějí ve středu do Prahy a čekají od nich, že to ohlásí.

Zemědělci, jste ještě připraveni přijít? Přes všechny prohry v minulosti, přes všechna opatření, které vláda proti zemědělcům použije, přes všechnu nejistotu, jak to dopadne? Gaučovým chytrolínům rovnou říkám, ať zůstanou doma a mlčí. Raději deset statečných, než tisíc fejsbůkových kverulantů. Raději jeden, kdo dovede zatnout zuby a chápe, že dnešní války se vyhrávají výdrží, nikoliv geniálními manévry. I ty politické války.

Co vy, dopravci? Přidáte se? Už víte, jak vypadá odvaha a co můžete udělat. Jste připraveni někde na hraničním přechodu připraveni podstoupit policejní bloček i policejní klepeta? Podrží vás vaši kolegové, stejně jako zemědělci podrželi toho svého? Ne, neptejte se, co máte dělat. Prostě běžte a udělejte to. Kdo se nebouří, ten nic nedostane. Když mohla vláda hladce odmávnout přijetí desítek tisíc migrantů a nebo platbu dvacet tisíc euro za každého, když mohla koupit předraženou síť benzínek, tak má dost možností pomáhat i tomuto národu. Kdyby chtěla… ale ona nechce.

Co vy, slévači, svářeči, zedníci, skladníci? Pořád dobrý? Pořád se nic neděje, práce je dost, ceny jsou nízké a mzdy vysoké?

Ne, ještě to není upečené. Protest ještě není ohlášený. Ale ve středu by to šlo… minimálně zlým zemědělcům by se chtělo… poslat Fialovi ten nejjasnější signál na jeho cestu do Brusele a Výbornému stejným způsobem vzkázat, ať se snad raději z té jižní Ameriky nevrací.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)