9.1.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

V potravinách je naše přežití a tak je chtějí nahradit hmyzem

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Je to opravdu těžké uvěřiti, ale americká organizace FDA se právě rozhoduje, že zakáže některé potravinové doplňky. Určitě se zeptáte proč je – k čertu – chtějí zakázat. No přece proto, že jsou dobré, jsou potřebné a mnohým lidem pomohly proti těžkým nemocem jako je rakovina, cukrovka, revmatická artróza, Alzheimerova nemoc a jiné. Takové účinné látky mohou být přece pouze na recept. Návštěva lékaře je v Americe velmi drahá, takže zde jde čistě jen o peníze.

Potravinové doplňky, byliny a jiné, které jsou v současné době navrženy na odstranění z trhu jsou následující (celý seznam je na stránce):

  • Aloe
  • Alfa lipoická kyselina
  • Boswelie
  • Chondroitin
  • Co-enzym Q10
  • Čajovníkový olej
  • Glutation
  • Kopřiva
  • Kurkuma
  • Lékořice
  • Melatonin
  • Metylkobalamin (B12)
  • NAD (druh vitaminu B3)
  • Pelyněk
  • Quercetin
  • Resveratrol

Dokonce se povídá, i když to zatím není nikým potvrzeno, že je zde snaha zakázat všecky vitamíny a minerály a dávat je pouze na lékařský předpis. Rockefeller má v úmyslu vydávat i potraviny na lékařský předpis! Jejich bláznivost prostě nezná mezí.

Tito lidé nám v žádném případě nehodlají dovolit, abychom byli zdraví. Evropané se zatím mnohým těmto nenormálnostem vyhýbají, pravda – jak kde, ale vesměs ta snaha zde je, udělat to stejné, co Amerika. Říkal mi obchodník s bylinami z Německa, že to, jak ho Evropská unie terorizuje, ho nutí přemýšlet o zavření obchodu.

Namísto toho nám předkládají brouky a hmyz

Evropská unie už dávno propagovala žížaly, brouky a hmyz jako zdroj bílkovin pro člověka. Hledají jiný zdroj bílkovin, protože nám chtějí vzít maso. Je to samozřejmě naprostý nesmysl, my lidé nejsme na pojídání hmyzu upraveni.

Jak říkáii Dr. Sheri Tenpenny, ta snaha zničit naši zásobu potravin se táhne již delší dobu. Jen v Americe bylo v současné době zničeno asi 1900 továren na výrobu potravin, v Evropě zase zakazují zemědělství, v Asii vypustili vodu z Fukušimy do moře, takže zničili vodní živočichy a ty, co to přežili, zamořili radioaktivitou.

A teď nás nutí jíst brouky a hmyz. Nejen nás, ale i dobytek je tím krmen. Je mouka ze cvrčků a larvy mouchy vhodná potrava pro drůbež a dobytek? Těžko!

Je pravda, že určitý hmyz je pojídán na různých místech ve světě. Možná nemají nic lepšího k jídlu, možná je to zavedený zvyk z dávných dob temna, těžko říct. Jisté je, že někdy začátkem tohoto století se vynořila snaha navyknout i Evropany a Američany na brouky a pak, v r. 2012 začala poprvé prosvítat myšlenka, pěstovat tyto živočichy ve velkém.

Z ničeho nic potrava z brouků a ze hmyzu dostala gloriolu záchrany našeho přežití a vznikla snaha nahradit velká a špinavá zvířata, jako je dobytek, malými, špinavými, smradlavými a nechutnými brouky. Samozřejmě, že nám je takhle nepředváděli. Naopak, to byl podle nich čistý a ekologický, naprosto ‘zelený‘ způsob stravy. Hmyz přece potřebuje zcela malý prostor, aby mohl být hromadně pěstován, potřebuje málo vody a nevytváří skleníkové plyny. A ještě je plný bílkovin, mastných kyselin, vitamínů a minerálů – hotový zázrak!

Jenže – taková strava je nebezpečná

Všichni opomenuli riziko, s jezením brouků, žížal a jiného hmyzu spojené. Nejen že existují mezi lidmi případy těžkých alergií na tyto tvory. Další riziko je v tom, že hmyz je často nositelem mikroorganismů a parazitů. Jejich povrch obsahuje jedovaté látky a tyto se nalézají i v jejich střevech, kde tvoří součást rozmnožovacího cyklu.

Nebezpečné bakterie jsou běžně nalezeny jak u volně žijícího hmyzu, tak i u továrně pěstěných druhů. Tyto bakterie, stejně jako paraziti, kteří jsou rovněž četní, nemohou být zničeny procesem vaření, sušení, smažení, nebo pečení. Zůstávají nadále nebezpečné pro člověka a mohou způsobit smrtelné nemoci.

Nemluvě o tom, že hromadně pěstovaní brouci, žížaly a jiní živočichové žijí ve špíně, ve svých vlastních výkalech, nemocech a jiném hnusu. Jsou živeni slepičími výkaly, které samy o sobě obsahují notnou dávku nebezpečných parazitů a jiných škodlivin.

Tam, kde jíme maso z dobytka, nebo z drůbeže, jíme pouze některé části těchto tvorů. Kdežto u brouků a u hmyzu je jíme celé, i s jejich trávicím a vyměšovacím ústrojím, tím pádem i s jejich výkaly. Tím můžeme do sebe dostat mykotoxiny, pesticidy a jiné nebezpečné chemikálie, včetně jedovatých kovů a dioxinu. Organofosfáty (Roundup) a pesticidy založené na chloru byly již v některých odrůdách hmyzu také nalezeny.

Je mnohem více chemikálií, které může hmyz obsahovat. Mohou to být (velice nebezpečné) zpomalovače hoření, dioxin, minerální oleje, hydrokarbony, resin, plastické hmoty, PVC, olovo, aluminium … celá škála jich může být.

Zprocesování hmyzu představuje další nebezpečí. Když jsou zahřáti, nebo vařeni, tepelná reakce s některými jedy v jejich tělech může vyprodukovat další nebezpečné látky, které všecky zůstanou v trávicím ústrojí těch, kteří tento hmyz snědí.

Na komerční pěstování nejsou zatím žádné směrnice, takže technická kontrola výsledného produktu není veškerá žádná. Ani výzkum škodlivých látek v těchto tvorech obsažených, nebyl nikdy vykonán. Takže je to pokus, stejně jako ta zločinná a nefunkční vakcína a my jsme opět dáváni do pozice pokusných králíků.

Ve skutečnosti víme velmi málo o stravitelnosti výživných látek ze hmyzu. Zrovna tak nevíme, kolik se těch senzačních věcí v hotovém výrobku udrží a kolik je zničeno přípravou. Takže ve skutečnosti ten přínos, tolik vychvalovaný globalistickou Evropskou unií, WHO a jinými, tam nemusí být. Tím pádem, to nejlepší co můžeme udělat je – nejíst hmyz a brouky.

Chitin, chitan, chitosan

Tyto látkyiii jsou obsaženy v krunýřích některých těchto tvorů. Chitin je přesně ta látka, která způsobuje alergie, zmíněné dříve, které mají někteří lidé na hmyz, na korýše a měkkýše.

K výrobě půl kila prášku, který je považován za ‘mouku‘ je zapotřebí asi 4 000 až 5 000 cvrčků. Tyto produkty jsou dnes vyráběny po celém světě, ale hlavně v Americe, v Australii a v Kanadě. I v České republice vyrábí firma Grig prášek ze cvrčků, viz tabulku, dole v článku zdeiv. Stránka rovněž radí, kde je možno tyto produkty koupit – ne že bych vám to radila já.

Prášek ze hmyzu je dnes používán v mnoha produktech, i když většina hmyzu není vhodná k jídlu. Ale řekněme, že používají jen ty jedlé typy. Přidávají je do chleba, do těstovin, do mléka a sodovek, do zmrzliny, olejů, koření, hamburgerů, proteinových tyčinek a tak dále.

Například, výkaly brouků ‘lac‘, kteří jsou komerčně pěstováni v Indii a v Thajsku, jsou vyhledávány. Vyrábí se z nich šupinky, které jsou používány v potravinářském průmyslu a v kosmetice kvůli jejich lesku. Jakmile produkt obsahuje ‘lesk‘, nebo ‘resin‘, pak je možnost, že tento je tvořen výkaly lac brouků.

Jakou chuť mají brouci?

Na příklad syrový termit (bílý mravenec) chutná jako ananas a vařený jako jemná zelenina. Housenky palmových brouků nosatců chutnají jako morek z hovězích kostí. Smažení červi agáve, kteří jsou prodáváni v konzervách v Mexiku, chutnají jako slunečnicová semena.

Smažené kobylky (sarančata) chutnají jako sardinky. Kudlanka nábožná, když je usmažena na otevřeném ohni, chutná jako syrové houby a krevety. Smažené larvy molů (zavíječ voskový) chutnají jako bramborové lupínky (čipsy), nebo popcorn. Smažení pavouci chutnají jako ořechy a smažené včely jako uzená ryba.

V této chvíli mám pouze jeden problém: odhadnout, jestli článek stačím dopsat, anebo je lepší jít zvracet hned.

Požívání hmyzu zničí naši duši

WEF a jeho vedoucív, hmyz připomínající Klaus Schwab zkouší tím, že nás nutí jíst hmyz, brouky a žížaly změnit popis toho, co znamená být člověkem. Tito nadutí samozvanci nás považují za dobytek a mají za to, že spotřebujeme příliš mnoho potravy. Proto nám chtějí servírovat hmyz, abychom jim neujídali jejich steaky.

WEF nezkouší pouze proniknout svými lidmi, kterým předtím vymyli mozky a naplnili je propagandou, do všech vlád. Nezkouší pouze ovládat světovou ekonomii, kterou ve skutečnosti mají v úmyslu zničit. WEF má v úmyslu naprosto změnit způsob našich životů a to po všech stránkách.

Jejich psychologové říkají, že dobrý život nemusí být šťastný, nebo dokonce smysluplný.

A tak nás nutí jíst brouky, žížaly, cvrčky, šváby a jiné potvory, které jsou nám přirozeně odporné, protože tím zkoušejí zničit naši lidskou duši a všecko s ní spojené.

Hmyz způsobuje nemoci

Hmyz jako potravavi je rovněž propagován Evropskou unií, WHO, nechybí ani Bill Gates, WEF a celá ta klika spiklenců proti lidstvu. Ta snaha za jejich agendou je, vytvořit z lidstva chodící zásobníky parazitů a nemocí. Paraziti totiž způsobují většinu nemocí, nám známých. Rakovina, roztroušená skleróza, žaludeční a střevní problémy a celý dlouhý seznam jiných těžkých neduhů – to všecko způsobují paraziti.

Dnes, v období, kdy hodně z nás žije v domácnosti se psy, kočkami, želvami, žirafami, velbloudy, tygry a jinými potvorami, jsou lidé parazitů plní. To je ale záměr, proto je tento způsob života mocně propagován v televizi, ve filmech a všude jinde. Ale zřejmě to ještě nestačí a tak WEF považuje za žádoucí, abychom jedli brouky a žížaly, což je opravdu jedinečný zdroj parazitů.

Vědecký výzkum to potvrzuje

Vědci nám dodávají dostatečné množství důkazů o tom, že požívání hmyzu nám dodává parazity a s nimi nemoci. Na příklad, parasitologické zhodnocení jedlého hmyzu (A Parasitological Evaluation of Edible Insects and Their Role in the Transmission of Parasitic Diseases to Humans and Animalsvii) přímo říká, že je ‘nesmírný problém jedlého hmyzu v přenášení parazitních nemocí … což může přestavovat ohrožení pro lidi a zvířata‘.

Tato studie se zaměřila na zkoumání živého hmyzu ze 300 hmyzích farem a obchodů se zvířaty. Zjistili, že velká většina těchto tvorů opravdu měla na sobě značné množství parazitů. Přitom je zcela možné, že dnešní vědci ještě nedokážou všecky parazity ani zjistit; mnozí z těchto tvorů mohou být ještě neznámí.

Podle výsledků této studie, jedlý hmyz může být ten nejdůležitější přenosce parazitů pro domácí zvířata, která by jím byla krmena. Tím pádem, to nebezpečí je stejně i pro lidi, kteří by se hmyzem, nebo těmito zvířaty živili.

Další studie pojednává o již zmiňovaném chitinu. Podle jejích výsledků, chitin způsobuje akumulaci buněk, spojených s alergií (Chitin Induces Tissue Accumulation of Innate Immune Cells Associated with Allergyviii). Chitin dodává tvrdost krovek hmyzu, houbám, korýšům a helmintům. Jeho vliv se u člověka (nebo zvířete) projeví hlavně v plicích jako mRNA a to 3. den po infikování. Později, 9. den se projeví jako bílkovina. Naše tělo nemá toleranci na cizí bílkoviny a reaguje na ně zánětlivostí.

Jedovatost chitosanu v potravě byla též zkoumána (NTP Technical Report on the Toxicity Study of Chitosan …ix). Chitosan je kationický uhlohydrátový polymer, odvozen z chitinu. Studie zjistila, že krysy, krmené potravou, obsahující chitosan vykazovaly podstatné ztráty vitaminu A (to může způsobovat slepotu a náchylnost k nemocem), a vitamínu E (zasažení srdce). Dále došlo ke snížení hladiny fosforu, cholesterolu a triglyceridů a k navýšení vitaminu D (imunita). Trávení tuků bylo omezeno a výkaly byly mohutnější.

Jiná studie zjistila, že chitin aktivuje paralelní imunitní moduly, které řídí zánětlivost (Chitin Activates Parallel Immune Modules That Direct Distinct Inflammatory Responses via Innate Lymphoid Type 2 and gamma-beta Cellsx). Chytin je polysacharid a kromě parazitů se nachází v mnoha alergenech. Způsobuje infekci plic, jejíž mechanismus není ještě dobře znám. Při vdechnutí chytinu dojde k projevení tří epiteliálních cytokinů, interleukinu a thymického stromálního lymfopojetinu. To spustí rozdílné, ale vzájemně se ovlivňující způsoby, které vyústí ve shromažďování tkáně určitých zánětových myeloidních buněk.

A tak se vytasili s hubnutím

Nový výzkum zjistilxi, že ‘křupavý hmyz‘ a jiný jedlý hmyz, i když nepříliš chutně vypadající, který obsahuje chitin, posílí imunitu. To vyústí ve ztrátě váhy a v odolnosti proti obezitě.

Imunitní systém nás chrání proti nejrůznějšímu ohrožení, ať už jsou to bakterie, viry, alergeny a snad i rakovina (opravdu, je uvažováno, že rakovina může být nakažlivá). Určitá část imunitního systému je rovněž používána na strávení chytinu. Když se chytin dostane do žaludku, okamžitě je zalarmován imunitní systém a tento dodá potřebné enzymy, známé pod názvem chitináza, které chytin upraví ke strávení. Chytin je totiž nerozpustný a proto potřebuje notně kyselý žaludek, spolu s enzymy, aby byl vůbec stravitelný.

Bylo zjištěno, že chytin měl ten správný vliv na obezitu tehdy, když byl aktivován imunitní systém, ale chytin nebyl stráven. Pokusy s myškami dokázaly, že ty, které nedokázaly vyprodukovat dostatek enzymů, nebo neměly požadovanou kyselost žaludku, zhubly více, než myši, které chitin strávily.

Samozřejmě, bude hodně těch, kteří kvůli neznalosti rádi sáhnou po chytinovém přípravku, aby zhubli. Takže je možné, že vymění tloušťku za nemoci.

Jak poznáme, že potraviny obsahují hmyz

To by námxii měl říct obsah balíčku. Zatím jsou používány dva druhy označení: E120, což jsou brouci a E904, což je hmyz (lac), který je dodáván kvůli lesku.

Je nutnéxiii mít tyto informace na paměti, protože podle zprávy, kterou přinesla stránka Summit News, rozdrcení brouci jsou dnes přidáváni do pizzy, nudlí a jiných těstovin a do obilnin po celé Evropské unii. Bohužel, stránka nefunguje. Je možné, že podlehla snaze o potlačení těchto informací.

Jenže ono je to všecko trochu složitější

Zde se nejedná pouzexiv o to, abychom šetřili dobré jídlo pro globalisty a sami se živili brouky a hmyzem. Ta celá agenda je ještě zapeklitější. Ti brouci a hmyz, které máme jíst nebudou jen tak od přírody, ale jak píše Celeste Solum, budou upraveni na zbraň proti nám. Údajně mají být tištění 3D procesem s použitím energie, vody a vzduchu a mikrobi mají být přidáni pouze jako příchuť. Možná tu směs budou k opravdovým broukům a žížalám přidávat.

Samozřejmě, nemusíme Celeste věřit, ale pak je dobré podívat se na původní dokument, který vydal výzkumný ústav amerického Ministerstva obrany, zvaný DARPA a který se nazývá ‘Cornucopiaxv‘. Tam zjistíme, že se jedná o program, jak vyrobit chutnou potravu z mikrobiálních zdrojů a to okamžitě a bez nutnosti jejího dovozu na místo.

Toto umělé ‘jídlo‘ má obsahovat všecky potřebné látky, jak bílkoviny, uhlohydráty a tuk, tak i vlákniny a to přesně v poměru, který udávají ‘Vojenské referenční předpisy‘ (Military Dietary Reference Intake). Je víc než zřejmé, že tyto výrobky budou rovněž obsahovat větší množství patogenů, jedů a podivných léků, včetně přípravků pro genetickou manipulaci.

K čemu jinému by armáda sbírala a zkoumala různé jedy a nemoci, způsob jejich rozšiřování a vliv na člověka, dobytek, nebo zemědělské plodiny, než aby to někde někdy použili. A samozřejmě, že si to napřed vyzkouší na nás, na lidech, kterým o tom samozřejmě neřeknou. Už jim prošly smrtící injekce proti Covidu, tak proč nejít dále? Televize a media se postarají o propagandu a lidé pak budou opravdu věřit, že je to pro naše dobro.

Entomologická válka je typ biologické války, která používá hmyz na příklad na zničení úrody, k přímému útoku proti vojskům protivníka a k ublížení civilní populaci.

Je pravděpodobné, že se postupně bude mnoho zemí zajímat o entomologickou válku. Je to zřejmé už z toho, že Spojené státy začaly nový výzkum toho druhu v jejich ‘Národní agrikulturní a biologické laboratoři na vývoj zbraní‘ (National Agro and Bio BSL4 Bioweapon Lab) ve městě Manhattan, stát Kansas. Tento nový výzkum se zabývá právě zezbraněním hmyzuxvi.

Co dokáže entomologická válka

S pomocí hmyzu, infikovaného a geneticky změněného na zbraň je pak možno vytvořit pohromy skutečně biblického rozsahu. Abychom tomu lépe rozumněli, musíme se podívat na Bibli samotnou.

Exodus 7:13 pojednává o mikroskopickém rojení vší. Začalo u člověka a u zvířat a přeneslo se postupně do země. DARPA toto imituje jejich ‘chytrým prachem‘ (smart dust) a mikroskopickými rojícími se patogeny.

Exodus 8:17 obsahuje Arov, což jsou pravděpodobně mouchy, ale může to být též směs hmyzu, hadů, škorpionů a divokých zvířat.

Exodus 9:3-4 pojednává o nemocích dobytka. Ta snaha, abychom nejedli maso možná pramení ze ‘zeleného‘, panteistického vyznávání Hindu-Buddhy, kde je dobytek svatý. Také máme svatého býka Apise v Egyptě a zlaté tele. Něco takového je modlářství, snad i rouhání.

Exodus 10:4 obsahuje pohromu kobylek. Ty přišly v mracích, zastínily slunce a sežraly všecko, co rostlo. Zahltily i domy Egypťanů a všech ostatních.

Je to, co pro nás Američané plánují. Už na nás po 2. válce nasypali mandelinku, v současné době ty hnusné černé hlemýždě bez ulity, takže by ani nebylo čemu se divit.

Genetická změna hmyzu

Americká rozvědka potvrzuje, že hmyz může být geneticky upraven s použitím technologie CRISPR/CAS9 natolik, že se z něho stane smrtící zbraň, anebo záplava, která pohltí veškerou úrodu. Tímto způsobem je možno do nich také vpravit smrtelné nemoci a pak je vypustit na populaci nepřítele, anebo i na svoji vlastní. Bill Gates se tím rovněž zabývá a už vypustil geneticky obměněné komáry na obyčejné lidi nejen v Africe, ale i ve Spojených státech.

i https://rense.com/general97/critical-supplements.php

ii https://drtenpenny.substack.com/p/edible-bugs-and-insects

iii https://drtenpenny.substack.com/p/eating-bugs-and-insects-part-2

iv https://www.insectgourmet.com/where-to-buy-cricket-flour/

v https://www.bitchute.com/video/bOl9FDnLs198/

vi https://rumble.com/v292ltq-wef-insider-bug-eating-agenda-makes-humans-susceptible-to-engineered-viruse.html

vii https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6613697/

viii https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2527589/

ix https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK552709/

x https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24631157/

xi https://scitechdaily.com/natures-digestive-boost-new-study-uncovers-potential-obesity-fighting-effects-of-chitin/

xii https://rense.com/general97/two-ingredients.php

xiii https://summit.news/2023/01/25/crushed-bug-additive-is-now-included-in-pizza-pasta-cereals-across-the-eu/

xiv https://shepherdsheart.life/blogs/news/eatable-green-bugs-or-weapon

xv https://www.darpa.mil/program/cornucopia

xvi https://www.usda.gov/sites/default/files/documents/nbaf-strategic-vision.pdf

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)