
Ústavní soud nařídil vládě: Pavel na summit NATO pojede
ET/ČTK
Ústavní soud (ÚS) dnes vládě předběžným opatřením nařídil, aby prezident Petr Pavel byl součástí delegace na červencový summit NATO v Ankaře. Na tiskovém brífinku to oznámil soudce zpravodaj Pavel Šámal.
„Vládě a ministerstvu zahraničních věcí se ukládá, aby bezodkladně notifikovali organizaci Severoatlantické smlouvy NATO a organizátory summitu NATO ve dnech 7. až 8. července v Ankaře, že součástí oficiální delegace České republiky je též prezident republiky,“ řekl Šámal. Soud podle Šámala vládě rovněž uložil, aby Pavlovi zajistila příslušnou akreditaci a zdržela se jednání, která by prezidentovi v účasti bránila.
Jde o zákonem předvídané rozhodnutí procesní povahy, které jednorázově umožní prezidentu účastnit se zahraniční cesty, specifikoval předběžné opatření Ústavní soud na X. „Konečné rozhodnutí sporu – týkajícího se zastupování České republiky navenek na summitech NATO obecně – teprve bude vydáno, v plenárních kauzách Ústavní soud obvykle rozhoduje v řádech měsíců, a to po důkladném zvážení všech podstatných okolností, důležitých aspektů kauzy, jakož i vyjádření účastníků řízení k návrhu,“ uvedl soud.
Řízení podle ÚS zůstává v režimu přednostního projednání. Konkrétní termín podle soudu nejde v tuto chvíli předjímat, stejně jako konečné rozhodnutí. Z patnáctičlenného pléna se proti usnesení vyjádřili soudci Jan Wintr a Dita Řepková, kteří ve svém odůvodnění v několika bodech zpochybňují relevantnost použití nástroje předběžného opatření pro tuto konkrétní situaci.
Prezident požádal o předběžné opatření
Pavel ve své žalobě zaslané soudu v pondělí večer po rozhodnutí vlády požádal ÚS i o předběžné opatření, které by mu otevřelo cestu na červencový summit NATO do Ankary ještě před konečným rozhodnutím soudu o kompetenční žalobě.
„Pokud bych se zúčastnil Summitu čistě na základě vydaného předběžného opatření, šlo by ze strany Ústavního soudu pouze o zajištění, že se pokračuje v dosavadní ustálené ústavní praxi, nikoliv o projev aktivismu. Vydání předběžného opatření je konečně odůvodněno i dosavadním postupem vlády, který byl podniknut ve zlé víře,“ přiblížil v textu prezident.
Po soudu konkrétně tedy žádá, aby uložil vládě a ministerstvu zahraničí povinnost bezodkladně oznámit organizátorům summitu, že součástí delegace bude prezident republiky. O kompetenční žalobě by tak ÚS mohl rozhodnout později a prezident by o cestu do Ankary nepřišel.
V žalobě poté Pavel navrhuje, aby soud určil, že státním orgánem příslušným rozhodnout o účasti prezidenta na summitech NATO je sám prezident republiky. Navrhuje také zrušení usnesení vlády ze dne 22. června 2026 o složení delegace.
Podle prezidenta by soud měl vládě a Ministerstvu zahraničních věcí, včetně jeho šéfovi Petru Macinkovi (Motoristé) zakázat, aby mu v účasti na summitech NATO v rámci oficiální delegace bránili nebo mu ji ztěžovali, a naopak zajistili „potřebnou součinnost, zejména aby řádně a včas registrovali prezidenta republiky jako člena oficiální delegace České republiky a zajišťovali prezidentu republiky a jeho doprovodu příslušnou akreditaci a leteckou přepravu“.
Je to směšné, řekl Babiš
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na otázku v rozhovoru pro server Blesk.cz o předběžném opatření sdělil, že mu to přijde „směšné“. „Chápu, že pan prezident dělá kampaň, ale nepomáhá to spolupráci mezi Úřadem vlády a panem prezidentem. A podle mého názoru to nezlepší ty vztahy. […] A Ankara, NATO, není zážitková cesta. To není, že jdete na Nový Zéland nebo do Argentiny nebo do Chile nebo do Japonska, nebo kde všude byl. To je o něčem úplně jiném,“ sdělil. Včera na X ale uvedl, že kompetenční žalobu respektuje.
O složení delegace bez účasti prezidenta rozhodla vláda v pondělí. Rozsekla tak spor, který trval několik měsíců. Prezident týž den k Ústavnímu soudu podal kompetenční žalobu. Na summit má podle Babiše jet on, šéf diplomacie a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Prezident však na své účasti trvá, označuje ji za svou ústavní pravomoc.
- Nejvážnější exces Ústavního soudu v historii naší země - 24.6.2026
- Miloš Zeman: Ústavní soud je podjatý! - 24.6.2026
- Ústavní soud nařídil vládě: Pavel na summit NATO pojede - 24.6.2026


(3 votes, average: 4,33 out of 5)
A tak si tu žijeme.
duck://player/f11-n9V3ofc
Nejlepší by bylo hradní svini vypravit vlastní letadlo a to pak sestřelit.
Třeba to vezme přes Ukrajinu.
Takže svůj dopolední tip jsem (prozatím) z poloviny trefil.
Ale radost z toho nemám.
https://pravyprostor.net/prikloni-se-ustavni-soud-spise-k-rozumnemu-vykladu-prava-a-smete-prezidentovu-zalobu-ze-stolu-nebo-nam-ustavni-soudci-posunou-ustavni-pravo-nekam-do-uplne-absurdity/
Tvl, to je překvapení, poskoci v talarech se hluboce zamysleli a vypadlo z nich opět govno :).
Tohle snad už musí trknout i retardovanyho dutohlava, že soudy fakt nejsou spravedlivý a nezávislý, typickej vzorovej priklad v praxi.
Chce se mi zvracet velebnosti.
Já to říkal…příkaz zněl jasně…“liberální“ demokracie = totalitní „demokracie“.Prostě toho kovaného komanče tam za kšeftama musí protlačit.
PePa je vzácný charakter a podle toho by se k němu měli všichni chovat. ÚS je toho příkladem.
Tak co bychom asi měli chtít od komunistického dobytka na hradě a ús. Bylo to předvídatelné, jsem zvědavý na další krok vlády, doufám, že hradního idiota izoluje.
Rozvědčík si to u veřejnosti definitivně zbabral Nezávislost soudu je k smíchu ale proč taky když jsou tam hradní soudci
havlistický ksindl se pokouší zničit parlamentní republiku
Ústavní soud se vymlouvá na ústavní zvyklost. Taky jsme měli zvyklosti, že manželky prezidentů se věnují charitě a nepamatuji, že některá potřebovala k reprezentaci navíc 100 táců měsíčně. Asi paní politručka si v armádě málo vydělala a má malý důchod a žádné vojenské výsluhy. Vládo, odejmi tuto částku paní politručce a věnuj ji na charitu, opuštěné děti, nemocné děti, nemocné důchodce apod.
Nemáme tak plnou státní pokladnu, aby se paní politručka nemohla oblékat za své.
Citace:
Vydání předběžného opatření je konečně odůvodněno i dosavadním postupem vlády, který byl podniknut ve zlé víře,“ přiblížil v textu prezident.
Komentář:
Podle sebe soudím tebe.
Současný obyvatel Hradu podsouvá vládě zlé úmysly.
Ještě by měl sbor krys, jen nedopatřením nazývaný Ústavním soudem, nařídit, že před Nývltem se musí klečet, líbat mu nohy a tituluje se zásadně Velký Vezíre. Jdu blít…
Obcane je na case aktivovat clanek 23. ustavy a smest tenhle bolsevickej dobytek na smetiste dejin !
Tý vole!
Sice jsem nějaký výrok, podivný výrok čekal, ale tohle?
Jak jsem už psal dříve, je to konec právního státu!
Ústavní soud, najmenovaný rozvědčíkem, rozhodl ve prospěch rozvědčíka. Co jste čekali? Snad jste si nemysleli, že ústavní soud, jako všechny soudy v naší zkurvené republice, jsou nezávislé.
Být já Babišem, tak se na celé „předběžné“ opatření Ústavního soudu zvysoka vyseru.
Jako co, ústavní soudci, naprcaní do něj Pávkem, nemohli rozhodnout jinak.
Nějaké předběžné opatření ÚS je pro vládu a Babiše důležité a závazné?
Já bych se na celý ÚS a jeho předběžné opatření zvysoka vysral.