23.3.2023
Kategorie: Politika

Úplatky a vydírání? Podle Fialy cesta k modernizaci instituce

Sdílejte článek:

PZ

Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu pokud v klidu odejde. V opačném případě dostane špatné služební hodnocení a bude mít problém najít jinou práci. 

.

Vyplývá to z nahrávky rozhovoru, kterou si Viktor Najmon pořídil, když tušil, že jej nový ministr po dlouhodobé kritice propustí, a chtěl se na to připravit.
.
Nahrávka odhaluje, že Jurečka dal Najmonovi na vybranou. Buď vše proběhne v klidu, dnes již bývalý ředitel sám oznámí odchod a tohoto odchodu nebude litovat ani po finanční stránce. Nebo nedojde k dohodě, ministr Jurečka sečte ve služebním hodnocení všechno to, co Najmon z pohledu šéfa rezortu ve vedení Úřadu práce ČR pokazil a Najmon dostane na rozloučenou takové služební hodnocení, že s ním jen těžko bude hledat další uplatnění.
.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka byl údajně s prací generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona nespokojený. Vadilo mu toho hodně – ale zejména, že úřady zahlcené žádostmi o pomoc ukrajinským uprchlíkům nestíhají vyplácet dávky na bydlení lidem drceným vysokými cenami energií. A ředitele Najmona vyhodil.
.
Mezi prvními, kdo se k věci vyjádřil, byl advokát Michal Hašek, který napsal:
.
„Toto se stát jakékoliv vládě v minulosti, opozice už běsní, mimořádné tiskovky, výzvy k okamžité rezignaci ministra nebo k jeho odvolání premiérem z vlády, výzvy k důslednému prošetření celé záležitosti. Milion chvilek na Letné. Jak to bude dnes?”, zeptal se bývalý poslanec a jihomoravský hejtman Hašek. 
Hnutí ANO následně vyzvalo ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky k odvolání, pokud se potvrdí porušení služebního zákona a autentičnost nahrávky, kterou si pořídil odvolaný ředitel Úřadu práce Viktor Najmon.
.
„Takové chování je zcela nepřijatelné,“ řekl předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.
.
„Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme tady služební zákon, který byl jednoznačně porušen,“ zhodnotil Havlíček počínání ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.
.
Dodal, že Jurečka má právo vytvářet si svůj tým lidí, ale musí postupovat podle služebního zákona.
.
A jak na to zareagoval premiér Petr Fiala? Šéf vládního kabinetu se Jurečky ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem zastal. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. Vyslal tím jasný signál, že “úplatkářství a vydírání” pro dobro (pětikoaliční) věci a nejspíš i v zájmu vyššího (pětikoaličního) dobra je v pořádku. 
.
Kromě nejsilnější opoziční parlamentní strany ANO Jurečkův čin ostře odsoudil také bývalý ředitel české odnože Transparency International David Ondračka s tím, že tento postup ministra Jurečky je absolutně nepřípustný.
.
„Buď jsou jasné důvody pro odvolání člověka, s jehož prací ministr není spokojený, nebo ne. Nabízet někomu jakýsi zlatý padák za to, že nebude dělat problémy, nebude se soudit a jednoduše zmizí, to si ministr nesmí dovolit,“ vyložil svůj pohled na věc Ondračka.
.
Ke skandálu se ve svém příspěvku na facebooku vyjádřil i předseda strany PRO (Právo, Respekt, Odbornost) Jindřich Rajchl, který Jurečku nešetřil a požaduje jeho rezignaci.
.
„Když podobným způsobem zatlačil před lety v kauze poslaneckých trafik premiér Nečas, tak z toho byl policejní zásah na úřadu vlády, pád jeho kabinetu a předčasné volby. Já jsem PRO si to zopakovat. Po zveřejnění nahrávky tohoto rozhovoru na iDNES existuje jediné akceptovatelné řešení. Okamžitá Jurečkova demise,“ napsal Rajchl.
.
Poslanci hnutí ANO už kvůli článku Babišových novin uspořádalo tiskovou konferenci a stejně jako Jindřich Rajchl žádají Jurečkův odchod z úřadu.
.
prvnizpravy.cz
.
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)