18.6.2023
Kategorie: Ze světa

Ukrajina … přání vs. realita, aneb opakovaná přání realitu nezmění

Sdílejte článek:

CHARLES

Jakkoli krutě toto zní, neexistuje alternativa k tomuto tvrzení. Neřeším příčiny konfliktu, jeho průběh, příčiny aktuálního stavu a jeho lokální a geopolitické důsledky. Eventuální odkazy na uvedené, případně citace vztahující se k uvedeným momentům jsou použity pouze v kontextu této úvahy.

Výsledek války je determinován především poměrem rozsahu zdrojů (lidských a materiálních) a mírou efektivity jejich využití (taktikou). U moderně vedeného válečného konfliktu význam courage upadá.

Hlavní cíl proamerické koalice po vstupu ruských vojsk v únoru 2022 byl jasně deklarován: Oslabit Rusko vojensky a ekonomicky natolik, aby přestalo fungovat jako velmoc. Postupně byl tento cíl rozšířen o další, a to 1. Změna režimu, 2. Odsouzení V. Putina a 3. Rozbití Ruska, jako státu1. Zdůrazňuji “po vstupu vojsk”. Oblíbenými frázemi, obhajujícími uvedené cíle, jsou: “V sázce je demokracie”; “Ukrajina bojuje za nás”; “Když padne Ukrajina, jsme na řadě my”; apod. Cíle a politika Západu před únorem 2022 jsou předmětem jiného blogu, stejně tak, jako cíle a politika Ruska před únorem 2022 a detailní příčiny vpádu Ruska na Ukrajinu.

V současné době je hlavním cílem Ruska obsazení nejvýznamnějších oblastí Ukrajiny a ze zbytku Ukrajiny vytvořit nefunkční stát. Jakkoli se současná propaganda svými narativy a mediálními výstupy snaží vykreslit jiný obraz, neexistuje věrohodný informační zdroj potvrzující cokoli jiného. Rusko opakovaně zdůraznilo svoje územní nároky na obsazená území a tyto považuje za svoje, se všemi důsledky, které z toho vyplývají. Na základě probíhajících vojenských aktivit se lze domnívat, že v zájmu Ruska jsou ještě Odessa a Charkiv.

Současný stav a nejbližší vývoj je nutné hodnotit v kontextu výše uvedeného.

Válka vykazuje všechny znaky opotřebovací války. Pohyby fronty jsou minimální. O ukrajinské protiofenzivě se mluví již dlouhou dobu. Tudíž je zřejmé, že Ukrajina se na protiofenzivu nezmůže a zůstává pouze ve sféře zbožného přání. Západní koalici je současná situace o předpokládaném neúspěchu protiofenzivy dobře známa a nevyvíjí žádný tlak na Ukrajinu k jejímu zahájení. Ruská armáda prošla v průběhu roku výraznými změnami, kvitovanými i západní vojenskou elitou. V současné době je v podstatně lepší kondici, než ukrajinská.

V úvodu uvádím rozhodující podmínky válečného vítězství. Vztáhneme-li uvedené na současný stav Ruska a Ukrajiny, dospějeme k následujícímu poznání:

Jaké jsou lidské a materiální zdroje obou stran? Před válkou byl průměrný poměr obyvatel Rusko – Ukrajina 3,5:1. Oficiálně pesimisticky odhadovaný počet ukrajinských uprchlíků směrem na západ ke květnu 2023 – 8,1 mil. (oficiálně zveřejněné počty jsou ještě vyšší)2 Počet uprchlíků směrem na východ, včetně nuceně odvlečených: cca. 3 mil. Počet obyvatel Ukrajiny před válkou 41 mil. počet obyvatel Ruska před válkou 144 mil. Poměr: 3,5:1. Po zahrnutí uvedených skutečností dospějeme k poměru cca. 4,8:1, v reálu po odečtení rusky mluvícího a Rusku nakloněnému obyvatelstvu na obsazených územích 5:1 až 5,5,:1. Toto není pozitivní zpráva pro současné šiřitele narativu.

Stav artilerie odhaduji podle propočtu v intervalu 5:1 až 10:1 ve prospěch Ruské armády. V rámci válečné propagandy západní média pravidelně informovala o poměru vojenských ztrát. Komunikovaný poměr se pohyboval v intervalu 1:5 až 1:7 v neprospěch Ruska. V kontextu charakteru války, materiálních zdrojů a stavu artilerie je dle mého názoru reálný poměr 1:1. Někteří vojenští experti dokonce odhadují poměr 2:1 až 4:1 v neprospěch Ukrajiny.3 Zdůrazňuji způsob vedení války. V žádném případě nelze aplikovat pravidlo 3:1 v neprospěch agresora, jelikož se jedná o zákopovou opotřebovací válku. Dokonce v tomto případě je Ukrajina tou stranou, která „musí útočit“ pro získání kontroly nad okupovaným územím. Tato čísla společně s údaji o personálních zdrojích (počtu obyvatel) podávají jasný obraz o potenciálu obou stran konfliktu. Této realitě odpovídá i obrázek každodenního života v obou zemích a míra a způsob mobilizace. Na jedné straně pozoruji běžný život téměř beze změny, na druhé plně mobilizovanou společnost. Dalším příkladem může být Bachmut. Jaké ztráty utrpěla ruská armáda v Bachmutu si lze odvodit již z oficiálních zpráv po jeho dobytí, kdy soukromá vojenská jednotka „předala město armádě“.4

Co říkají konkrétní čísla?

Studiem a analýzou zveřejňovaných údajů jsem dospěl k následujícím poměrům6 (Oficiálně zveřejněné údaje jsem korigoval na základě odborného odhadu)

Tanky 10:1

Obrněná vozidla 5:1

Artilerie 6:1

Letadla 15:1

Nukleární hlavice 6225:0

F-16 jako game changer?

Posadit pilota do letadla po 4 měsíčním tréninku se rovná jeho posláním na smrt. Rusko k tomu disponuje nejlepší protiletadlovou ochranou S400 a S300, pro které F16 neznamenají signifikantní problém. Když k tomu připočítáme bojové zkušenosti ruské airforce proti nezkušené ukrajinské straně, vidíme obraz odlišný od přání mainstream narativu. Velkou neznámou, a případným rizikem je zneužití F16 k útokům na ruské území i přes výslovný zákaz USA.

Úvaha nemá za cíl predikovat geopolitické důsledky a bezpečnostní rizika pro Evropu. To je předmětem jiného blogu. Má pouze podat reálný obraz o potenciálu obou stran. Nicméně jednu myšlenku z jiného článku zde použiji. „Vládní elity si neuvědomují hrozbu pro Evropu v případě, že se nenaplní první věta této úvahy“.

Afganistan 80 léta : „Za ty mrtvé Rusy pár Arabů rádi obětujeme.“

2023 Ukrajina: „A Rusové umírají. Naše nejlepší investice všech dob.“ (And the Russians are dying. The best money, we ever spent)

2023 Ukrajina: „Rusové se zlepšují, ale stále je můžeme porazit.“7

V kontextu těchto citátů naskakuje z vyjádření našich nejvyšších představitelů husí kůže.

Update ze dne 16.6.2023: Ke stavu a průběhu ukrajinské ofenzivy z taktického hlediska doporučuji: https://www.thedefensepost.com/2023/06/15/ukraine-offensive-suicide-mission/

Zdroje:

V případě, že není uvedeno jinak, používám vlastní zdroje shromážděné vlastním výzkumem.

1. Politico 4.12.2022; Press release ICC Haag 17.3.2022;

2. Statista Research Department 26.5.2023

4 Deutsche Welle 25.5.2023

5 Die Welt 17.2.2023; Statista 22.5.2023; Ukrainian military pages; Aljazeera 15.2.2023;

6 Statista 5.5.2023

7 Voně interpretováno: Richard Barrons, Wesley Clark, Cristian Freuding, Lindsey Graham, Zbigniev Brzezinski;

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)