11.2.2024
Kategorie: Ze světa

Drulák: Putin uvažuje racionálně a je ochotný jednat

Sdílejte článek:

DTO

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s americkým novinářem Tuckerem Carlsonem vyložil karty na stůl. Zeširoka vysvětloval ruský pohled na ukrajinský konflikt a dal najevo, že je s Američany ochoten jednat. S ruským výkladem situace můžeme nesouhlasit, ale smysl dává. Žádné očividné lži v jeho odpovědích nezazněly, zhodnotil pro Deník TO expert na mezinárodní politiku Petr Drulák.

„Putin mluvil věcně a racionálně. Mám z toho dojem, že je to člověk, se kterým se dá vyjednávat. Myslím si, že naznačuje, že ta válka má nějaké východisko v jednání,“ upozornil Drulák.

Putin Američanům vzkázal, že by měli pochopit, že se Rusko nikdy nevzdá a neprohraje. Zároveň ale podotkl, že pokud přestanou konflikt zásobovat zbraněmi a penězi, může válka skončit do několika týdnů.

Pokud jde o zeširoka prezentované ruské stanovisko, je podle Druláka třeba uznat, že dává smysl. „On prostě prezentoval ruskou pozici a dělal to poměrně přesvědčivě a hodnověrně. Je to samozřejmě ruská pozice, ale tu je potřeba znát, protože vysvětluje ty ruské kroky,“ připomíná Drulák.

Za zlomový moment ruský prezident označil převrat na Majdanu, z jehož zosnování obvinil Američany. V tom má podle Druláka pravdu. „To, že do toho převratu byly zapojeni Američané, ať už to byly zpravodajské služby, nejrůznější nadace nebo diplomaté, je to fakt. To není žádný Putinův výmysl. Myslím si, že to skutečně byl moment, kdy Rusové pochopili, že nějaké dohody, které měly, neplatí,“ řekl bývalý diplomat Deníku TO.

Denacifikace jako legitimní požadavek?

Putin v rozhovoru s Carlsonem zopakoval, že Moskva trvá na denacifikaci Ukrajiny, které je ale možné dosáhnout i jednáním. Požadavek denacifikace západní média, komentátoři a politici označují za demagogii, protože neonacismus v ukrajinských státních strukturách není. Podle Petra Druláka to ale není tak úplně pravda. Ukrajinský režim sice není neonacistický, o neonacistické skupiny se ale opírá.  

 „To, že ukrajinský režim pracuje s neonacistickými elementy je nezpochybnitelný fakt. Teď zrovna odstupoval z funkce vrchního velitele ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj, který se tento týden nechal vyfotit s šéfem Pravého sektoru. A Pravý sektor je neonacistická skupina. Neznamená to, že je celý ukrajinský režim neonacistický, ale že je nejen toleruje, ale dokonce potřebuje. Denacifikace Ukrajiny je tak relevantní požadavek, který může posloužit jako výchozí bod pro jednání.

Deník TO

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)