
„Účelovka vlády!“ Vondráček rozmetal korespondenční volbu: Milion hlasů doma nikoho nezajímá
PL
Korespondenční volba pro Čechy v zahraničí? Vládní koalice ji protlačila, opozice bránila obstrukcemi. Teď se ukazuje, že zájem není nijak ohromný – do registru se přihlásilo jen kolem 27 tisíc lidí. A podle předsedy Svobodných Libora Vondráčka je celý projekt jen předvolební kalkul.
Byl jsem jako právník pozván na ústavně-právní výbor v Senátu, abych vysvětlil problematické body. A právě odtud mám jasný důkaz, že šlo o účelovku. Vláda si to dala jako poslanecký návrh, aby obešla standardní připomínková řízení. A ještě k tomu s předběžnou účinností, aby to platilo hned od ledna 2025,“ řekl Vondráček v nedávném diskusním televizním pořadu na CNN Prima News.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (za SPOLU) to vidí jinak: „Je to velký úspěch, že se podařilo korespondenční volbu prosadit. Není to o číslech, jestli to využije 10 nebo 30 tisíc lidí. Jde o právo občanů, aby mohli hlasovat, i když žijí v zahraničí,“ řekl v diskusním pořadu.
Jenže kriticky se vyjádřil i Radek Vondráček, místopředseda hnutí ANO: „Koalice to prosazovala s vidinou, že si pomůže hlasy z ciziny. V důvodové zprávě se mluvilo o statisících hlasů, paní Pekarová Adamová dokonce naznačovala, že to zlepší preference TOP 09. Výsledek? Jen pár desítek tisíc registrací. Kalkul prostě nevyšel,“ uvedl někdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Podle něj je navíc systém složitý a občané v zahraničí volí jen do čtyř krajů. „Těžko se to vysvětluje lidem, že volí jinam než domů. Je to polovičaté,“ dodal.
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) nesouhlasila, že jde o stranický zájem: „Korespondenční volba je férová možnost, jak zapojit všechny občany. Nenávidím, když někdo tvrdí, že to má pomoci té nebo oné straně. To je cynické. Jde o princip demokracie,“ uvedla v televizní diskusi.
Libor Vondráček však trval na svém a přidal ostrý příklad: „Pan senátor Černín mi řekl, že ho mrzí těch 80 tisíc Čechů v zahraničí, kteří nemohou volit. Když jsem se ho zeptal, jestli ho taky mrzí milion hlasů doma, které propadly pod pětiprocentní hranici, odpověděl, že to ne. To mluví za vše. Vláda raději řeší desetitisíce voličů venku než milion občanů doma,“ zlobí se Libor Vondráček.
Podle předsedy Svobodných je korespondenční volba jen dalším pokusem vlády odvést pozornost od skutečných problémů: „Místo aby řešili, že 10 milionů lidí tady doma žije v drahotě a pod tlakem dluhů, radši si hrají s korespondenčními lístky. My říkáme jasně: Volební systém se má opravovat pro všechny občany, ne jen pro vybranou skupinu.“
- Vláda rozhodla o delegaci na summit NATO, s prezidentem nepočítá - 22.6.2026
- Brzy na to přijdeš sám - 22.6.2026
- Organizovaný zločin a ticho před bouří. - 22.6.2026


Lipan je hloupý jak troky, Češi kteří dočasně žijí, studují a pracují v zahraničí na určitou dobu mohou volit, pokud nejsou nesvéprávní na nejbližší zastupitelský úřad se dopraví a volit mohou, ti co se tam odstěhovali trvale zpřetrhali vazby s ČR, neplatí tady daně a nepřispívají do rozpočtů NEMAJÍ PRÁVO o nás rozhodovat a říkat jak máme žít, pokud po tom touží tak ať se vrátí do Čech žít, platit daně a podnikat, ale myslím, že by za pár měsíců šupajdili zpátky
Zdá se. že agent Pávek přitahuje jen Pepu a Mařku, kteří si dobře žijí v protektorátu, jako ten virtuální důchodce z Vysočiny Evičky čističky bitcoinů.
Soudruzi, otevřeně – agent a státní president druhého protektorátu, Pávek tentokrát úkol nesplnil.
Platili jsme mu kurwa dlouhé a opuletní výlety až do Austrálie a USA a výsledek je tohle.
Co tam dělal, jezdil s s. politručkou na motorkách, či v AU na pštrosech, místo stranické práce?
Vondráčku, když jsi ten právník tak jistě zodpovíš jak Babiš chce zlevnit hypotéky. Na jednom z bilbordů to tahle slibotechna hlásá – ZLEVNÍME VÁM HYPOTÉKY.
Hypotéky poskytují, za určitých podmínek, v určité výši na nějakou určitou dobu banky, což je oblast v kompetenci bank. Jó kdyby byly všechny banky u nás znárodněny, na znárodnění fšeho si dělá zálusk ten primitiv Sterzik, pak, by to bylo možné.
Ale co, slibem neurazíš a na tuto debilitu může naskočit ještě větší hlupák než ten, který k tomu textu se z bilbordu usmívá. Vlastně vysmívá.
Tomášku, chlapče, ty si opravdu myslíš, že Česká národní banka a její šéfové jsou zcela nezávislí na vládě? Jakože guvernér a členové Bankovní rady jsou zcela nezávislí? Nebuď jako malej Jarda.
ČNB má podporovat politiku vlády, což ovšem paradoxně hrubě narušuje EU po schválení tzv. Euronovely.
Takže suma-sumárum, do činnosti ČNB kecá naše vláda, ovlivňuje ji prezident jmenováním guvernéra a členů bankovní rady a jako jahůdka na dortu do toho kecá i Evropská komise směrem k premiérovi a vládě.
www.cnb.cz
Takže pokud bude chtít Babiš po volbách zlevnit hypotéky, tak jako premiérovi společně s ministrem financí (asi Schilerová) toho mohou celkem lehce dosáhnout hrubým nátlakem na guvernéra a bankovní radu. Sice je možné, že budou čelit blbým pindům z EU, ale pokud si budou stát za svým, tak svého cíle celkem lehce dosáhnou.