16.8.2022
Kategorie: Ze světa

Trumpovy dokumenty: Demokraté volají pro přezkoumání „škod“, republikáni chtějí vyšetřovat FBI za dvojí metr

Sdílejte článek:

V souvislosti s kauzou z minulého týdne, týkající se razie FBI u Trumpů kvůli prezidentským dokumentům, vyzvali vysoce postavení demokraté zpravodajskou službu k prošetření a posouzení škod, které mohly v souvislosti s dokumenty vzniknout. Naopak, republikáni avizují, že v případě úspěšných voleb začnou vyšetřovat FBI.

 

V sobotu zaslali dopis ředitelce národních zpravodajských služeb (DNI) Avril Hainesové předseda sněmovního Zpravodajského výboru Adam Schiff a předsedkyně sněmovního Výboru pro dohled a reformy Carolyn B. Maloney, oba členové Demokratické strany.

Žádají v něm Avrilovou o „okamžitou revizi a posouzení škod v souvislosti se zprávami, že bývalý prezident Trump odstranil a uchovával vysoce utajované informace ve své osobní rezidenci Mar-a-Lago“ coby možného porušení zákona o prezidentských záznamech a dalších zákonů.

Trump se vyjádřil už v pátek na svém účtu na Truth Social, že veškeré dokumenty, které v jeho floridské rezidenci zůstaly, byly „odtajněné“ a také, že „nemuseli nic ‚zabavit‘. Mohli [dokumenty] mít kdykoli, aniž by hráli politicky a vtrhli do Mar-a-Lago,“ čímž dokresloval nepřiměřenost akce vzhledem k předchozí spolupráci s FBI a ministerstvem spravedlnosti ve věci u něj uložených dokumentů a záznamů.

Bývalý poradce Bílého domu a představitel ministerstva obrany za Trumpovy vlády, Kash Patel, sdělil v neděli na Fox News, že minulý měsíc jej exprezident pověřil zastupováním v „byrokratické bitvě“ týkající se dokumentů.

Patel řekl, že prezident „v říjnu 2020 vydal rozsáhlý příkaz k odtajnění každého jednotlivého dokumentu týkajícího se Russiagate a každého jednotlivého dokumentu (bývalé ministryně zahraničí) Hillary Clintonové.“ Dodal, že pod jeho dohledem byly odtajněny „celé soubory dokumentů“. (Pozn. redakce: Russiagate, nebo-li Spygate)

„A toto je klíčovým faktem… Prezident Trump, jakožto úřadující prezident, měl jednoznačnou pravomoc pro odtajnění,“ pokračoval. „Může se doslova postavit nad soubor dokumentů a říci ‚tyhle jsou nyní odtajněny‘, a to s definitivní platností okamžitě.“

V prosinci 2020 pak Trump nařídil ministerstvu spravedlnosti odtajnit a zveřejnit dokumenty týkající se vyšetřování FBI s krycím názvem Crossfire Hurricane, což bylo vyšetřování úřadu ve věci obvinění Trumpa z údajného předvolebního spiknutí s Ruskem, kauzy, jejíž šetření probíhá dodnes. „Kontra vyšetřování“ zatím ukazuje na to, že celá kampaň byla vykonstruovaná na objednávku kampaně Clintonové 2016 a Demokratického národního výboru k pošpinění Trumpa jako soupeře ve volbách.

Republikánský senátor Chuck Grassley z justičního výboru prohlásil, že pokud republikáni v roce 2022 převezmou Senát, hodlá vyšetřit zátah FBI v Mar-a-Lago.

V sobotním rozhovoru pro Breitbart Grassley uvedl, že v případě Trumpa „FBI po dlouhou dobu uplatňovala jakýsi dvojí metr. Víte, můžete se vrátit ke Steeleovým spisům“.

„A prostě to vypadá, že v FBI panuje politická zaujatost,“ řekl dále. „A pak jsem nedávno… slyšeli jste, že jsem uvedl důkaz politické zaujatosti zahájení vyšetřování Trumpa a pak ukončení vyšetřování Huntera Bidena. Takže je legitimní vznést otázku, do jaké míry tam stále existuje politická zaujatost a co děláme nyní.“

Republikánský kongresman ze sněmovního Justičního výboru Jim Jordan několikrát veřejně prohlásil, že v souvislosti s „bezprecedentní“ razií chce předvolat ke slyšení výboru ministra spravedlnosti Garlanda a ředitele FBI Wraye.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)