14.11.2023
Kategorie: Politika

TOP 09 jako pouzdro na banán aneb Rekviem za zbytečnou stranu

Sdílejte článek:

KAROLINA STONJEKOVÁ

Před několika lety se v médiích objevil žebříček nejzbytečnějších věcí. Přední příčky tehdy zabralo třeba plastové pouzdro na banán, mobilní lednice na vodní meloun nebo eskalátor vedoucí do zdi. Některé předměty zkrátka neslouží k ničemu a existují jen proto, aby existovaly. Ale ruku na srdce, nejde tu jen o věci. Prakticky to stejné můžeme říci také o některých politických stranách. A po sobotě je jasné, že jednou z takových stran je i vládní TOP 09.

Vypadá to, že na sobotní volební sněm neužitečné TOP 09 si straničtí delegáti pořídili jednu pomůcku, která byla naopak velmi užitečná – klapky na oči. Jak jinak by bylo možné si vysvětlit, že v době, kdy preference strany drhnou kýlem o mělčinu, nemá současná šéfka Markéta Pekarová Adamová žádného protikandidáta. A nejen to, ve volbě jí dokázalo odevzdat hlas 142 delegátů ze 177. Z toho tedy vyplývá, že se mezi delegáty našlo jen 35 příčetných, kteří v celku racionálně chápou, kde stranu tlačí bota a kdo ji do těch těsných bot obul…

Mezi partajními špičkami (dá-li se to tak vůbec nazvat) se nenašel nikdo, kdo by dokázal zvednout hozenou rukavici v podobě mizerných výsledků strany a nabídnout lepší řešení, než jen udržet status quo a těsněji se přisát na ODS. Nenašel se nikdo, kdo by měl zájem Pekarovou vytrestat za její hloupé výroky o pletení svetrů, za přezíravé a veskrze arogantní rozhovory v médiích nebo za naprostou neschopnost „píárově“ zúročit funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny a přetavit ji v kladné body u voličů. Jakoby vládní straně nevadily ani zoufalé preference, ani to, že jejich předsedkyně je spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) bezkonkurenčně nejméně oblíbená a nejméně důvěryhodná politická figura v zemi. Reflexe nula, klapky na oči a hurá dál močálem temným podél bílých skal – nebo spíše hurá do ještě těsnějšího objetí s ODS.

Nezávislý pozorovatel musel chtě nechtě propadnout pocitu, že to topáčtí straníci už v podstatě zabalili. Že rezignovali na možnost, vrátit se ještě někdy sami do sedla. Jako kdyby se smířili s osudem a všechno vsadili na to, že spojení s ODS odmaká příští volby automaticky i za ně. Bez práce sice nejsou koláče, ale Sněmovna může být bez práce docela klidně.

Řekněme to zcela natvrdo – strana, která při nějakých čtyřech procentech preferencí není schopná ani vykřesat protikandidáta na předsednický post, natož aby dokázala zvednout k předsedkyni alespoň varovný prst v podobě slabého mandátu, je skutečně užitečná zhruba stejně, jako pouzdro na banán nebo ten zmiňovaný eskalátor vedoucí nikam. Výsledky sněmu TOP 09 lze tedy číst jako naprostou rezignaci na politiku. Těch pár osobností, jež ve straně ještě zbyly, si díky Spolu přijdou na své tak jako tak, ať už v českém parlamentu nebo v tom evropském. Na to žádnou značku TOP 09 nepotřebují a tudíž ji teď ani nepotřebují zachraňovat. Na uspokojení osobních ambicí dokonale postačí spojenectví v rámci Spolu, v podstatě spoleh na to, že všechno zachrání ODS. A aby TOPka nevypadala jako naprostý černý pasažér, bude se upínat na Prahu, kde ještě dělá alespoň nějaké výsledky. Pro jistotu zatlačí také na korespondenční volbu, protože pokud jde o zahraničí, tam TOP 09 vždycky u voličů bodovala. O víc se už torzo někdejší strany snažit nemusí. Těžko říci, jak moc si to samotní delegáti uvědomovali, ale sobotní sjezd se proměnil v jakési rekviem za samostatnou TOP 09 a udělal další důležitý krok pro faktické splynutí s ODS.

Vlastně je smutně příznačné, že ve stejný den, co TOPka v podstatě veřejně přiznala, že je mrtvá, zemřel i jeden z jejích otců zakladatelů, Karel Schwarzenberg.

 

Karolina Stonjeková 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)