24.5.2022
Kategorie: Politika

Této garnituře už nevěřím ani nos mezi očima, jsou prostě k smíchu

Sdílejte článek:

PL/ZUZANA MAJEROVÁ

Podle předsedkyně Trikolory Zuzana Majerové není divu, že si lidé na sociálních sítích dělají z kabinetu Petra Fialy legraci. „Ne podle slov, ale podle skutků poznáte je,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém se ohlíží za nejdůležitějšími událostmi posledních dnů. „Nejsem jediná, koho automaticky napadá myšlenka, že jediný důvod, proč je potřeba nouzový stav natahovat, je, že nouzový stav umožňuje bez dozoru utrácet veřejné finance a dávat zakázky bez výběrových řízení. Což samozřejmě kamarádi velmi ocení,“ myslí si Majerová, která se vyjádřila také k rostoucím cenám, očkování proti covidu nebo dotaci EU České republice na zvládání uprchlické krize. „Obecně je to tak, že Evropská unie nám přispívá na problémy, které svými postoji ona sama vyvolává a eskaluje,“ dodala Majerová.

Poslanci dali vládě zelenou na prodloužení nouzového stavu až do konce června. Podle vlády Petra Fialy kabinet potřebuje nouzový stav nejen kvůli zvládání uprchlické krize, ale také kvůli naplnění zásobníků s plynem. Co si o tom myslíte?

Vláda, která ke svému vládnutí potřebuje nouzový stav ještě čtvrt roku poté, co krizová situace nastala, respektive v době, kdy krize už nijak neeskaluje, je vláda neschopná. Nejsem jediná, koho automaticky napadá myšlenka, že jediný důvod, proč je potřeba nouzový stav natahovat, je, že nouzový stav umožňuje bez dozoru utrácet veřejné finance a dávat zakázky bez výběrových řízení. Což samozřejmě kamarádi velmi ocení.

Ministr vnitra Vít Rakušan poslance ujišťoval o tom, že je to naposledy, kdy kabinet bude žádat poslance o prodloužení nouzového stavu. Věříte tomu? A co bude podle vás za měsíc jinak, že už vláda nebude potřebovat řešit uprchlickou krizi pomocí nouzového stavu.

Téhle garnituře už nevěřím ani nos mezi očima. Je to celé směšné. Politici, kteří teď, kdy už sedí ve vládních křeslech, mávnutím čarovného proutku říkají něco úplně jiného, než když byli v opozici, jsou prostě k smíchu. Však si z nich také lidé na sociálních sítích dělají legraci, jak ještě loni proti nouzovému stavu hrdinně bojovali, ba dokonce do svých předvolebních slibů zahrnuli, že oni nikdy žádný nouzový stav vyhlašovat nebudou. Jo jo, ne podle slov, ale podle skutků poznáte je.

Jednání poslanců však opět provázely dlouhé proslovy. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarová Adamová je třeba najít cestu, jak čelit opozičním obstrukcím. Vznikne proto pracovní skupina, kterou povede místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. Pomůže to podle vás něčemu? Co si o opozičních obstrukcích myslíte?

Budu se jen opakovat. Co si vládní koalice teď, když na to ve Sněmovně má většinu, upeče, bude dříve či později sama konzumovat, protože v politice nemá nikdy nikdo nic navěky. Přijdou volby, vše se třeba zase otočí, dnešní koalice bude opozicí a dnešní opozice vládou. Ostatně, vzpomeňme, jak strany současné Fialovy vládní koalice vesele a donekonečna obstruovaly, když ještě byly v opozici.

Česká republika dostane z fondů Evropské unie téměř 680 milionů korun na pomoc s ukrajinskými uprchlíky z Ukrajiny. Je to podle vás dostatečně velká finanční pomoc?

Abych mohla odpovědět, jak je ta pomoc velká, musela bych znát cifru, se kterou ji mám srovnávat. Ale je to jen pouhý zlomek našich výdajů. Obecně je to tak, že Evropská unie nám přispívá na problémy, které svými postoji ona sama vyvolává a eskaluje.

Ministr financí Zbyněk Stanjura nařídil přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové, které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Podle ministra hrozí, že tento krok byl nezákonný. Co si o tom myslíte?

Politici, kteří jsou ve vládních pozicích, mají předvádět, že věci dělají lépe než jejich předchůdci, a ne své předchůdce kriminalizovat. Považuji to za politické zoufalství. Naše vláda si zřejmě bere příklad ze Slovenska, kde jsou v tomto smyslu ještě dál. Nic dobrého z toho nevzejde. Jen ještě větší příkopy, jen ještě větší nenávist mezi politiky i občany.

Německý ústavní soud rozhodl o tom, že povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti covidu-19 v není v rozporu se zákony. Soud uvedl, že nad ostatními právy převažuje zájem chránit zranitelné osoby před nákazou. Myslíte si, že by se v tomto kontextu měla i ČR vrátit k myšlence povinného očkování některých profesí?

Určitě ne. Praxe už dostatečně prokázala, že celá ta covidová očkovací mašinerie stojí na velmi vratkých hliněných nohách.

Evropská komise chce urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie, což si podle Bruselu bude vyžadovat investice ve výši téměř 300 miliard eur. Je to podle vás správná cesta, jak snížit závislost Evropy na ruské ropě a plynu?

Ne, je to cesta, jak evropské obyvatelstvo přivést do ještě větší bídy. Ekonomika má ovlivňovat politiku, nikoli naopak! Když politika a ideologie znásilňuje ekonomiku, vždycky to dopadne tak, že si někdo řádně namastí kapsu, ale obyčejní lidé na to opět doplatí. Momentálně to sledujeme doslova v přímém přenosu.

Přestože to vypadalo, že zdražování pohonných hmot se zastavilo, v posledních dnech začaly ceny benzínu opět stoupat. Někteří ekonomové tak upozorňují na to, že benzín zdražuje tak rychle, že letní snížení spotřební daně ani nepoznáme. Neměla by vláda proto přijít s další pomocí?

Ono je to úplně jinak. Vláda rychlého růstu nejrůznějších komodit naopak využila. Vysoké ceny totiž znamenají nejen, že my zákazníci musíme sáhnout hlouběji do svých kapes, ale ti, kdo více vydělávají, nejsou pouze obchodníci. Úplně stejně se na vysokých cenách přiživuje vláda, neboť na spotřební dani a DPH kasíruje mnohem víc. Její momentální roztahování jakéhosi deštníčku za situace, kdy leje už řadu měsíců, je směšné. Nedivím se, že lidé ten deštník obratem překřtili na cedník.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se nechal slyšet, že je zbytečné, aby ukrajinské děti před nástupem do škol prošly zdravotní prohlídkou. Co si o tom myslíte?

Že je to naprosto šílené! Obzvláště v kontextu toho, co prožíváme poslední dva roky ohledně covidových restrikcí a informací o většinové absenci běžného očkování lidí a obzvlášť dětí z Ukrajiny. Obávám se, že ta budova na břehu Vltavy, kde sídlí ministerstvo zdravotnictví, je zřejmě zakletá, neboť nikdo normální se na postu ministra zdravotnictví nevyskytl už několik let. Víc to raději komentovat nebudu, protože mě z postupu pana Válka jímá děs. Jsem totiž nejen předsedkyně politické strany, ale také máma.

Zatímco inflace v České republice míří k 15 procentům, průměr eurozóny je asi poloviční. V této souvislosti se proto opět otevírá otázka, jestli by nebylo pro naši zemi lepší, stát se součástí eurozóny, která podle těchto čísel lépe čelí současné inflaci. Podpořila byste zavedení eura?

V žádném případě. To je přesně politika současných našich i unijních (j)elit. Čím hůře, tím (pro ně) lépe. Každou krizi využívají k dalšímu utahování šroubů nebo k pokoutnímu protlačování něčeho kontroverzního.

Podle Marka Cavaliho, předsedy romské politické strany Roma Luma, nás čeká další velká vlna ukrajinských uprchlíků romského původu. Jsme na něco takového připraveni? A jaký postoj by k této otázce měla zaujmout česká vláda?

Jak bychom mohli být připraveni, když to nezvládáme ani s našimi Romy! To, co Fialova vláda předvádí, je stejně hloupé, jako když Angela Merkelová před lety prohlásila: „Wir schaffen das! Zvládneme to!“ Tenkrát to byla pozvánka pro ekonomické uprchlíky z muslimských zemí, dnes je politika Fialovy vlády pozvánkou pro ukrajinské Romy.

Podle ekonoma Štěpána Křečka je možné očekávat, že odboráři budou zesilovat tlak na růst mezd a že můžeme očekávat odborářské demonstrace v ulicích. Podle Křečka za tím však budou spíše prezidentské ambice odborového předáka Josefa Středuly, které však mohou nabourat naši ekonomiku. Souhlasíte s jeho hodnocením?

Štěpán Křeček není žádný nezávislý ekonom, nýbrž poradce předsedy vlády Fialy. Takže se není co divit, že koho chleba jí, toho píseň zpívá. Já rozhodně nejsem žádná fanynka zdejších odborů, natož pana Středuly, ale odbory prostě dělají to, k čemu jsou určeny. A ekonomiku přeci nabourávají úplně jiné věci. Víc to komentovat není třeba.

Podle aktuální statistiky se celkový dluh obyvatel ČR meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Na jednoho Čecha tak připadá dluh zhruba 292 tisíc korun. Není to jen další důkaz toho, že se nezadržitelně řítíme do ekonomické krize?

Je. O téměř 20 % meziročně narostl objem dluhů z úvěru na bydlení. Kdo na hypotéku ještě dnes dosáhne, rychle si ji bere, dokud je kde si hypotečně půjčit. Ekonomický výhled není optimistický. Otázkou je, jak se bude obyvatelům dařit své dluhy, a nejen za bydlení, splácet. Astronomická inflace, raketový růst cen a naprosto nepředvídatelné chování vlády ani mne jako uživatele hypotečního úvěru nenechává klidnou. Nyní ještě je z čeho splácet, ale co bude za rok, dva či deset, to je velká neznámá. Jistoty, na které jsme byli zvyklí, pominuly, a vládnoucí pětikoalice situaci jen zhoršuje.

 

PL

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)