1.8.2023
Kategorie: Ze světa

Sto Wagnerovců se blíží k Polsku

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Pozoruji velmi „hodnotou“ propagandu médií ohledně sta Wagnerovců, kteří se blíží k polským hranicím. Podle médií bije Polsko na poplach!

Stovka vojáků z ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny se přiblížila k běloruskému městu Grodno u polských hranic, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Začátkem července začala Varšava přesouvat více než 1 000 vojáků na východ země kvůli přítomnosti wagnerovců v Bělorusku. „S největší pravděpodobností se budou snažit dostat se do Polska a předstírat, že jsou nelegální migranti, a to představuje další hrozby,“ dodal Morawiecki.Polsko podle Morawieckého v posledních dvou letech zažívá permanentní hybridní útok na své východní hranici s Běloruskem. Dodal, že jen v letošním roce registroval přibližně 16 000 nelegálních pokusů o překročení hranice migranty, které do Polska „dotlačili“ ruský prezident Vladimir Putin a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

Z výše uvedeného plyne, že pokusy ilegálních migrantů o přechod polsko-běloruské hranice jsou v tisícovkách měsíčně. Samozřejmě by se jeden „wagnerovec“ mohl mezi nimi ztratit, nicméně jde o hrozbu spíše velmi hypotetickou. V zásadě jde stále „jenom“ o mediální přestřelky, které mají přitáhnout pozornost. Osobně jsem přesvědčen, že wagnerovci už své „průzkumníky“ v Polsku mají a nyní je pouze příležitost o tomto nebezpečí psát.

Podle médií čítal počet „wagnerovců“ několik desítek tisíc a pokud jich do Polska přešlo jenom kolem dvou tisíc, je to asi 10 % stavu. Ostatní buď podepsali smlouvy s ruskou armádou, nebo zůstali v Rusku „na dovolené“. Samozřejmě, že Wagnerovci v Bělorusku jsou zdrojem určité nejistoty, nicméně rozhodně se to hlavní stále odehrává na rusko-ukrajinské frontě.

Rozhodně je pro Ukrajinu nejdůležitější, aby boje ustaly. K plánované mírové konferenci v Saudské Arábii, která má údajně stanovit mírové podmínky ve prospěch Ukrajiny, lze konstatovat, že je to pokus USA získat na stranu Západu některé země, které se dříve „nesprávně“ označovaly za rozvojové nebo méně vyspělé. Rusko se také v tomto směru angažuje a pořádá setkávání se zeměmi Afriky. Tam je také hodně států, které ruskou invazi na Ukrajinu neodsuzují. Po ukončení obilné dohody Rusko některým africkým státům nabízí obilí zdarma. Bezesporu tichou podporu nalezlo Rusko v komunistické Číně a existují i informace o tom, že právě Čína dodává Rusku položky, které jsou na seznamu embarga Západu vůči Rusku.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv se opět nechal slyšet, že pokud by ukrajinská ofenzíva byla úspěšná, použije Rusko jaderné zbraně. A právě zde je onen zakopaný pes. “Představte si, že by ofenziva, kterou podporuje NATO, byla úspěšná a odtrhli by část naší země. Pak bychom byli nuceni použít jadernou zbraň podle pravidel dekretu ruského prezidenta z června 2020,” napsal v neděli Medveděv na sociální síti Telegram.

Je sice možné vydávat tato prohlášení za ruskou „propagandu“, nicméně je to jedna z možných eskalací konfliktu, která je vůbec tou nejnebezpečnější pro zachování světového míru. Proti tomu jsou Wagnerovci u hranic s Polskem jen „čajíčkem“.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)