23.6.2026
Kategorie: Ekonomika174 přečtení

Stávkujte, ale čísla nelžou. Nedopadne to dobře

Sdílejte článek:

THOMAS PAUKNER

Končí svět, jak jej známe. Česká televize vstupuje do výstražné stávky a zdá se, že je to teprve začátek. Rozpočet se prý vrací do roku 2008 a s takovými penězi není možné v roce 2027 hospodařit.

Demokracie skončila, nastává totalita a než se tak stane, stáhne si Mikuláš Minář ještě posledních pár milionů od těch důvěřivců, kteří v něm stále vidí mesiáše.

Tak dobře. Veřejně dostupná zpráva o hospodaření z roku 2008 existuje a každý si jí může přečíst. ČT měla rozpočet 5,7 miliardy korun bez dodatečných příjmů z reklamy – zapomíná se, že televize mohla v dotčené době vysílat reklamu po 0,5 % vysílacího času. Jaká byla struktura výdajů?

2008: ČT má 2881 zaměstnanců, kteří stojí 1,5 miliardy korun ročně. To je zhruba 25 % rozpočtu (!). Zbylé výdaje jdou na tvorbu pořadů, nákup práv, vysílací technologie atd.

2025: ČT má 2991 zaměstnanců, kteří stojí 2,9 miliardy korun, tedy 50 % (!!!) rozpočtu (!!!). Do tvorby jde méně peněz, vysílání zlevnilo, technologie zlevnily, nastoupila AI – je toho opravdu hodně.

Zde leží ten zakopaný pes. To jsou ale pouze kmenoví zaměstnanci, počet externistů není možné z veřejných zdrojů zjistit. Reálné „personální“ náklady jsou tak ještě daleko vyšší (!!!).

Ve Švédsku se propuští více než 20 % personálu za uplynulé dva roky. Rozhodli o tom poslanci. Revoluce? Ne, běžná adaptace na technologický pokrok.

Ve Finsku se propouští, v BBC se propouští, na Nově se propouštělo, na Primě se propouštělo. Propouští se i v Itálii a ve Francii – prostě všude.

Důvod? Technologický pokrok, efektivita provozu a změna mediálního trhu. Rok 2008 je daleko a tehdy jsme žili v úplně odlišném světě, než v jakém žijeme dnes.

Nekončí demokracie, nekončí ani veřejnoprávní média, končí pouze doba, kdy se zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu těšili nedotknutelnosti a řešili vše, jen ne efektivitu, úspory ve vlastních řadách a přizpůsobení se technologickému vývoji světa.

Jan Moláček nebude tím, kdo televizi zachrání, ale bude do historie zapsán jako naivní idiot bez jakéhokoli chápání byznysu, který televizi pohřbí a poštve proti ní i dosud nevyhraněnou část společnosti. Daniela Stacha mi je upřímně líto, ale ten se prosadí kdekoli v soukromém sektoru, protože na rozdíl od Jana Moláčka něco skutečně umí.

Šalom.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
174 přečtení
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)