8.9.2022
Kategorie: Politika

Skutečně mohou být výsledky komunálních voleb referendem o vládě?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

V poslední době neustále slyším, že komunální volby budou referendem o vládě. Podle výsledků komunálních voleb údajně poznáme, jak dalece je pětikolka neoblíbena, pokud lidé její zástupce nebudou nikde volit.

Jenže mnoho lidí si neuvědomuje, že podobné úvahy jsou vzhledem k tomu, jak jsou podávány výsledky komunálních voleb, zcela nesmyslné. V součtu se totiž uvádí, kolik obcí „získala“ ta která strana. A obce, kde vyhraje nějaké místní sdružení, jdou mimo tento seznam.

Ve větších obcích a městech (zhruba nad 12-15 tisíc obyvatel) se většinou najde pestřejší spektrum stran, ale i tak nenajdete všude všechny parlamentní  strany. To možná až v okresních městech. O krajských v tomto ohledu nehovořím, tam je to celkem jasné.

V celé ČR je celkem 6253 obcí. Z toho asi v 6 tisících z nich je velmi omezený počet politických stran, mnohde není žádná nebo 1-2  politické strany. Většinou tam najdete zástupce těch „zajetých“, které najdeme právě v oné „pětikolce.“

Jak je vidět v každých dalších volbách, tak snad vyjma Ostravy jsou všechna krajská města více či méně baštou stran pětikolky. Někde se možná volební preference poněkud změní, ale nepochybuji, že  krajská města – až na výjimky – prostě zůstanou pětikolce „věrná.“ Samozřejmě vyjma různých dělnických čtvrtí, kde není pětikolka tolik oblíbena.

V menších městech to může být různé, ale v celkovém počtu bude nejvíc vidět oněch asi 6 tisíc menších obcí – malých městeček, vesnic a osad. A tam prostě – až na výjimky – najdete výhradně zavedené strany.

Budu nyní konkrétní. Bydlím na malé vesnici  a okolo je kilometry spousta dalších menších či větších vesnic (městeček). Výběr politických stran tam prakticky není téměř žádný. V každé – i té nejmenší – vesnici je však KDU-ČSL. Nenajdete zde jedinou obec, kde by nebyla. Zůstala zde snad ještě z dob bývalé Národní fronty. Z té doby v několika málo vesnicích zůstala i KSČM.

Zajímavé je, že zde také v některých vesnicích najdete TOP09, která se v roce 2009 odštěpila právě od všudypřítomné KDU – to byla ta Kalouskova a Schwarzenbergova větev partaje. Hodně vesnic má také ODS a sem tam se objeví STAN a zcela výjimečně ČSSD. Toť vše,  jiné politické strany široko daleko nenajdete, samozřejmě vyjma větších měst, které však již nezapočítávám do oné 6 tisícové většiny.

Pak je takřka v každé vesnici nějaké to místní nezávislé sdružení (víceméně apolitické). Ve většině malých obcí lidé nevolí politické strany, ale konkrétní osoby. Málokoho zajímá k jaké partaji dotyčný patří. A to je ten problém. Asi jen málokoho přesvědčíte, aby nevolil svého kamaráda, ale někoho jiného jen proto, že kamarád patří ke „špatné“ partaji. Nebo aby nevolil dosud úspěšného starostu jen proto, že patří k některé ze stran pětikolky.

V okolních vesnicích v drtivé většině „pětikolkové“ starosty mají (u nás výjimečně ne). A to přitom tyto partaje například v parlamentních volbách nemají v těchto obcích šanci. A podobné to je zřejmě po celé republice. Jinde nemají převahu KDU, ale třeba ODS nebo STAN. To je kraj od kraje různé, nicméně náš kraj je největší, takže generuje i nejvíc starostů. I proto KDU každoročně vede komunálky i celostátně.

I když sama naprosto souhlasím s tím, že pětikolka musí nějak pocítit, že je lid nepodporuje, obávám se, že komunální volby to nevyřeší. Jako vždy vyhraje KDU, neboť na JM a v celém Zlínském kraji nenajdete mnoho obcí, kde nemají KDU (případně jejich klon z TOP09). A na těch vesnicích prostě volí ze setrvačnosti své známé nebo stávající politiky – jsou-li s nimi spokojeni. A k většině z nich se ani výzva k tomu, aby tyto lidi nevolili, nedostane. Nebo dostane, ale ignorují ji.

Pro ně to totiž není KDU (ODS, TOP, STAN), ale Josef, Bohouš, Martin, Pavel nebo Karel. Jednoduše nějaký místní politik, kterého ti lidi nespojují s jeho partají, ale s konkrétní osobou, které z různých důvodů důvěřují (letitý kamarád nebo dokonce příbuzný). Pak je skutečně velmi naivní očekávat, že ti lidi najednou otočí a budou volit třeba místní sdružení, které možná vede nějaká neoblíbená osoba, byť apolitická.

Mnohem víc by se ovšem za referendum o vládě mohly považovat souběžné senátní volby (to tedy tam, kde aktuálně budou).  V případě voleb do Senátu už je to skutečně víc o partajích než v případě voleb komunálních. K senátním volbám však chodí jen málokdo – a těmi poctivými voliči jsou zde častěji – bohužel – voliči pětikolky.

Tvrdit tedy, že referendem o vládě budou komunální volby je tedy nesmyslné. V součtu obcí v ČR to jednoduše vyhrává vždy ta partaj, která má nejvíc zástupců v jednotlivých obcích. Asi 6000 obcí je malých a bez většího výběru politických stran či různých sdružení.

Může se samozřejmě stát, že  se v některých obcích skutečně lidé mezi sebou dohodnou a dosud tradičního lidovce, topáka nebo odéesáka nezvolí a zvolí místo nich nějaké místní sdružení, jen aby dali najevo vládě, že s ní nesouhlasí. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se jednalo o masovou vzpouru a takových obcí by byly stovky až tisíce.  ale obávám se, že o žádnou hromadnou vzpouru nepůjde.

Mnohé vesnice jsou propleteny i rodinnými klany, které svého člena nepřestanou volit. Právě z toho „žije“ mnoho starostů, jimž stačí, že polovina vesnice patří do příbuzenstva. Stejně jako asi jen málokdo přestane volit třeba dobrého kamaráda. Změna může být viditelná zejména u měst, kde jsou volby již více o stranách než lidech. Ale i tam by mnohdy muselo jít o velmi prudký zvrat volebních preferencí.

Nakonec za pár týdnů uvidíme, jak komunální volby dopadnou. Ovšem mnohé si od nich v tomto směru neslibujte. Mainstream se už jistě – podobně jako před 4 lety – jen třese na to, jak bude vyhlašovat drtivou výhru lidovců. Paradoxem je, že tato výhra je ještě pozůstatkem minulého režimu, kdy se na moravských  radnicích tato partaj, náležející k NF, pevně usadila a na rozdíl od tehdejší KSČ v těchto obcích i pevně zakotvila …

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)