10.9.2022
Kategorie: Ekonomika

Půl miliardy na kulové. Pirátský recept Ivana Bartoše

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Pirát Ivan Bartoš se dopustil na svém Twitteru takové nechtěně komické formulace, která přesně vystihuje jeho roli ve straně i vládě. Tváře se jako vtělení zodpovědnosti, pohovořil o velké vládní prioritě. O výstavbě nového bydlení. Bydlet není kde. A když je, tak aby to jeden utáhl, musí být přinejmenším ropný magnát. A na to má ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš návod. Přípravný návod.

„500 mil. Kč půjde na podporu bydlení, která je jednou z velkých priorit naší vlády. Podpoříme například přípravu infrastruktury pro lepší přípravu pozemků pro budoucí bytovou výstavbu,“ napsal s vážnou tváří šéf pirátské partaje, který, dávno tomu již, zradil základní filozofii své strany. A já si tu poslední větu přečetl jednou. Pak podruhé. Potřetí. Počtvrté. A teprve po pátém čtení jsem uzřel genialitu takto řešené velké vládní priority. Připraví přípravu na přípravu… z toho plyne, že výsledkem bude kulové.

Cože, tady si někdo myslel, že z velké vládní priority o výstavbě bytů bude něco jiného, než příprava na přípravu další plánované přípravy, z které bude, jak to tak bývá, kulové? Dobře, dobře, utahovat si z jedné vyšroubované ministerské věty, to je neúcta a malost. Jenže když se podíváme, jak Bartošovo ministerstvo řeší bytovou politiku, dojdeme ke zjištění, že z utahovaní si z ministra se stává hrůzou zamrzlý úšklebek na tváři.

Přizvěme si na pohovor Asociaci developerů, které se „vládní priorita“ výstavby nových bytů týká velmi úzce. Ta se na Bartošovu snahu dosáhnout toho, co slíbil, dívá velmi kriticky. A to u novelizace Stavebního zákona. Minulou verzi, kterou sepsala ještě Babišova vláda a ta Fialova ji s úsměškem smetla za stolu, volají developeři zase do akce.

„Vyhodnocení dopadů regulace (RIA) návrhu novely nového stavebního zákona, které je dohledatelné v elektronickém systému e-klep, a které vzniklo na základě zadání Ministerstva pro místní rozvoj, které jej do systému vložilo, nelze nazvat jinak, než debaklem ministra Bartoše a jeho úředníků. V porovnání s komplexní rekodifikací, která byla přijata v loňském roce, dopadl nový materiál doslova jak sedláci u Chlumce,“ zhodnotil Ing. Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky. Nedodal ovšem, že vinou zbrklé mstivosti současné vlády proti té předchozí, dopadnou jako sedláci u Chlumce hlavně občané České republiky. Nadále vinou Fialovy vlády a Bartošovy neschopnosti budeme okrášlovat v rychlosti a snadnosti povolování nových staveb čelná místa… odzadu.

Na to má ovšem Bartoš pohotovou odpověď: „Podpoříme například přípravu infrastruktury pro lepší přípravu pozemků pro budoucí bytovou výstavbu.“ Ta věta se dá použít vždycky a na všechno. Dá se do ní ukrýt každé kulové, které jakákoliv vláda dělá, ale prostě si neví rady, ovšem nějakou činnost vykázat prostě musí. A tak připravuje přípravu na přípravu a doufá, že volební období rychle pomine, protože ministr, který sedí na svěřeném ministerstvu, si hryže nehty, zoufale nerozumí oboru, a těší se, až navršené problémy hodí na další vládu. A té se bude smát. A v noci se budit hrůzou, že je zase ministrem a něco se po něm chce.

Ale pozvěme si na pohovor opět Asociaci developerů, teď trochu delší, aby nám to odborníci vysvětlili: „V porovnáním s rekodifikací z roku 2021, která byla současnou koalicí odložena, i vůči původní vládní hybridní verzi přináší nový návrh jednoznačně nejnižší efektivitu výkonu stavební agendy (kvůli nejnižší možnosti koncentrace znalostí či specializace příslušných úředních osob) a nejnižší možnosti sdílení personálních kapacit. Má také nesrovnatelně nižší možnosti jednotného metodického řízení, kontrolovatelnosti, a vynutitelnosti úředního postupu. RIA vytýká novému návrhu také nižší transparentnost použití finančních prostředků ze státní kasy z pohledu jejich konkrétního využití, eliminaci nejnižšího počtu podkladových aktů, které jsou opakovaně přezkoumávány či žalovány závazné lhůty, tedy fakticky dojde k jejich nárůstu, nejmenší zkrácení průměrné doby povolovacího procesu kvůli eliminaci menšího počtu soudních řízení a z možných variant zcela nejnižšího makroekonomického prorůstového efektu. Tedy bez ohledu na současnou situaci je vybrána z pohledu rozpočtu nejdražší a nejhorší možná varianta. Jinými slovy – vše zásadní, co nový návrh měl přinést a co bylo deklarováno, není. To podtrhují také nesouhlasy dalších klíčových ministerstev s normou.“

To jsou hrozná slova.

„Právě na toto jsme celou dobu upozorňovali, a je to nevyhnutelný dopad absolutní nekomunikace MMR s odborníky a odtržení od praxe. Nový návrh vznikl zcela netransparentně, za zavřenými dveřmi MMR, bez jakékoli skutečné diskuse. Ministr Bartoš nesvolával pracovní skupiny ani kolegia, sám se jednáním o návrhu vyhýbal, vypořádání připomínkového řízení bylo fraškou,“ upozornil Kadeřábek.

A to je práce ministra pro legalizaci konopí a potraty Ivana Bartoše. Svěřenému ministerstvu a jeho agendě nerozumí. V rezortu udělá bordel, zpod jeho činnosti vznikne zmatek a bude se doufat v to, že další vláda to napraví. Vždyť ministr Bartoš je knihovník. Kdyby byl na ministerstvu knihoven, jistě by jeho práce byla smysluplná (a divím se, že mu Člověk roku a zároveň premiér Fiala takové ministerstvo nevykouzlil). Na Ministerstvu pro místní rozvoj je jen prázdnou figurkou, která tam sedí, protože vládní koalice potřebovala uspokojit ambice všech koaličních stran. A na Bartoše prostě zbylo MMR. Co má dělat. Po povolebních jednáních jistě seděl doma, hryzl si nehty a byl utěšován Kněžkou chaosu, že to dá. Musí to dát. A tak to dává. Vzniká chaos, ale to nevadí. Hlavně že je na ministerstvu. A je jedno, na jakém. Ach jo, nabrali jsme přímý směr do ztracena.

„Podpoříme například přípravu infrastruktury pro lepší přípravu pozemků pro budoucí bytovou výstavbu.“ Odpověď na to, co Bartoš dělá ve vládě. Kulové. A dá na to kulové z kapes daňových poplatníků půl miliardy korun. To zase bude tun krmení pro skartační mašiny. Ale ne, nebude, Piráti to myslí dobře a v rámci boje proti oteplování i Putinovi netisknou, většinu dokumentů nechávají pouze v digitální podobě. No, dobře nám tak.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)