15.6.2023
Kategorie: Politika

Proč si zavíráme dveře?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Svět je momentálně rozdělen. Jestliže si USA ještě stále hrají na nejmocnější stát s právem tvořit pořádek dle svých představ, realita se rychle mění. Ekonomika Spojených států pracuje v záporných číslech, a i přes její velkou výkonnost patří tato země k naprosté špičce v zadluženosti. To i přes dlouho výsadní postavení amerického dolaru v žebříčku nejpoužívanějších světových měn.

Řekněme tedy, že se svět dělí na různé části. Můžeme přihlížet k produktivitě a ekonomikám, k množství obyvatel či úrovni výzbroje. Ať se na to díváme jakkoliv, vnímáme tři světové velmoci. Čína, Ruská federace a Spojené státy jsou v součtu všech ukazatelů na vrcholu pyramidy. Čína je počtem obyvatel, rozlohou a technologickým vývojem převáděným do výroby předurčena k výjimečnému postavení. Rusko je počtem obyvatel sice méně významné, technologie jsou často v jistém zpoždění, čerpá však svou sílu nejen z rozlohy, ale také z obrovských přírodních zdrojů. Rusové jsou velmi odolní v mnoha směrech a patří k absolutní špičce ve zbraňových systémech. To, že nevyrábí například vynikající automobily, elektroniku či další obchodovatelné produkty, nahrazují jiným uměním. Například schopnostmi zkoumat vesmír, stavět jaderné elektrárny, zásobovat polovinu světa plynem, ropou, dřevem a samozřejmě udržují jistou rovnováhu díky nejefektivnějším zbraním. I přes jejich drahý vývoj i výrobu dokázal za relativně krátkou dobu Vladimír Putin Rusko odlužit a snaha mít vlastní měnu krytou zlatem je natolik úspěšná, že se obejde bez petrodolarů. Navíc je zakládajícím členem nové silné ekonomické formace BRICS. A to společně s Čínou.

Ani Spojené státy nejsou žádní nazdárkové. Svými výboji často doplňují své zlaté rezervy, navíc spravují jejich zásoby i jiným státům. To, co nazývají jako válečnou kořist, je často sprostá krádež. Dopustily se jí v Iráku, Libyi, loupí dosud v Sýrii. Ostatně ani Ukrajina není prvoplánovaně prodělečná a konečný součet může být pro USA velmi pozitivní. Ovšem nemusí. Rusové zatím na sankcích neprodělávají tolik, jako jejich tvůrci, nachází odbyt na své produkty jinde, navíc ani západní pokus o rovnováhu pomocí dodávek zbraní není problémem, ale jde spíše o reklamu na ruské zbraně. Dá se očekávat zvýšený zájem zemí dosud odebírajících ty americké. Navíc je třeba opět připomenout BRICS, ke kterému se chce připojit polovina států z naší planety. Přičemž se to netýká Spojených států, zemí EU a například Velké Británie, Japonska či Austrálie. Naopak o vstupu do něj uvažují Saudové, země Jižní Ameriky a řada dalších včetně Indie. A to už je dost na to, aby Západ začal mít problémy.

V této situaci naši politici dráždí kobru bosou nohou. Rusko má mnoho důvodů vyvodit pro nás katastrofální důsledky právě z vystupování české vlády a za podporu nacismu na Ukrajině přestat dodávat naší republice cokoliv, co bylo dosud součástí vzájemného obchodu. Čína je pro změnu citlivá na vše spojené s Taiwanem a vzájemné návštěvy předních politiků obou území (ČR a Taiwan) jsou pro ni důvodem k omezení spolupráce. O dopadech sebevražedného přístupu českých pseudoelit může hovořit vedení Škody Mladá Boleslav, která nejenže víceméně byla po Vystrčilových eskapádách nucena opustit významný čínský trh, ale nyní čelí útoku čínských automobilek v Evropě. A zdá se, že není dostatečně konkurenceschopná ani na evropském kontinentu. Číňané jsou přitom velmi žádanými obchodními partnery ve velké části světa a tamní trh se vyvíjí raketovým tempem. A to především v luxusním segmentu. To naše vedení nijak nezajímá a pokračuje ve hře na demokracii. Ve hře proto, protože skutečná demokracie se v Evropě rychle mění na totální buzeraci. Green Deal už není jen o autech, energiích, zasahuje i do dalších oblastí. Vybíjení zvířat, zákaz chovů od krav až k papouškům, hmyz jako součást stravy, to vše hraničí s naprostým šílenstvím. Což odpovídá tomu, jací idioti v EU vládnou.

Jisté tedy je, že ideologicky naprosto zvrácená vláda Petra Fialy plnící příkazy z Washingtonu, a potažmo později i z Bruselu, naprosto ignoruje nově se rodící jiné rozdělení světa, v němž už Američané nemusí hrát zásadní roli. Fiala vsadil na jedno číslo na roztočené ruletě. A jaksi přehlédl to, že i přes všechny snahy mlžit lze tu ruletu paradoxně nazvat ruskou. Jen s tím rozdílem, že právě to jediné číslo, na které liberálové vsází, je neobsazené sebevražednou kulkou. Ve všech ostatních částech zásobníku je plno. Pravděpodobnost, že nás to tedy nesetřelí, je mizivá. Taiwanec u nás je jen dalším zvětšením terče na našem čele. Vláda nás vede systematicky na porážku. Předsudečná nenávist k Rusku doplněná o bezprecedentní podporu defraudátora Zelenského, provokování Číny a podřadný postoj před Američany či hlasité řinčení zbraněmi a volání po útočné válce z nás mohou udělat naprostou žebrotu. Opravdu ještě budeme vyčkávat, jak to vše skončí?

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)