6.7.2016
Kategorie: Společnost

Proč se tak málo mluví o Babišovi v kauze Šlachta?

Sdílejte článek:

JAROSLAVA JANDEROVÁ 06|07|2016

O turbulencích v policii už se toho napsalo, a ještě napíše mnoho. Denně v médiích čteme o dnes již bývalém šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi, ministru vnitra Milanu Chovancovi, policejním prezidentovi Tuhém a řadě dalších jmen. Až překvapivě stranou mediálního zájmu však stojí ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

[ad#clanek-respo]

Je přitom velmi zřejmé, že jeho role je v příběhu velmi podstatná. Podle řady názorů i indicií totiž byly právě Babišovy aktivity spouštěcím mechanismem překotné reformy policie, která odstartovala současný cirkus. Nejspíš nikdo nebude rozporovat, že ministr vnitra Chovanec připravil reformu velmi podivně, pokoutně a zbrkle. Je však rozhodně na místě ptát se, proč to udělal. Co ho k této riskantní akci motivovalo?

Není žádným tajemstvím, že má Babiš o informace z policejních kruhů enormní zájem. Bezpečnostní divize jeho Agrofertu zaměstnala v poslední době hned několik bývalých elitních policistů. Otázkou je, jaké jsou jeho kontakty a vztahy s těmi současnými, konkrétně právě Robertem Šlachtou.

Zajímavou teorii představil bývalý disident, badatel Ústavu pro studium totalitních režimů, plukovník BIS ve výslužbě a aktuálně publicista a kandidát do Senátu za ODS na Praze 6 František „Čuňas“ Stárek, který ve svém komentáři ke kauze napsal:

Mám v jednom případě dojem, že se pan Šlachta trochu podřekl. O svých kontaktech s panem Babišem totiž mluvil jako o „provádění schůzkové činnosti“ (viz magazín Reportér z 9. srpna 2015). A tady je zakopaný pes. O schůzkové činnosti hovoří policisté a špióni ve chvíli, kdy popisují kontakty řídícího orgánu (fízla) a jeho tajného spolupracovníka (špicla).“

Spekulacím, že byl Babiš se Šlachtou ve velmi úzkém spojení, nahrává i to, jakým způsobem celou kauzu reflektují Babišova média. Ta jsou od počátku na Šlachtově straně, mají informace z první ruky. Často ještě dříve, než se dostanou k představitelům vlády či vedení policie.

To vše je podobně zvláštní, jako reforma policie sama. Ministr vnitra Chovanec, o kterém dnes na žlutých autobusech čteme, že je řízen mafií, v rámci vysvětlování celé věci mj. uvedl, že se policie nesmí stát bezpečnostní divizí Agrofertu.

Nedělám si o Chovancovi ani v nejmenším iluze, ale tato jeho slova bychom si měli všichni moc dobře zapamatovat. Andrej Babiš totiž čím dál víc naplňuje definici oligarchy. A správný oligarcha chce mít nepochybně pod palcem i bezpečnostní složky.

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...