16.12.2022
Kategorie: Politika

Proč se předseda Ústavního soudu zapojuje do kampaně proti Babišovi?

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ne vždy veřejně vystupuje jako politicky neutrální osoba, ale naopak jako politický aktivista, což nedávno ukázal i v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

V médiích se v současné době rozebírá téma možného jmenování nového předsedy Ústavního soudu, neboť dosluhující prezident Miloš Zeman koketuje s myšlenkou, že by ho ještě před dokončením svého druhého prezidentského období stihl jmenovat on. Což řada lidí, včetně některých ústavních právníků a vrcholných politiků, oprávněně kritizuje. I mně by jako právnímu laikovi přišlo nelogické, aby byl nový šéf nejvyšší právní instituce v naší zemi jmenován už nyní, když jejímu stávajícímu předsedovi Pavlu Rychetskému vyprší mandát až počátkem srpna příštího roku.

Předpokládám, že sám Miloš Zeman nakonec od svého záměru ustoupí, nicméně doufám, že ať už nového šéfa ÚS jmenuje kdokoliv, nástupce Pavla Rychetského se nebude snažit ovlivňovat politické dění tak, jak to často činil současný šéf. Že pan Rychetský ne vždy veřejně vystupuje jako politicky neutrální osoba, ale naopak jako politický aktivista, ukázal nedávno v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

V něm totiž na otázku redaktora Radka Bartoníčka, zda si všichni favorité prezidentských voleb uvědomují význam Ústavního soudu, odpověděl slovy:
„Teď to řeknu dost natvrdo. Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti.“
Když na tuto odpověď redaktor Aktuálně.cz reagoval slovy „Narážíte na Andreje Babiše“, pan Rychetský odvětil:
„Jako představitel Ústavního soudu, u kterého můžou skončit i různé volební kauzy, musím být v tomto zdrženlivý. Nemohu se vyjadřovat k jednotlivým kandidátům.“

V první řadě mi přišlo od předsedy Ústavního soudu dětinské a alibistické tvrdit, že se k prezidentským kandidátům nevyjadřuje, neboť ve své první odpovědi nikoho nejmenoval. Vždyť i tomu, kdo se o politiku zajímá jenom okrajově, musí být při zmínění slova Agrofert či při označení „evidovaný agent Státní bezpečnosti“ jasné, že z možných uchazečů o post hlavy státu myslí právě Andreje Babiše.

V druhé řadě mi pak není jasné, proč pan Rychetský vidí v souvislosti s možným zvolením Andreje Babiše za prezidenta České republiky nebezpečí v její možné „agrofertizaci“, když k ničemu takovému nedošlo ani v době, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí a následně i českým premiérem. A že jsou možnosti prezidenta pomáhat jakékoliv firmě k válcování konkurence a získávání nelegitimních výhod mnohem menší než v případě premiéra či ministra financí, to nejspíš rovněž tuší i ten, kdo se o politiku zajímá jen okrajově. Zvláštní mi pak přijde i to, když komunistickou minulost někomu předhazuje člověk, který sám členem KSČ dříve byl (byť tedy ne v 80. letech, ale v 60. letech).

V neposlední řadě si pak myslím, že předseda Ústavního soudu jakožto instituce, která teoreticky může rozhodovat třeba o připuštění kandidátů k prezidentské volbě nebo v krajním případě i o platnosti prezidentských voleb, by neměl v souvislosti s jakýmikoliv volbami ovlivňovat veřejné mínění takovým způsobem, jakým to v rozhovoru pro Aktuálně.cz učinil Pavel Rychetský.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)