18.5.2023
Kategorie: Společnost

Proč nechci jíst brouky a laboratorně pěstované „maso“, jak to navrhuje Brusel

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

V Zemědělském výboru Evropského parlamentu nyní jednáme o Evropské proteinové strategii. Název je poněkud zavádějící, protože projednávaný text zcela ignoruje klasické zdroje živočišných bílkovin jako maso, mléko nebo vejce. Pro zdravý vývoj člověka – zejména dětí – jsou přitom nezbytné právě tyto bílkoviny. Řada vědeckých studií prokázala, že u dětí, které nejedí maso nebo ho mají nedostatek, dochází k pomalejšímu rozvoji mozku. Evoluční biologové jednoznačně prokázali, že to byla právě konzumace masa a ryb, která u našich dávných předchůdců podnítila zvětšování mozku, jež našemu živočišnému druhu umožnilo rozvoj intelektuálních schopností. Ostatně trávící systém člověka – délka střev, nebo existence jen jednoho žaludku – jasně prokazují, že jsme všežravci.

Pro zdravý vývoj dětí, a udržení pevnosti kostí, je zase velmi důležitá konzumace mléka a mléčných výrobků. Kromě vápníku, který je nezbytný k výstavbě kostry a k udržení jejich pevnosti, jsou pro zdravý růst dětí nepostradatelné i mléčné bílkoviny. Mléko obsahuje dva druhy proteinů. Člověkem nejrychleji stravitelnou bílkovinou je syrovátkový protein. Mléčný kasein je však pro získání a udržení dobré tělesné kondice rovněž důležitý. Trávící systém jej nejlépe zpracovává v noci, kdy má více času na jejich syntézu. Jeho konzumace v mléce a mléčných výrobcích umožňuje kvalitní obnovu svalových tkání poškozených během fyzické práce přes den.

Pro člověka jsou nenahraditelnou potravinou i vejce. V žádném jiném jídle nejsou tak vysoké koncentrace VŠECH aminokyselin, které jsou nezbytné k růstu a obnově svalových tkání. Lidská trávící soustava z nich dokáže využít 96 až 98%. Což vejce řadí v podstatě mezi superpotraviny.

Nelze samozřejmě tvrdit, že člověk může být živ a zdráv jen z masa, mléka nebo vajec. Bez sacharidů např. z brambor nebo obilné mouky by lidské zažívání nemělo dost energie na štěpení bílkovin na aminokyseliny a další látky, které tělo používá ke svému růstu a obnově (údržbě). I v rostlinách jsou samozřejmě obsaženy bílkoviny, které jsou tělu užitečné, a jež není radno z jídelníčku vynechávat. Jejich kvalitním zdrojem jsou mimo jiné luštěniny, které tělu dodávají další nezbytné látky jako vitamíny a minerály. Což ostatně platí o celém sortimentu zeleniny i ovoce.

Jako lékař však důrazně nedoporučuji spoléhat se při výživě jen na rostlinnou stravu. V Bruselu je momentálně módním trendem nutit občany EU ke konzumaci „rostlinnější stravy“. Eurokraté přitom neberou ohled nejen na zdravotní rizika omezování spotřeby živočišných produktů v členských státech, ale ani na přírodní zákony. Bez hospodářských zvířat chovaných na maso by nebylo dost zeleniny ani obilnin. Vedlejší produkt chovu zvířat jsou statková hnojiva, která těmi chemickými nelze nikdy zcel nahradit. Je paradoxní, že právě tento aspekt přírodního koloběhu živin zcela ignoruje návrh dokumentu, který nám byl předložen ke schválení, a který se soustředí výhradně na snahy o zvýšení produkce a konzumace rostlinných bílkovin.

Za nejskandálnější však považuji jeho části, které pojednávají o broucích a laboratorně pěstovaném „mase“ jako proteinové budoucnosti EU. Případným oponentům, kteří budou namítat, že strategie není obecně závazným předpisem a neukládá občanům členských států povinnost je jíst, rovnou odpovím, že jejím schválením se k tomu otevírá cesta. V současné době europarlament a Rada ministrů jak na běžící pásu schvalují směrnice a nařízení o povinném zvyšování podílu energií z obnovitelných zdrojů a postupném zákazu fosilních paliv. I tahle šaškárna kdysi před lety začínala jakousi evropskou energetickou strategií. Na ni se dokazuje projekt Zeleného údělu, jehož součástí jsou právě ty směrnice a nařízení o „solárech“ a „větrnících“, stejně jako emisní povolenky nebo zákazy spalovacích motorů.

Dokázal bych pochopit, kdyby orgány EU stimulovaly legislativně i finančně výrobu „alternativních“ bílkovin v situaci nedostatku klasické stravy i při použité všech dostupných zemědělských metod. V zájmu odvrácení hladomoru by bylo pochopitelné ohlížet se po dalších zdrojích potravy – ovšem výhradně při dodržení všech bezpečnostních procedur. Minimálně v případě prováděcího nařízení Komise, které umožnilo do jídla přidávat celé i rozemleté brouky, však nebyly dodrženy všechny zásady předběžné opatrnosti. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) dokonce povolení přimíchávání hmyzu do lidské stravy výslovně NEDOPORUČIL kvůli zdravotním rizikům souvisejícím s řadou látek jako chytin. Z této sloučeniny je tvořen exoskelet brouků. Člověk na rozdíl od ptáků jej neumí strávit. Jeho přítomnost v lidské stravě může podle vědeckých studií EFSA způsobovat nebezpečné alergické reakce.

V případě laboratorně pěstovaného „masa“, které jsem spolu s brouky ve svých pozměňovacích návrzích z dokumentu navrhl vyškrtnout, jde podle mého názoru o ještě nebezpečnější experiment jako se „soláry“ a „větrníky“. Chápu, že nadnárodní korporace do jejich vývoje investovaly a investují miliardy eur.

Což je zřejmě důvod, proč se ho Komise snaží občanům vnutit. Moje námitky pramení z toho, že nic takového nepotřebujeme. Pro zajištění dobré výživy obyvatelstva by stačilo, pokud by EU v rámci Společné zemědělské politiky (CAP) přestala omezovat rostlinnou i živočišnou zemědělskou prvovýrobu. Při nasazení již dnes existujících technologií jsou zemědělci v Unii schopni vyrobit nejen dostatek potravin, ale ještě může zbýt na vývoz. Komise se naopak snaží produkčních kapacity zemědělství v EU co nejvíce omezit a otevřít co největší prostor pro dovozy ze třetích zemí.

A pro podobné experimenty jako „laboratorní maso“, což je projekt, který silně připomíná nejedlé produkty od Tricatella ve francouzské komedii ůKřidýlko nebo stehýnko” s Luisem de Funès v hlavní roli.

MUDr. Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)