23.1.2019
Kategorie: Politika

Proč má Zeman tak rád Rusko a Čínu?

Sdílejte článek:

VLADISLAV SVOBODA

Miloš Zeman dává často veřejně najevo, že jeho srdce tíhne k Rusku a Číně. Když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, dojde k jediné odpovědi. Miloš Zeman spíš než Rusko a Čínu, má rád způsob vládnutí pánů Putina a Si Ťin – pchinga.

[ad#textova1]

Putin byl v letech 1985 až 1990 agentem KGB v tehdejší Německé demokratické republice. V letech 1998 až 1999 ředitelem Federální služby bezpečnosti (FSB). Díky tomu věděl všechno na všechny. V letech 1999 až 2000, po odchodu Borise Jelcina, a v letech 2008 až 2012 vykonával funkci předsedy vlády.V letech 2000 až 2008 vládl jak president. V době kdy byl předsedou vlády nechal zvolit presidentem svého “kašpárka” Dimitrije Medvěděva, a to pouze proto, aby oba mohli “demokraticky” změnit ústavu a Putin mohl vládnout tak dlouho jak si bude přát.

Si Ťin – pching president Číny, předseda Ústřední vojenské komise a především generální tajemník KSČ (to je ale shoda) to má ještě jednoduší. Žádné volby nepotřebuje, stačí ovládat politbyro KSČ a parlament, který v roce 2018, na jeho přání, také schválil změnu ústavy, z které vypustili “nesmyslné” omezení funkce presidenta a vicepresidenta na dvě funkční období. Čímž Si Ťin -pching získal stejnou možnost jako Putin; zůstat ve funkci doživotně, což s ohledem, že soudruh prezident je zároveň generálním tajemníkem KSČ, je v podstatě zbytečné, protože ten kdo vládne Číně, není prezident, ale generální tajemník KSČ. Ale když ono to ve světě líp vypadá, když je soudruh generální tajemník i prezidentem.

Si Ťin-pching v roce 2012 obvinil USA z vyvolání Korejské války. V integračních táborech je umístěno kolem jednoho milionu Ujgurů. Tibeťané můžou zapomenout na samostatnost a v Hong Kongu se nadále utahují šrouby. A Tchajwan, který u nás investuje několikanásobně víc než Čína? Ten má být k Číně připojen třeba i silou, jak nedávno prohlásil soudruh president.

Miloši Zemanovi se jako jedinému podařilo sestavit jednobarevnou vládu. Stačila k tomu Opoziční smlouva a asi nebyla jediná, protože jeho hlavní volební trumf Akce Čisté ruce, která měla zatočit s tuneláři a korupčníky skončila fiaskem. Jediný který byl touto akcí postižen, byl jeho ministr financí Ivo Svoboda. Jinak se dál horečně tunelovalo a korumpovalo.

Miloš Zeman o své vládě prohlásil, že je to vláda sebevrahů. Já bych řekl spíše vrahů. Stačí jmenovat některé jeho členy: Jan Kavan a jeho peníze v tresoru, či výmluva, že není opilý, ale jen si Alpou namazal krk. Křišťálově čistý Stanislav Gross. Luftjarda Jaroslav Tvrdík. Či všemi mastmi mazaný Karel Březina. Podle některých ekonomů se jednalo o nejhorší vládu, která českému podnikání házela klacky pod nohy. Jeho podpora zahraničních firem k nám natáhla montovny, sklady, subdodavatelské firmy. Všechno s velmi nízkou nadhodnotou. Díky tomu máme nízké platy. O aférách té doby snad každý ví (Olovo, kufřík, IPB, MUS, OKD atd.)

Když skončil jako předseda vlády, počítal Miloš Zeman jisto jistě, že se stane presidentem. Všechno tomu nasvědčovalo. Ale ejhle; vlastní poslanci ho nezvolili. Člověk se ptá proč? Nikdo se o tom nezmínil, ale myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíšu: Protože se obklopoval komunisty a kejvači, kteří orodovali jeho velikost, a dělali přesně to co jim poručil. To se některým poslancům ČSSD nezamlouvalo, tak mu dali stopku.

Jenomže Miloš Zeman se svého snu, nemínil jen tak zdát. Pro jeho zvolení, většina členů jeho vlády a další, povětšinou bývalý komunisté (Šlouf, Zemek atd.), založili politickou stranu, která ve svém jméně (poprvé v historii republiky) měla i jméno svého vůdce SPO-Zemanovci. K jeho žalu strana ve volbách vždy katastrofálně propadla.

Ale náhle se objevila nečekaná možnost. Parlament odhlasoval přímou volbu presidenta. Miloš Zeman vycítil příležitost. Přestal objímat stromy na Vysočině, zbavil se Šloufa, který ho udělal předsedou vlády a hezky po zemanovsku podpásovkami a lží (ne nadarmo je soudně uznaným lhářem), se stal presidentem, který zkouší co mu ústava a vláda dovolí. A dovoluje si hodně, ale ne tak, jak by si přál. Tak jak si to můžou dovolit Putin s Si Ťin-pchingem. Oproti nim nemá za sebou stranu, která by ovládala parlament a odsouhlasila mu všechno co by si přál. A čas? Ten je taky proti němu. Tak mu nezbývá než se vyhřívat na prsou těch, kterým se podařilo o čem vždy snil – vládnout tak jak chtějí oni. Proto je tam pečený vařený. Jezdí zjistit, jak by to bylo krásné, kdyby mohl po svém a podle nich stabilizovat zemi.

[ad#pp-clanek-ctverec]
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 2,97 out of 5)
Loading...