19.11.2024
Kategorie: Ekonomika

Proč jsou “fialové” ceny másla tak astronomické? Má pravdu Babiš nebo Fiala?

Sdílejte článek:

MICHAEL SVATOŠ

Český premiér Petr Fiala pohrdá obyvateli ČR jako nikdo před ním. Jeho poslední vyjádření, o příčinách vysokých cen másla a rychlém vyrovnání českých platů se západními, by si nedovolil Čechům předložit, aby je navnadil k poslušnosti, a k usilovné práci ve prospěch Říše,  ani jejich hlavní kat Reinhard Heydrich. I ten respektoval, že Čechy jen tak prázdnými sliby neobalamutíš, a místo fialových virtuálních mrkví zavěšených na provázku, vhodných tak k přesvědčování Oslů k bezmyšlenkovitému tahu káry do propasti, zavedl stravování v továrnách, sociální a zdravotní pojištění, a první rekreace. Zatímco Heydrich slavil svými opatřeními úspěchy, až musel být raději odstraněn, protože občané Böhmen und Mähren začali pracovat tak usilovně, že už málem na Západě ani na Východě Benešovi nikdo nevěřil, že Češi ještě stojí na straně protihitlerovské koalice, Fiala svými idiotickými vyhlášeními o brzkém dosažení západních platů, a o příčinách zdražování másla, zavdal otázku, zda by neměl raději podstoupit vyšetření svého psychického stavu, a v případě nutnosti se raději nechat superarbitrovat z důvodů naprostého psychického vyčerpání výkonem náročné funkce, než aby bylo následným šetřením konstatováno, něco podobného jako v případě Jana Úprky, který za Hitlera pojal geniální myšlenku, vytvořit Velkou Moravu, a připojit její obyvatel k nacistickému tažení proti SSSR, a jal se jí s kumpány realizovat.

Po válce Jan Úprka nestanul kupodivu za svoje nacistické rejdy před soudem, neb v jeho případě lékařská komise konstatovala: psychopathii s debilními rysy, zvýšenou sugestibilitu vlivem alkoholu, a tzv. mdlý rozum“. A nebyly by to ani Čechy, ani Morava, aby se superarbitrovaný, náhle pomatený fašistický politik, Jan Úprka, nestal po válce slavným malířem, a letitým správcem lidové školy umění, a blaženě neskonal ve všeobecné  lidové úctě až v roce 1975. V případě Fialy žádné komise netřeba, jeho “úprkizace” bude provedena lidovým hlasování příští rok ve volbách. Ceny másla to však bohužel neovlivní, aspoň dokud bude Brusel stále současným Bruxelae.

V ČR se drasticky zdražilo máslo, a z jeho zdražení Petr Fiala obvinil Andreje Babiše, a Andrej Babiš za ně obvinil Petra Fialu – viz zde. Jejich hádku netřeba brát vážně, protože zdražení másla je způsobeno miláčkem obou politiků Bruselem!

Abychom zdražení másla pochopili, musíme se vrátit k nedávné návštěvě tzv. Hlavy vojenského výboru NATO admirála Bauera v Praze, kam přijel na konferenci pod záštitou Hradu a Zamini. Admirál Bauer si na konferenci postěžoval, že občané zemí NATO nejsou připraveni na válku civilizací s Ruskem a Čínou, protože se mají příliš dobře, a že ani země NATO nejsou připraveny na válku civilizací, protože jejich podnikatelé a bankéři se řídí pouze dosažením svého vlastního finančního zisku.

V případě současného zdražení másla jde o typické zdražení produktu za účelem dosažení vyššího zisku. Petr Mlsna, předseda státního dozoru ÚHOS, sice slíbil, že nekalé praktiky vedoucí k vysokým cenám másla, ze kterých se Babiš i Fiala vzájemně obviňují, nechá prošetřit, ale už teď je jasné, že si jeho úředníci na vysokých cenách másla vylámou zuby. Je to totiž mazané.

Petr Fiala odmítl předloni snížit prodejní ceny elektřiny polostátní firmou ČEZ s poukazem, že dosahování maximálních cen a zisků je základní povinností manažerů ČEZ, a lid tak má smůlu, a musí platit. Mlékaři zdražili máslo ze stejného důvodu, jako manažeři ČEZ prodávají drahou elektřinu, potřebují totiž maximalizovat své zisky. Je sice s podivem, že Fiala případě drahého másla už neříká své oblíbené, lid má smůlu a musí platit, a obviňuje Babiše, ale není to podstatné.

Podstata současného zdražení másla v Evropě tkví podle analytiků v pře-orientaci jeho producentů na výrobu sýrů. Sýr je totiž mnohem finančně lukrativnější produkt, než jaký představuje máslo. Dosud se totiž máslo vyrábělo hlavně z důvodu, že nebyl dostatečný odbyt sýrů. Letos se však situace na světovém trhu se sýry změnila, a vzrostla poptávka po sýrech. Hlavní roli v růstu odbytu sýrů hraje Čína, a jen letos do ní Italové vyvezli o 35% více sýrů než loni. Obdobně je tomu i v Německu. Němečtí mlékaři získali v Číně skvělé kontrakty a začali do ní sýry pumpovat ve velkém. (Podrobně v MAP 2074.) Podle šéfa německých mlékařů, se místo másla začaly vyrábět hlavně sýry, neb se na tom mnohem více vydělá!

Současně s pře-orientací západoevropských mlékáren z výroby másla na produkci sýry se v ceně másla projevil i výsledek politiky Bruselu, zaměřené na vybíjení stád evropských dojnic. Podle německých agrárníků se letos počet německých dojnic zmenšil o 2.8%, a počet mléčných farem o 4,3%, obdobné snížení produkce mléka proběhlo i v klíčových dodavatelských zemích mléka, jako jsou Irsko a Holandsko. Protože na výrobu jednoho kila másla se spotřebuje 40 litrů mléka, je díky vybití krav nyní na trhu mléka nedostatek, a mlékaři se navíc ještě přizpůsobují trendu celosvětových lukrativních zákazníků, kteří požadují na rozdíl od nízkopříjmových Evropanů plnotučné sýry a jogurty, a ne nízkotučné výrobky. Čínští analytici, kteří sledují evropský mléčný trh, k tomu spočítali, že v Evropě se sice od ledna do června 2024 výroba mléka zvýšila o 0.7%, ale výroba másla klesla o 1.6%, a výroba sýrů přitom vzrostla o 3.2%. Díky politice Bruselu vybíjet evropské dojnice došlo letos k nedostatku mléka v Evropě, a produkce mléka nedokázala uspokojit současně produkci másla pro evropské zákazníky, i růst obchodních příležitostí pro růst výroby evropského sýra na vývoz. Protože manažeři západních mlékáren se řídí stejně jako manažeři českého ČEZ pouze výši svého zisku, začali vyrábět sýry na vývoz a ne máslo pro Evropany. Lid má smůlu a musí platit, je heslo, jak Fialy, tak Bruselu.

Brusel nyní požaduje další expanzi vývozu evropských sýrů do Číny, ačkoli Evropané, a Češi a Slováci zvlášť, už v důsledku vysokých cen másla, kterou expanze výroby sýrů pro Číňany, a bohaté Indy, Jihoameričany a Afričany v Evropě způsobuje, už nemají ani peníze, aby si mléčné produkty koupili. Současně Bruselů nařizuje hubit evropské dojnice. Proč, co má Brusel za lubem?

Uzavřít odhodu Mercosur s Jižní Amerikou a otevřít stavidla evropského potravinového trhu jihoamerickým produktům, a to ačkoli nesplňují základní hygienické, zdravotní, toxické, výrobní a genetické limity nařízené pro evropské produkty. Evropané se tak mají rozdělit na bohaté konzumenty kvalitních evropských potravin, a chudé konzumenty nekvalitních jihoamerických potravin. Zároveň dohodou Mercosur otevírá Brusel zadní vrátka na evropský trh pro ukrajinské potraviny, které jsou na tom kvalitou podobně, ne-li hůř, jako jihoamerické. Kdo do které kategorie budoucích konzumentů kvalitních a nekvalitních potravin má podle Bruselu přináležet, zhodnoťte si sami, nejlépe u voleb. Ostatně, právě proto, i ve jménu českých dojnic, soudím, že současné Bruxelae musí být zničeno, a Fiala ve volbách “úprkizován”.

K pochopení cen másla, jedno srovnání: Cena tuny másla nyní v EU pro velkoodběratele = 8 706 USDCena tuny másla nyní v USA pro velkoodběratele = 6019 USD! Máslo v Evropě díky politice Bruselu zdražilo o razantních 83%!

14. listopadu večer jsem na TV Bureš analyzoval poslední události, pořad 60 minut najdete zde.

Je pondělí 18. listopadu 05.03 ráno. Přeji všem krásný den, a komu dnešní analýza připadala užitečná, může vznik další podpořit darem na účet na konci tohoto článku. Mějte se. Na zbylé maily za tento týden odpovím přes víkend. Moc se omlouvám, ale čas je hektický. Navíc už týden na zítra chystám rozsáhlou analýzu o cenách másla, takže se těšte, bude překvapení, kdo za to může.

Michael Svatoš

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)