23.8.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Proč afghánská armáda selhala?

Sdílejte článek:

JAN BERWID-BUQUOY

berwidSpojené státy financovaly přes 20 let afghánskou armádu desítkami miliard dolarů, aby nakonec zjistily, že tato armáda není vůbec bojeschopná. V čem spočívala nepoužitelnost vládních afghánských ozbrojených sil?

Afghánští vojáci nebyli sice motivovaní v boji proti Tálibánu, ale to nebylo tou hlavní překážkou. Ukázalo se totiž, že USA učinila celou řadu závažných chyb, které afghánským ozbrojeným silám prakticky znemožňovaly jakoukoli účinnou akci proti teroristům Tálibánu.

USA vydaly v minulých 20 letech celkem 83 miliard dolarů na výzbroj afghánské armády, aniž by si uvědomily, že tyto zbraně jsou v afghánských podmínkách nepoužitelné: Nasazení High-Tech- zbraní bylo takřka nemožné, protože, pouze 30% obyvatelstva této země disponuje elektrickým proudem.

Letadla, helikoptéry, drohny, pancéřovaná vozidla a optickou techniku pro boj v noci, to vše Američané dodali ve vrchovaté míře. Dokonce disponovala afghánská armáda nejnovějšími bojovými vrtulníky Black Hawk. Ovšem americké vládní kruhy si neuvědomily, že 80% vládních ozbrojených sil jsou mladí negramoti. Nejenže neuměly použít vynikající techniku proti špatně vyzbrojenému Talibánu, nýbrž ani neměly nejmenší ponětí jak se s tím zachází.

Je to asi tak, jako byste neandrtálci, jenž pobíhá s kyjem za mamutem, svěřili kombajn, aby si zvýšil životní úroveň, aniž by onen nešťastník měl ponětí jak se s tou „obludou“ zachází a i kdyby to věděl tak by stejně nebylo, co zklízet…

V tomto smyslu se vyjádřil vůči kongresu i US generálinspektor John Sopko, kompetentní osobnost vůči znovuvybudování Afghánistánu: „Všichni jste věděli v jakém zuboženém stavu se tato zem nachází, přesto jste tam dodali vysoce vvýkonnné zbrojní systémy a logistiku západních armád, bez ohledu nato abyste se přesvědčili, zdali s tím tamní analfabeti umějí zacházet…

Celé měsíce ubezpečoval Pentagon americkou vládu o jasné převaze vojsk afghánské vlády (300.000) ve srovnání s Talibánem (70.000). Co je to však platné, když bojová morálka vládních vojsk se rovnala nule a vyspělá technika v rukách analfabetů, byla takřka nepoužitelná. Problém byl dokonce i z dizercí. Zběhové čítali až 25% stavu armády každým rokem. Místo toho, aby bojovali, se sebrali a odešli do chatrří ke svým rodinám…

Mnoho jednotek nedostávalo celé měsíce žádný žold, ačkoli byly pravidelně placeny americkou vládou. Peníze však byly vypláceny afghánské vládě a ta je měla přerozdělovat. Patrně většina financí končila v kapsách korupčních úředníků a na vojenské žoldáky nic už nezbylo.

Některé jednotky si nemohly platit ani jídlo ani munici. Tento žalostný stav vládních vojsk využíval v hojné míře Talibán a tak většinu území Afghanistánu získali teroristé Talibánu takřka bez boje.

Korunu všemu nasadil afghánský prezident, Ašraf Ghaní, když vyzval vládní vojska, aby nekladly odpor, neboť on si nepřeje žádné další krveprolití.

NATO jednotkám nezbývalo nic jiného než opustit zemi. Neměly jinou možnost. Co dělat v Afghánistánu, když vláda zákázala obranu státu? USA a spojenci tamní válku neprohráli. Rozhodnutím místní vlády musely svá bojová stanoviště opustit – a tak se pokojně vrátily domů…

Redakce
Sledujte PP
Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)