18.11.2023
Kategorie: Politika

Předchozí volby naopak

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pamatujete na poslední volby do poslanecké sněmovny? Ano, nad Babišem tehdy zvítězila SPOLUkoalice, která oproti předchozím volbám posbírala o 29 poslanců víc. Přepočty v jednotlivých volebních obvodech tehdy dopadly tak, že Fiala získal asi o čtyřicet tisíc hlasů víc než Babiš, ale SPOLU mělo 71 poslanců, zatímco hnutí ANO jich mělo 72. Piráti a Starostové dostali nakonec 37 poslanců (z toho Piráti jen čtyři) a SPD si sáhlo na dvacet poslaneckých křesel.

A to bylo všechno. Nikdo další nepřekročil pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Nejblíž tomu byla přísaha Roberta Šlachty, která dostala 251 tisíc hlasů, pak ČSSD (dnes SOC DEM), ti dostali 250 tisíc hlasů, pak KSČM, kteří měli 193 tisíc hlasů. Koalice Trikolory, Soukromníků a Svobodných dostala skoro 150 tisíc hlasů, Volný blok těsně nedosáhl hranice 1,5% a měl 71 tisíc hlasů. Ještě by možná stála za zmínku Strana zelených, ta dostala 53 tisíc hlasů. Pak už to bere rychlý sešup dolů, všechny ostatní strany a hnutí měly dohromady zhruba to, co Volný blok sám.

Byly to volby s heslem „všichni proti Babišovi“ a důvodem byl covid a všechno to, co se za ty dva pandemické roky stalo. Já jsem tehdy psal, že covid nebude tak silné volební téma, jak to vypadá a jako důvod jsem uváděl právě SPOLUkoalici, která na bilbórdech nebojovala s vlastní pandemií, ale bojovala s jejími důsledky – s „Babišovou drahotou.“ To nakonec slavilo úspěch, byť jak dneska víme, šlo o vítězství Pyrhovo.

Všichni ostatní bojovali s covidem a řešili to, co se po volbách už stejně nezopakovalo. Covid navíc skončil v den ruské invaze na Ukrajinu. Já tenkrát varoval před přeceňováním covidového tématu. Jestliže se v předchozím roce nechalo naočkovat proti covidu víc než šest milionu lidí, nemá smysl o nich říkat, že jsou ovce a zrádci, protože tohle fakt ke zvolení nikomu nepomůže. Ale to není až tak důležité. Chtěl jsem jen připomenout, jak vypadaly volební programy a volební hesla.

Když si vzpomenete, jak tehdy vypadaly bilbórdy, kdo z uvedených stran, které to dotáhly alespoň na padesát tisíc hlasů, kdo tehdy zdůrazňoval národovecký program? Jen Okamura, který národovecký prapor zvedl jako první a měl to v programu dlouhodobě. Ale i SPD tehdy asi 50% své kampaně věnovala dozvukům covidu.

Reálně vzato přišel Babiš díky covidu a „Babišově drahotě“ o šest poslaneckých křesel. To bylo všechno. Dvě koalice si v klidu jely svou kampaň o drahém pivu, nezvyšování daní a nutnosti snížit státní dluh, na což lidi slyšeli, protože jim neříkali, že jsou naočkované ovce a všichni ostatní jeli anticovid, antiwax, antiBabiš, ba dokonce to tak jel i jeho koaaliční partner ČSSD (dnes SOC-DEM).

Dopadlo to, jak muselo. Svým způsobem se tihle všichni utkali o oněch šest křesel, které Babiš reálně ztratil. Za chiméru těchto šesti křesel ztratili Socani všechno a to byli vládní strana s několika ministerstvy. SPD si udržela svoje voliče, ale neposílila, naopak trochu ztratila, KSČM o dost přišla a novým stranám to nestačilo. Reálně vzato, Pětidemolice tehdy zvítězila správným odhadem situace – se všemi ostatními jet antiBabiš, ale mluvit o daních, inflaci a nikoliv o covidu.

Myslete si o Babišovi co chcete, ale ten chlap dokázal v situaci, kdy byli všichni proti němu, v podstatě udržet pozice. V prezidentské volbě dokázal navíc naprostý majstrštyk – přesvědčit další milion voličů, aby překročili svůj stín a hodili mu to. Když už se přemohli jednou, bude už mnohem snazší, aby se přemohli i podruhé.

Teď jsme o dva roky dál. Vládne nám naprosto tragický Nutelliér, který dojebal, na co sáhl. Prakticky není rezort, který by fungoval… možná ministerstvo dopravy, prý budou stavět hodně dálnic. Ale jinak jde do háje průmysl i zemědělství, finance i zahraniční politika, spravedlnost i policie. O armádě ani nemluvím a ze zdravotnictví by se člověk po..al. Bez endiaronu.

Trikolora se spojila s SPD. V tomto týdnu podepsali koalici. Národovecká SPD se rozkročila o pravé křídlo. Šlachta, pokud jsem viděl, se spojuje se Šmardou, čímž se definitivně vymazal z politické mapy. Nula krát Přísaha je pořád nula.

Všichni ostatní se označují za pravicové strany a cílí na zhrzelé pravicové voliče. Macinka a jeho Motoristé sobě v podstatě chtějí dělat ODS revival, Svobodní jsou pořád stejní libertariáni jak byli vždycky, Soukromníci jakbysmet, dokonce i (sebe)Středula v odborech působí jako další pravičák, který si dává především záležet na tom, aby byl mediálně přijatelný, PRO na svém sněmu ztratila levé aktivistické křídlo a zůstala jen čistá pravice „z východu nepřišlo nikdy nic dobrého.“

Je jasné, že příští volby budou pod heslem „všichni proti Pětikolce“ a bude se hrát o to, jestli naše země bude součástí středoevropského prostoru spolu s V4, Polskem, možná Itálií a balkánskými státy a nebo jestli se stane sedmnáctou spolkovou zemí Německa, ale mám pocit, že vidím naprostou analogii s předchozími volbami, jen s obráceným znaménkem. Tentokrát je přetlak napravo. Zatímco minule malé strany oklovávaly Babiše a obraly o ho šest křesel, aniž by samy nějaké získaly, teď to vypadá, že malé strany budou oklovávat Fialu… Vzhledem k tomu, že Fiala Babišovi nesahá ani po kotníky, myslím, že ho oberou o víc, ale jestli jim to bude stačit na usednutí do sněmovny, tím si po posledních událostech už nejsem jist.

Nalevo je prostor. Podobný, jaký v minulých volbách vyplnila Pětikolka. Napravo je plno. Ať se stane cokoliv, někdo tam zhrzené pravicové voliče posbírá. Pokud někdo smýšlí pravicově a nemá rád EU, tak si bez problémů vybere. Liberály a eurohujery si vezmou Piráti. Ale kolik voličů zbývá nalevo? Těch, kteří to za žádnou cenu nehodlali hodit ani Rajchlovi, protože je pravičák (a teď už mu to nehodí tuplem), ani Babišovi, protože je prounijní a pro NATO… a nechávají si jako zadní vrátka SPD? Je zde prostor ještě pro nějaký projekt? Kolik je voličů, kteří by to hodili Švihlíkové, Kellerovi, Drulákovi? Kolik voličů by to hodilo Konečné? Kolik voličů by si přálo spojení jmenovaných?

Tohle všechno se rozlouskne v eurovolbách. Ty ukáží realitu všech volebních potenciálů. A podle toho se pak začnou plánovat potenciály koaliční.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)