28.8.2024
Kategorie: Společnost

Používám Telegram. Jsem tedy terorista?

Sdílejte článek:

NICOL JACHANOVÁ

Zatčením ruského vývojáře sítě Telegram nám západní establishment vzkazuje jediné: „Svoboda slova je terorismus. A vy všichni jste teroristé.“

Ve Francii byl zatčen ruský vývojář sociálních sítí Telegram a VKontakte, Pavel Durov, a musím říct, že mě tahle zpráva poměrně dost znepokojila. Nejen proto, že obě sítě celkem dost používám, ale vezmu-li v potaz události posledních týdnu či měsíců a zamyslím se nad některými spojitostmi a podobnostmi, nacházím v celé věci nejeden otazník vzbuzující obavy.

Výstraha pro Elona Muska?

Některými médii je Pavel Durov přirovnáván k Julianu Assangeovi. Když se nad tím zamyslím, je fakt, že oba uvěznil západní režim ze stejného důvodu, tedy snaha šířit do světa pravdu, ovšem na rozdíl od „whistleblowerů“ jako byl například Snowden nebo Assange, se Durov přímo nesnažil o publikaci utajovaných dokumentů, pouze odmítl jakékoliv nevyhovující informace na své sociální síti cenzurovat. Tím pádem je Pavel Durov v podstatě ve stejném postavení jako Elon Musk. Říkám si tedy, kdy si přijdou pro Muska?

Není to tak dávno, co západní svět šílel kvůli sociální síti TikTok, jíž hrozil zákaz, údajně z důvodu prodeje dat čínské vládě, což se ale v podstatě nikdy neprokázalo. Přiznám se, že mě tehdy ihned napadlo, zda to není celé jen výplod korporátního fašismu, jelikož TikTok představoval obrovskou konkurenční hrozbu pro Facebook a Instagram, který vlastní Zuckerbergova Meta. Zajímavé je, že právě tahle společnost má na krku nejeden skandál s prodejem dat třetím stranám a podíl na trhu si drží v podstatě díky vykrádání funkcí konkurenčních platforem. Tak třeba „Stories“ a obličejové filtry na Instagramu nebyly, dokud s nimi nepřišel Snapchat, kterému platforma Marka Zuckerberga ukradla téměř celé know-how a totálně ho tím pohřbila. Funkce „Reels,“ která nápadně připomíná právě TikTok, přišla zrovna v době, kdy se o zákazu začínalo hovořit, a aplikace „Threads,“ jež je v podstatě okopírovaný Twitter, se taktéž objevila právě ve chvíli, kdy Elon Musk změnil název platformy na „X.“ Bylo by tedy logické, že se vláda USA, táhnoucí za jeden provaz s mafií obchodních gigantů, snahou donutit Číňany k prodeji TikToku do amerických rukou, pokoušela zlikvidovat nejen obchodní konkurenci, ale i hrozbu pro své mezinárodní postavení. Studená válka skončila jen naoko a USA, jakožto korporátní velmoc, z níž IT průmysl de facto vzešel, se rozhodně nenechá přebít „soudruhy z východu.“

To jsou sice pouze spekulace, faktem ale je, že lidé, kteří se nejvíce zasazovali o zákaz sítě TikTok, jsou výhradně miliardáři masivně podporující Ukrajinu a Izrael. Například jistý Bill Ackman, vášnivý sionista nechvalně známý svým udavačstvím univerzitních studentů, kteří vyjádřili podporu Palestině, prohlásil, že „TikTok masivně manipuluje veřejné mínění.“ Je úplně jedno, jak konflikt na Blízkém východě vnímáte, je ale zcela jasné, že TikTok, stejně jako Telegram, zkrátka propouštěl něco, co se někomu nehodilo. Proto musel „Velký bratr“ v obou případech zakročit. Otázka tedy zní, kdy stejný osud potká i třetího hříšníka, síť X. Je vskutku zajímavé, že byl Durov zatčen v době, kdy EU tlačí na Muska, aby zavedl cenzuru. Že by to byla tak trochu nepřímá výhrůžka?

Říkat pravdu je terorismus

Jako hlavní důvod zadržení Pavla Durova se uvádí, že na své síti neblokoval konverzace zločinců a tedy napomáhal terorismu. Je sice pravdou, že jsou doloženy některé případy domlouvání teroristických útoků přes Telegram, ovšem jak je za ně zodpovědný Durov? Představte si, že by se ti stejní teroristé domlouvali skrze dopisy. Šla by před soud státní pošta? Asi ne, jelikož ve většině států včetně Francie platí listovní tajemství, které se týká i elektronické komunikace. Není tím pádem ten „boj proti terorismu,“ ve formě monitoringu soukromých konverzací trochu protiprávní?

Oni totiž ti „teroristé“ jsou opět jen krycí pojem, který má být dostatečně děsivý, aby „ovčany“ ani nenapadlo si myslet, že se pod ním skrývá obyčejná cenzura. „Jádro pudla“ je totiž stejné jako u TikToku.

Na Telegramu jste mohli sdílet a nacházet úplně cokoliv, včetně uniklých dokumentů publikovaných na stránkách jako WikiLeaks, utajované zprávy o vakcínách a tak dále. Telegram byl a je v podstatě takový veřejně dostupný „dark web“ informací. Navíc skrze něj provozovala zpravodajské kanály armáda Ukrajiny, Ruska i separatisté z Donbasu a investigativní žurnalisté, kteří publikovali autentické fotografie, videa a informace přímo z centra dění, včetně dokumentace válečných zločinů. A to nejen na Ukrajině, ale i v Gaze.

Izraelsko-palestinský konflikt je z pohledu historie velice diplomaticky spornou otázkou, avšak stejně jako v každé válce se zvěrstva dějí na obou stranách. Ono není divu, válka je jedna velká organizovaná masová vražda a proč by tedy vycvičení vrazi nezabíjeli, koho se jim zachce, když je to jejich práce. Neziskové organizace pro lidská práva jako například Amnesty International zdokumentovaly mnoho případů děsivých činů, o kterých se ani neodvažuji psát, a to jak ze strany Hamásu, tak zejména armády Izraele. Ovšem jak už to tak ve zbrojním oligarchistánu bývá, „válečné zločiny páchá jen ta strana, které nedodáváme munici.“

Takže když po Telegramu lítala videa zmasakrovaných palestinských a novoruských dětí, musel „Velký bratr” opět zakročit. A aby toho nebylo málo, nedávno zde publikovala skupina hackerů gigabyty ukradených citlivých dat izraelské vlády a ozbrojených složek. Tohle je, vážení občané, ten terorismus, za nějž hrozí Pavlu Durovovi, 20 let za mřížemi. Napíšete-li na Facebook, že chcete vyhladit všechny Rusy, tak je to naprosto v pořádku. Sdílíte-li ale něco, co by mohlo poškodit kšefty evropskému zbrojnímu průmyslu, ejhle – jste terorista.

Zatčením Pavla Durova nám západní establishment dal jasně najevo, jak nás vnímá. Jsme teroristé. Obzvláště my, co jedeme přes Tor a VPN, umíme to s Linuxem, virtuálními mašinami a po večerech si čteme archivy WikiLeaks, zakázané zprávy z Ruska a víme, co v následujících dnech očekávat. Hádám, že po tomhle článku budu muset opravdu sbalit „čemadán“ a utíkat na východ.

Do Ruska za svobodou?

Doufám, že všichni přátelé zdravého rozumu pochopili, že předchozí odstavec je víceméně myšlen s nadsázkou. Každopádně podivné je i to, že Durova zatkli Francouzi krátce poté, co Putin vydal onen dekret slibující pomoc občanům západních zemí, kteří nesdílejí „neoliberální hodnoty.“ Podobná úprava ruské legislativy proběhla naposled těsně před začátkem druhé světové války. A pár hodin po Durovově zadržení spustí Rusko masivní útok proti kyjevskému režimu, načež NATO přemístí radarový systém LANZA LTR-25 k hranicím Ukrajiny. Mezitím ještě Chorvatsko zavádí povinnou vojenskou službu a další státy EU s tím straší též. Tohle mi prostě smrdí. Mám takový pocit, že se tu brzo něco semele, Putin o tom moc dobře ví a západ se bojí, že by to na Telegramu mohlo prasknout.

Zdrhat nebo nezdrhat? To je oč tu běží. V Rusku nežiju, takže těžko můžu soudit, jaké to tam je. Nicméně bych si to úplně neromantizovala. I mučedník západní diktatury, Pavel Durov, býval dříve ve své zemi disidentem, jelikož odmítl upravit šifrování tak, aby ruská vláda mohla číst soukromé zprávy. Proto celý Telegram přestěhoval do Dubaje. Nicméně za tu dekádu se svět posunul a porovnáme-li počty zatčených za příspěvek na sociálních sítích v Rusku a ve Velké Británii, případně jiném západním státě, vychází nám ta „zlá Putinova říše“ pomalu jako nejsvobodnější země na světě. To ale neznamená, že je to tam ideální.

Vrátí-li se železná opona (a jakože vše nasvědčuje tomu, že to přijde), už nebude „svobodný“ a „totalitní“ svět. Ani „kapitalismus“ versus „komunismus.“ Budou pouze dvě vojenské diktatury plné oligarchů. Akorát, že v té západní se občas nenajíte, protože budete mít vyčerpaný emisní limit, anebo vám propadla platnost očkovacího pasu. A když to každoroční saldo šmakulád od Pfizeru proti neexistujícím, elitami vymyšleným nemocem, přežijete, stejně si namísto dětí pořídíte radši emisně nenáročnou čivavu, které budete každý týden měnit pohlaví, pokud vám to tedy nezakážou v mešitě. Naopak v Rusku bude stále vyzdvihována tradiční rodina a být homosexuál znamená být potenciální terorista. Cenzurovat se bude všude. V Číně systém sociálního kreditu funguje už několik let a utopií není ani digitální rubl. Záleží tedy pouze na tom, k jakým hodnotám máte blíže.

Abych pravdu řekla, tak já nesouzním ani s jednou stranou. Jediné, co takřka od života chci, je žít v míru s lidmi kolem sebe, bez toho, aby mě někdo nutil sloužit v armádě nebo být pokusným králíkem farmaceutického průmyslu. Prostě žij a nech žít. Zatím mezi přijatelnými variantami zůstávají některé státy v Jižní Americe, nicméně těžko říct, jak se zde v budoucnu změní systém.

Pomalu ale jistě totiž začínáme žít v Orwellovském světě, kde říci pravdu nahlas znamená teroristický čin. V tom případě jsem ale hrdý „terorista.“

 

Zdroje:

https://www.aljazeera.com/news/2024/8/25/telegram-messaging-app-ceo-pavel-durov-arrested-in-france

https://sputnikglobe.com/20240422/sponsor-of-tiktok-ban–iran-palestine-sanctions-gets-1400-bump-in-aipac-donations-1118047522.html

https://sputnikglobe.com/20240825/censorship-suppression-of-free-speech-at-heart-of-telegram-crackdown–ex-cia-analyst-1119899238.html

https://greeknewsondemand.com/2024/08/25/telegramleaks-pavel-durov-is-the-new-assange-anti-israel-hackers-have-hijacked-gigabytes-of-sensitive-israeli-data-and-are-posting-it-on-telegram/

https://www.aa.com.tr/en/europe/russia-to-offer-sanctuary-to-refugees-from-neoliberal-values/3307891

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-nato-premistilo-nejmodernejsi-radarovy-system-k-hranicim-s-ukrajinou-40485448

Francouzský trestní zákoník, článek 226-15

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)