19.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Pomáhat Ukrajině ano, ale ne za cenu hlouposti

Sdílejte článek:

VLADIMÍR KROUPA

Jak už asi mnozí z Vás vědí, z ukrajinského obilí a dalších potravin se stává problém. Jedna věc je jeho množství, druhá věc je riziko zdravotní závadnosti takových komodit…

Nejen zemědělci napříč střední Evropou se bouří proti překotným dodávkám ukrajinského obilí. Toto obilí zaplňuje sklady a sýpky, které měly být primárně určené pro obilí z vlastní produkce. Toto vlastní obilí navíc splňuje všechny normy EU, protože jak víme, EU zavedla normy na kde co – v případě dodržování různých pravidel, která mají za úkol hlídat v produkci států EU jasné parametry, co se třeba týká používání, respektive nepoužívání zakázaných pesticidů, protože jak všichni víme třeba konkrétně tyto látky jsou pro člověka a jeho zdraví více než škodlivé.

Je tedy hodně zarážející, že právě Evropská komise tvrdě odsuzuje kroky Polska, Maďarska a Slovenska, kteréžto státy se rozhodly nadále nedovolit překročení ukrajinského obilí, jako i dalších potravinářských produktů přes své hranice.

Podle EK jde prý o nepřijatelný krok samostatných států EU, krok, který jim prý nepřísluší, neb obchodní politika potravinářského zboží prý spadá jen do kompetence EU. Takže sama ta EU, která léta budovala nějaké normy, aby ochránila občany svých “národních států” (nemám tohle úsloví rád a používám ho jen k lepšímu pochopení o co mi jde…), jejich zdraví, jakožto i zdraví životního prostředí. Ta sama EU dnes po svých členských zemích požaduje doslova nedodržování těch norem, se kterými sama direktivně přišla.

A to, nezlobte se na mě, absolutně nedává logiku a jen to přiléhá olej do ohně odpůrců EU. Že prý by bylo třeba o takových krocích, jako je nepovolení dovozu potravin z Ukrajiny jednání celé EK.

Jasně, takže jak známe aparát EU a jeho činnost, tak by se euro-komisaři a další “rychlíci” scházeli a diskutovali X – let, za tu dobu by občané EU povinně pojídali všechny možné chemické s odpuštěním sračky z ukrajinských potravin, včetně různých plísní a hub.

A co na to naše vláda?

Naše vláda, ústy pana ministra zemědělství Nekuly, se nechystá zakázat dovoz (rizikového a mnohdy závadného… ) obilí i dalších potravin z Ukrajiny, neb bude čekat, až co na to výše jmenovaná EK.

Bohužel se tak kritice naší vlády v mnoha případech nedá moc divit – viz tento příklad.

Takže náš ministr zastrčí ještě hlouběji hlavu do tělesa EK, je mu jedno, že naši lidé – jeho voliči, budou podle všech dostupných informací konzumovat zdravotně rizikové obilí a další potraviny z Ukrajiny, které jak známo nemohou vyhovovat normám EU, protože proč by vyhovovaly, když není Ukrajina v EU!

Tohle je doslova hazard se zdravím společnosti, který nemá obdoby. Můžu Ukrajince tisíckrát obdivovat za jejich statečnost a houževnatost v boji s ruskými okupanty, můžu souhlasit s poskytováním pomoci jak materiální, tak zbrojní, můžu souhlasit s pomocí ukrajinským uprchlíkům na našem území, ale tím to končí.

Nehodlám se smířit s tím, že naše vláda (o Bruselu snad ani nemá cenu psát…) dává v sázku zdraví a životy našich občanů.

To jako opravdu, po Cimrmanovsku řečeno – tudy ne, přátelé…

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 3,73 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)