
Politicky zanedbaný umělec aneb JARová pěna dní
MONIKA ČÍRTKOVÁ
Od včerejška mám obrazovku zahlcenou zprávami o tom, že kapela J.A.R. ukončila spolupráci se svým frontmanem Otou Klempířem.
Raději se rovnou přiznám: jméno Klempíř jsem slyšela včera poprvé a kapelu J.A.R. vůbec neposlouchám. Znám jejich hit Bulhaři, který mne v době svého vzniku naprosto nezaujal, a celkově považuji tuto produkci přesně za ten druh hudby, která kdyby ani nevznikla, tak by se – bez urážky – nic nestalo. Čímž nezpochybňuji, že to má svoje fanoušky, kterým to dělá radost, a je to tak dobře.
Členové kapely budou zřejmě vysoce morálně konzistentní osobnosti, soudě podle toho, že jim léta nevadilo, že jejich přední člen byl snaživý spolupracovníček StB, ale kandidatura v demokratických volbách za stranu, která má standardní politický a ekonomický program, je dalšímu účinkování na překážku.
Stejně jako v případě uměleckého dojmu i tady platí, že nemusím rozumět všemu; beru tuhle iracionalitu na vědomí a je mi to jedno. Prostě umělecké duše, do nich my z kolbenky nevidíme.
Nechápu spíš Motoristy, že si někoho s takovou minulostí dají na první místo krajské kandidátky. To se nenašla jiná osobnost, méně zatížená problematickými kroky z mládí?
Celkově musím říci, že by pro mne bylo srozumitelnější, kdyby někdo neposlouchal J.A.R. nebo nevolil Motoristy, protože mají na pódiu estébáka (to samé se děje Jaromíru Nohavicovi), než tyhle vyhazovy kvůli kandidatuře. Ale to není moje věc. Oni si to fanoušci i voliči přeberou a nějak se s tím vypořádají, každý po svém.
Na celé záležitosti je ale zajímavé, jak to Ota Klempíř nevychytal. Za předchozího režimu mu zjevně nedělalo problém pobrat, kudy vane duch doby; choval se loajálně a jeho informace tajné policii byly užitečné a nezkreslené.
A teď?
Nepochopil, že si to musí odpracovat. Kdyby hlásal přijetí eura, právo na potraty v ústavě a zabíjení dětí na vlastní žádost od čtrnácti let, nemá problém.
Takhle přesně se ta problematická minulost totiž napravuje!
Ale teď jeho instinkty zjevně selhaly a on se místo toho angažuje ve straně, která kritizuje vládu a požaduje nízké daně. Nechápe, že s takovým politickým škraloupem nemůže před třídn… totiž liberálně uvědomělým publikem vystupovat. Věřme, že mu ukončení umělecké spolupráce bude dostatečným poučením a tento politicky zanedbaný chlapec brzy prohlédne.
FB
- Slyším trávu růst - 23.6.2026
- Ondřej Prokop: Proč se mě ODS, Piráti a STAN v Praze tolik bojí a snaží zbavit? - 23.6.2026
- Zalykání se vlastní ušlechtilostí - 23.6.2026


(14 votes, average: 4,57 out of 5)
Já na místě a s minulostí tohohle borečka bych chodil kanálama,ale když někdo takovej motoristům ani sluníčkářům z J.A.R. nevadí,budiž-vypovídá to o nich ale dost a třeba ty slavný motoristy bych NIKDY nevolil-stejně jako bych si NIKDY nekoupil nosič s „hudbou“ J.A.R.,kterou považuju za ubohou(alespoň to,co jsem na půl ucha zaslechl)..
Co mě ale zaráží,že se tihle šumaři vydávají za „apolitický“ a proto toho jejich bonzáčka vyhodili,ale když dělali předvolební spoty pirátům,nebo ten kretén bárta propagoval jiný takový sluníčkový blbečky,tak jim to nevadilo…
Madam, Klempíř nebyl „snaživý spolupracovníček StB“, ale dvacetiletý kluk, kterého zlomili terorem a výhrůžkami rodině k podpisu – jako tisíce jiných. Tečka. Nic víc se nedělo, nikoho neudal, a po čase se mu podařilo z háčku vyklouznout. Takových bylo! Je mu šedesát. Ale vy budete zřejmě opakovat vládní blafy, co? Pro mě je mnohem nechutnější jednání té kapely. Dotace, hm?
Kryštof Drechsler-osobně ho neznám,ale četl jsem o něm teda něco jinýho-že udával za love a docela dost si tím přilepšoval-takže kdo ví?Ale jestli byl tak snaživej jako později v propagaci pirátů,tak bych se tomu ani nedivil
Tak to je hodně slušný hate. Hle, jak se dá v několika řádcích dštít zlo na všechny strany. Na kapelu, která nechce být nijak spojovaná s jakoukoli politikou. Na diskuse o potratech. Na diskuse o euthanasii. Na EU. Počítám, že paninka bude Motoristka, že?