22.11.2017
Kategorie: Politika

Policie znovu žádá Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ

Mandátní a imunitní výbor, respektive 19 jeho členů, čeká první zatěžkávací zkouška. A nebude ledajaká. Kdo nechápal, proč se poslanci brání tomu, aby tento výbor ovládli komunisté s hnutím ANO, za tichého přihlížení Okamurovy SPD, se bude nyní moct přesvědčit, proč tomu tak bylo.

[ad#textova1]

Naštěstí dva pokusy o ovládnutí výboru nevyšly. Trik se snížením počtu členů, v jehož důsledku by ve výboru neměli své zástupce topkaři a starostové, a výbor by ovládli poslanci ANO a KSČM, nevyšel. Neprošel ani druhý návrh, aby se členy výboru nestali poslanci na základě poměrného zastoupení, ale aby se o nich hlasovalo. Hlasovací mašina, kterou většinově ovládá koalice ANO, KSČM a SPD by „nepohodlné“ poslance snadno vyřadila a výsledkem by opět bylo ovládnutí výboru.

Co se očekávalo, stalo se skutkem. Policie v úterý znovu zaslala do Sněmovny žádost o vydání šéfa ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu dotačního podvodu Čapí hnízdo. Oba sice už minulou sněmovnou vydáni byli, ale říjnovým znovuzvolením do Sněmovny získali oba muži opět poslaneckou imunitu. Žádost nyní poputuje do kanceláře budoucího předsedy a pak do mandátového a imunitního výboru, který doporučí sněmovně zda vydat či nevydat.

Policie obvinila celkem 11 osob. Vedle členů Babišovy rodiny jde o někdejší zástupce firem, kterým oficiálně farma Čapí hnízdo v minulosti patřila. Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba obvinění odmítají a tvrdí, že se nedopustili ničeho nezákonného.

Babiš je prý překvapen rychlostí a urputností policie. Prý je to důkaz toho, že se jej „starý systém snaží dostat”. Nejspíš se domníval, že po jeho jmenování premiérem policisté nad kauzou mávnou rukou. Nebo myslí „starým systémem“ vládu Bohuslava Sobotky, jejímž místopředsedou a ministrem financí čtyři roky sám byl? Nebo vládu komunistů, který rovněž kdysi byl? Či něco mezi tím?

Nu, díky Bohu, vyšetřovatelé nad případem rukou nemávli. Díky Bohu proto, že kdyby ano, tak by to znamenalo, že žádná nezávislá policie u nás neexistuje, že jde o mocenský aparát, ideologický nástroj, sloužící vládní moci stejně jako tomu bylo za komunistů.

Můžeme doufat, že to police dotáhne do konce, a že se ve sněmovně „neutrhnou“ komunisté či Okamurovci, a Babiše z žumpy jeho podfuků nevytáhnou.

Už jsme tady měli zavřeného ministra financí a jeho pravou ruku (Ivo Svoboda a Barbora Snopková, ČSSD), tak proč bychom nemohli mít za mřížemi designovaného předsedu vlády a jeho pravou ruku (Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek). Zpytovat svědomí by tak měl prezident Miloš Zeman, který zatvrzelou podporou Andreje Babiše tuto paradoxní situaci vytvořil.

Ten se ale mezitím v Rusko dohaduje, zda máme být vděčni za okupaci v roce 1968 nebo zda šlo o brutální popření jakýchkoliv mezinárodních práv. Asi stejně jako je tomu dnes v případě Krymu a východní Ukrajiny, což Miloš Zeman považuje za “pouhou rýmu.”.

Vzhledem k tomu, že se celkem bez problémů dá odhadnout postoj poslanců za ANO a KSČM, má rozhodnutí, zda Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydá či nevydá, v rukou Tomio Okamura.

Při posvátné hoře Fudži, to by bylo, aby si za to nedal pořádně zaplatit.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...