16.8.2018
Kategorie: Společnost

Policie zatkla Bureše

Sdílejte článek:

SM

Pražská ČSSD se otřásá v základech. Kdyby se dozvěděl celostátní tisk o monstrózní aféře, které čelí, v rázu by byla ohrožena, ne-li ukončena politická kariéra europoslance a kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, poslance Petra Dolínka či vlivného člena strany Filipa Smoly.

[ad#textova1]

Ohrožena je však i kariéra kandidáta na post šéfa civilní rozvědky ÚZSI Marka Šimandla, což je náměstek v Národním úřadu pro kybernetickou bezpečnost, a dalších vlivných lidí.

Tento týden byl totiž zadržen a vzat do vazby Radim Bureš, někdejší představitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), a to za rozsáhlou trestnou činnost sestávající například z vydírání mnoha podnikatelů či ovlivňování udílení bezpečnostních prověrek.

Informaci potvrdily tři zcela důvěryhodné policejní zdroje.

Ovlivňoval bezpečnostní prověrky

„Bureš je člověk velice úzce napojený na pražskou ČSSD. Policie má zdokumentováno, že jezdí na dovolené s Pochem, jehož je pravou rukou, Dolínkem či Smolou. Současně je spoluautorem zákona o ochranně utajovaných informací a dalších,“ sdělil policejní zdroj.

„Bureš společně s Radomírem Valicou, členem rozkladové komise NBÚ, ovlivňovali bezpečnostní řízení – udílení bezpečnostních prověrek. Valica je nyní též ředitelem bezpečnosti distribuce společnosti ČEZ. Máme již svědky, že prověrky nabízeli za půl miliónů korun,“ dodal policista, který se blízce obeznámen s vyšetřováním případu.

Bureš ovlivnění bezpečnostního řízení nabízel podle policejního zdroje právě přes Valicu.

Vazby na Bechyněho i Šimandla

Policie během ročního vyšetřování zjišťovala i Burešovy vazby na vlivné lidi. Podle policejních zdrojů je Bureš dobrým známým náměstka NBÚ Jana Bechyněho; bratr Bechyněho má na starosti udílení prověrek v Bezpečnostní informační službě. Bureš s Valicou byli rovněž v častém kontaktu s nynějším kandidátem na ředitele ÚZSI Markem Šimandlem.

Současný ministr vnitra Jan Hamáček, který šéfa rozvědky navrhuje, ani premiér Andrej Babiš, jehož vláda jméno potvrzuje, nechtějí nyní informaci, že by se Šimandl měl stát šéfem ÚZSI, nijak komentovat. V médiích je jeho jméno však v souvislosti s ředitelským místem často skloňováno.

Rozsáhlé majetky

Bureš po odchodu z NBÚ skončil jako bezpečnostní ředitel České pošty. Musel však odejít kvůli tomu, že v roce 2012 vypověděl letitou stamilionovou smlouvu se společností Alkom, kdy hrálo podle policejních zdrojů roli rovněž vydírání.

Nato Bureše dosadila pražská soc. dem. na místo bezpečnostního ředitele na ministerstvu zdravotnictví u ministra Svatopluka Němečka (ČSSD), poté skončil na pražské hygieně jako ředitel odboru ekonomicko provozních činností. A právě zde jej začala policie sledovat za pomoci odposlechů a dalších vyšetřovacích metod.

„Bureš má rozsáhlé majetky v Praze, kde je majitelem několika bytů, a staví si v Dobřichovicích vilu. Policie zjistila, že má dobré vztahy rovněž s exšéfem BIS Jiřím Langem, současným ředitelem NBÚ,“ uzavřel policejní zdroj.

Případ budeme nadále podrobně sledovat a brzy přineseme další informace.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...