15.3.2023
Kategorie: Politika

Pavel dnes rozhodne o důchodové restrikci

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Prezident Petr Pavel dnes rozhodne o tom, zda podepíše zákon redukující zvýšení penzí o více než 50 %. Převáží u něj starost o budoucnost.

Dnes, 15.3.2023, shodou okolností v den výročí nacistické okupace zbytku Československa po zabrání Sudet, se prezident Petr Pavel setká se zástupci ANO, kteří budou lobovat za vetování zákona, který redukuje přidání důchodcům v letošním roce. Vláda už navíc připravuje „komplexní“ reformu, která má toto snížení již prohlásit za trvalé. Vymýšlí se „brzdičky“, tj. zákon by neplatil při vysoké inflaci (kdy je zapotřebí přidávat de facto nejvíc, protože více než 90 % důchodců má pouze příjem právě z důchodového zabezpečení).

Pavel po svém zvolení v rozhovoru pro ČT prohlásil, že si je vědom „složitosti“ tohoto zákona a že jeho rozhodování nebude 100:0 ale někde kolem 50:50. Jsem však přesvědčen, že zákon nakonec podepíše, protože u něj zvítězí smysl pro „odpovědnost“ a snížení deficitu hospodaření státu. To, že zákon naprosto trefně kritizovala část senátorů kolem senátora Michaela Canova, je jen „drobnost“. Senát, údajná „pojistka ústavnosti“, se nakonec na tuto svou roli zcela vykašlal a důchodovou restrikci podpořil.

V souvislosti s vystoupením děkana Národohospodářské faktulty VŠE doc. Ševčíka na protivládní demonstraci u Muzea v Praze, připomíná Václav Vlk starší ve svém komentáři i totoMinulost doc. Ševčíka je stejná, jako stále ještě snad statisíců žijících bývalých členů KSČ, kterých bylo mezi lety 1968 až 1989 celkem 1 700 000. Z tohoto hlediska není doc. Ševčík žádnou „výjimkou“. Zatímco prezidentský pár, právě uvedený na Hrad, je ukázkou celkem malé části skutečně aktivních komunistů v době normalizace. Dnešní den nový prezident Petr Pavel údajně přidal dle medií do svého statusu přiznání, že byl skutečně komunistickým agentem. A poněkud se také zapomíná, že manželka Petra Pavla, Eva Pavlová, byla od roku 1985 členkou KSČ a studovala na Vojenské akademii Klementa Gottwalda. Ta je dodnes označována za vysokou školu pro komunistické „politruky“. Hádání se o to, kde je větší komunistický kolaborant, je podle mého názoru úplně „mimo mísu“.

To je fakt, se kterým Pavel ani Pavlová nic neudělají. Mohou se pouze tvářit, že jdou ve stopách prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Ale osobně jim to nejen nevěřím, ale považuji to za velkou habaďůru. Jen jsem se trpce usmíval, když „Reportéři ČT“ zpovídali některé známé tváře z řad „umělců“, kteří šli vítat novou hlavu státu na inauguraci a s tím, že končí „ostuda“ a začíná ráj.

Pavel tak nemá lehkou situaci. Mohl by teoreticky dokázat, že u něj zákonnost hraje hlavní roli a hrubé porušení Ústavy při schvalování důchodové restrikce by mohl vetovat. Pokud by to i udělal, překvapil by zřejmě nejen mně, ale zejména vládu, která by měla velkou honičku, aby to „stihla“ do jakéhosi březnového data protlačit sbírkou zákonů. Ale jak tvrdím, u Pavla zřejmě zvítězí „odpovědnost“ za budoucí generace. Velmi rád se budu mýlit a Pavlovi se ihned omluvím, pokud zákon vetuje. Nemám ale žádný důvod vetování zákona ze strany Pavla očekávat.

Alespoň se opět ukáže, že se krásné řeči pouze vedou, zatímco „tvrdá realita“ rozhoduje.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)