2.1.2023
Kategorie: Politika

Paragrafy proti “dezinformátorům” je tvrdý návrat do totality

Sdílejte článek:

PZ/VÁCLAV VLK

Spisovatel a publicista Václav Vlk se ve svém komentáři rozepsal o paragrafech proti dezinformátorům, které nazval naprostou šíleností a současné chování vlády Petra Fialy srovnal s normalizací. 

Nová strategie na „potírání dezinformací“, na níž pracuje skupina Úřadu vlády ČR a Ministerstva vnitra pod vládním zmocněncem pro oblast dezinformací Michalem Klímou, je podle publicisty a spisovatele Václava Vlka staršího návrhem, který mu dosti připomíná stav v Československu za normalizace. 
.
„I jinak obezřetní advokáti a soudci mezi řádky vysvětlují, že se jedná o naprostou šílenost, kterou se skupina fanatiků pokouší v podstatě změnit naši demokracii na tzv. řízenou demokracii – tedy na diktaturu,“ upozorňuje Vlk s tím, že s válkou na Ukrajině to „nemá nic společného“.
.
Vlk si v rámci aktuálního návrhu Ministerstva obrany na boj proti „fake news“ vzpomíná na to, jak začátkem sedmdesátých let byl připuštěn k soudnímu jednání coby doprovod pozdějšího českého ombudsmana Otakara Motejla, jenž tehdy obhajoval publicistu Vladimíra Škutinu, který se v televizním vysílání ohrazoval proti sovětské okupaci ze srpna 1968.
.
„Když soud skončil, tak jsem se obořil na JUDr. Motejla, že Škutinu neobhajoval dostatečně bojovně a že plno věcí, které Škutina napsal, je pravdivých. Byl jsem tehdy mladý, aktivní, nadšený a v mnoha věcech úplně pitomý. Pan doktor Motejl mi vysvětloval, že to, co je pravda, o tom rozhoduje komunistický soud, a kdyby obhajoval Škutinu tak, jak si představuji já, skončil by v kriminále také. V totalitním systému, pravil, tak jej uplatňují komunisté, může být pravda považována za zločin. V případě, že neodpovídá schválenému politickému směru, a na to se používá tvrzení, že i nevhodná pravda může poškodit ‚budování socialismu‘, případně ‚hanobit světovou socialistickou soustavu‘. Pak mi lehce připomenul, že má okamžitá výpověď z pracovního procesu podle § 53 odst. 1 písm. b) zákona č. 65/1965 Sb. byla v roce 1970 odůvodněna tím, že jsem hanobil internacionální pomoc státu varšavské dohody,“ vzpomíná ve svém komentáři na serveru Neviditelný pes.
.
Aktuální návrh Ministerstva vnitra pak podle něj „stojí na stejných myšlenkových postupech a na stejném pokusu řídit společnost podle předem daného vzoru“. 
.
„Ostatně dodnes existují lidé a politické strany, které tvrdí, že okupace Československa v srpnu 1968 byla internacionální pomoc. A moje tvrzení je lež, tedy ‚fake news‘,“ připojuje též.
.
Následně poukázal, že návrh, na němž pracuje skupina Úřadu vlády ČR a Ministerstva vnitra pod vládním zmocněncem pro oblast dezinformací Michalem Klímou, chce do trestního zákoníku doplnit o „trestnou činnost vědomého a záměrného šíření dezinformací s cílem významně poškodit demokratický charakter státu či jeho klíčových bezpečnostních zájmů.
.
„Tento návrh zákona je skoro přesnou citací toho, proč jsem byl kdysi na hodinu jako pedagog vyhozen, proč byli v dalších letech mnozí disidenti, ale i obyčejní lidé, kteří si, jak se říká, pustili hubu na špacír, vyhazováni z práce anebo rovnou zavíráni do kriminálu,“ přirovnává Vlk starší.
Upozorňuje, že „ten návrh je tak šílený, že se ho začali děsit i Piráti“ a „i jinak obezřetní advokáti a soudci mezi řádky vysvětlují, že se jedná o naprostou šílenost, kterou se skupina fanatiků pokouší v podstatě změnit naši demokracii na tzv. řízenou demokracii, tedy na diktaturu.“
.
Zajímavým příkladem aplikace tohoto zákona by prý bylo období covidové epidemie. 
.
„Kdo by tedy dneska stál před soudem? Ti, co se nechtěli dát očkovat, nebo ti, co chtěli nařídit povinné očkování všem a po všechny časy?“ táže se například publicista a poukazuje, že tehdy kolovalo i u odborné veřejnosti a ze strany vlády mnoho dosti protichůdných informací.
.
„Koho vlastně bude obviňovat policie? Ty, co tvrdili, a to včetně prezidenta, ministrů a generálů, že Rusko Ukrajinu nenapadne? Anebo ty, co tzv. šířili poplašné zprávy ve formě ‚fake news‘ a tvrdili, že Rusko chce napadnout nejen Ukrajinu, ale pokud možno i celou východní a střední Evropu? Kterou z těchto stran by naše policie postihovala za ‚fake news‘ mezi zářím 2021 a únorem 2022?“ ptá se dále Vlk ve svém komentáři s tím, že příkladů má být mnohem víc.
.
„Kdo bude jakýmsi útvarem, který ve spolupráci s neziskovkami navrhne stíhání za to, jak se vyvíjela otázka zastropování cen energií? Budou soudit ty, kteří od února volali po zastropování, anebo Stanjuru a Fialu, kteří do poslední chvíle tvrdili, že nic takového nebudou dělat, protože je to nesmyslné? Aby to pak nakonec udělali?“ pokračoval ve svém zamyšlení Vlk. 
.
Jde prý o to, „násilím a za pomoci policie a soudů umlčet jakékoliv kritické hlasy. A zachovat moc manipulátorům úředně diktovaného ‚veřejného mínění‘“ a s válkou na Ukrajině to „nemá nic společného“.
.
„Tento národ se dá pod tlakem na nějakou dobu ohnout. Ale nedá se změnit. Na to už přišli Habsburkové, když se z nás snažili udělat katolíky. Němci, když se z nás pokoušeli udělat druhořadé Němce. Komunisté, kterým se nepodařilo vybudovat socialistického člověka, i EU, která nás nepřesvědčila, že nejšťastnější na světě jsou homosexuálové a dalších padesát pohlaví a že Green Deal nám přinese tu pravou šťastnou budoucnost,“ varuje Vlk a uzavírá, že podaří-li se to Rakušanovi a Fialovi prosadit, „bude jasné, že se nejedná o demokratické politiky, ale o manipulátory toužící po moci“. A to prý „vždycky špatně dopadne“.
.
Že by mohl zastávat funkci národního gestora této politiky a určovat způsob, jak s takzvanými fake news bojovat, potvrdil v tomto týdnu Deníku N vládní zmocněnec pro oblast dezinformací Michal Klíma.
.
Vládní experti v rámci zmíněného plánu rovněž hodlají podporovat padesáti miliony korun ročně neziskové organizace, které se zabývají bojem s dezinformacemi. Sto milionů korun ročně by pak měla dostávat „nezávislá média“, která v boji s „fake news“ pomohou. „Považuji pomoc profesionálním zpravodajským a nezávislým médiím v této oblasti za velmi důležitou. Navíc poslední rána pro média byla novelizace autorského zákona, kdy tito vydavatelé přišli o peníze od Googlu,“ řekl Deníku N Klíma. Stát by měl také zaměstnat i více odborníků na dezinformace.
.
prvnizpravy.cz

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)