
Paní prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. je ostudou profesorského stavu
KATEŘINA LHOTSKÁ
Stalo se už zvykem, že veřejná vyhlášení paní profesorky Danuše Nerudové jsou zdrojem opravdu dobré zábavy. Což by bylo pochopitelně v pořádku, kdyby se živila třeba jako stand-up komička, a nikoliv europoslankyně.
Naposledy takto „zaperlila“ před několika dny, kdy v reakci na zprávu z NATO, že naše země nesplnila za rok 2025 závazek dávat 2 % HDP na obranu, obvinila na síti X vládu Andreje Babiše z ohrožení naší bezpečnost. Jenomže jí jaksi uniklo, že v té době u nás vládl kabinet Petra Fialy. A když jí vzápětí došlo, že opět rychleji psala, než myslela, příspěvek smazala. Bohužel pro ni je však internet mrška pamětlivá a co do něj někdo jednou vloží, to už nepustí. A tak se tato její myšlenková perla zachovala v několika reakcích jako například v této od pana ministra Metnara.
Paní Danuše se zkrátka opět neřídila pravidlem: „Když na to nemáš, nemysli. Když už myslíš, tak to nepiš. A když už to napíšeš, tak rozhodně ne na internet.“ A uřízla si zase pořádnou ostudu. Jako už ostatně mnohokrát předtím a dá se předpokládat, že se jí to povede nejednou i v budoucnu.
Její největší „myšlenkové perly“ jsou ostatně notoricky známé a nemá cenu je zde opakovat. Jenomže paní Danuše není jenom političkou prokazující opakovaně hlubokou „nechytrost“ (takových ostatně je), ale honosí se i profesorským titulem v oblasti ekonomie. A tak se přímo nabízí otázka, jak mohl někdo takový na tak vysokou akademickou hodnost dosáhnout.
Právě v souvislosti se závěry této Komise se nabízejí pochybnosti o profesní erudici paní Danuše. Sice šlo o „kolektivní“ dílo, ale přeci jenom je na místě se ptát, jak se mohla pod takový ekonomický paskvil profesorka ekonomie coby předsedkyně podepsat. Vždyť obsahoval záležitosti, které kdyby zmínil student ekonomie u zkoušky, tak věřím, že z ní vyletí. Tak jak mohou projít profesorce?
S profesorským stavem si však člověk vedle hlubokých odborných znalostí spojuje také vážnost, moudrost a určitý nadhled. Tedy vlastnosti, kterými paní Danuše také příliš neoplývá. Často je arogantní a bez svého „černého deníčku“ s taháky neumí odpovědět ani na základní ekonomické otázky. Tedy něco, co by „prostý“ ekonom vysypal z rukávu, i když ho o půlnoci vzbudíte. Natož profesorka ekonomie. Paní Danuše je zkrátka ostudou profesorského stavu a podle mne je otázka, jak ke svému profesorskému titulu vlastně přišla, naprosto na místě.
DENÍK.TO

