9.4.2020
Kategorie: Ekonomika

OSVČ kontra zaměstnanec v době koronavirové

Sdílejte článek:

VIDLÁK 

Chtěl bych tímto článkem přispět ke smíru mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými, protože se mi před dvěma dny tak trochu poškorpili v diskusi. Kydy mají ve čtenářstvu celou řadu zaměstnanců i OSVČ a já bych byl rád, kdyby zůstávali i přes občasná nedorozumění přáteli.

Nemohu a ni nebudu měnit názory svých čtenářů, ale mohu napsat můj vlastní názor a předhodit ho diskusi.

Začal bych tím, že OSVČ nejsou jednolitá skupina. Je dost podstatný rozdíl mezi mým bratrem programátorem s živnosťákem, který má příjem hóóódně nadprůměrný a zároveň je líný se zabývat daněmi, máloco si dává do nákladů a tak je řádně zdaněn i odveden na zdravotním i sociálním a přispívá si na velmi pěkný důchod.  Neplatí si ale nemocenskou a za dovolenou nic nedostane, což je akorát to o co zaplatí na daních a odvodech méně než já jako zaměstnanec.

Mezi OSVČ patří i hodně právníků i architektů, kteří se různě výhodně sdružují, zakládají různé skupiny a umějí v tom tak dobře chodit, že platí podobně malé daně jako nadnárodní korporace Jeffa Bezose.

Mezi OSVČ patří zedníci, kteří přes svojí firmu prohánějí řadu faktur s materiálem a jejich práce v tom tvoří tu menší část.

Troufám si tvrdit, že placení daní mezi OSVČ je podobně rozdílné, jako jsou rozdílní oni sami. Hodně z nich platí na daních a všech odvodech podobné procento jako zaměstnanci se stejnými příjmy. Ale to hlavní podle mě spočívá v tom, že v naší republice jsou práce, které se zaměstnanecky dělat nedají, protože by je nikdo nezaplatil.

Zkusili jste si někdy povolat řemeslníka vodaře na opravu kohoutku, který by byl zaměstnanec? Kolikpak byste mu museli dát na hodinu, abytse zaplatili jeho dovolenou, jeho daně a celou jeho firemní strukturu? Já podobné faktury podepisuju dnes a denně. Když si objednám živnostníka, zaplatím mu zhruba půlku než když si na stejnou práci vezmu větší firmu a udělá to její zaměstnanec. Stejné to mají zedníci i další podobné profese.

Pokud nechcete platit pět stováků na hodinu za relativně jednoduchou odbornou práci, tak se to buď musíte naučit sami a udělat si to ve svém volném čase, nebo si musíte vzít OSVČ, který to udělá za dvě stovky a může to za tyhle prachy udělat jen proto, že je nezdaní, strčí je to kapsy, ledacos z osobní spotřeby si dá do nákladů a v konečném důsledku si skoro nepřispívá na důchod a neplatí si nemocenskou.

Všimněte si, že tohle žádná EET neřeší. Většina řemeslníků si to stejně nezavede, protože jedou fakturaci přes účet a s každým se kdykoliv domluvíte na zaplacení hotově bez jakéhokoliv dokladu.

Někdy bych to mohl zkusit až k někomu půjdu na melouch – že bych si řekl o pět stovek na hodinu, protože já sám si za tu hoďku musím vydělat alespoň dvě stovky, musím si platit slušný důchod, chci mít nemocenské pojištění, musím řádně zaplatit účetní, aby mi to všechno sečetla a ona si chce také vydělat na slušný důchod, musím se na ten melouch dostat nějakým autem, musím mít kupu nářadí, stát mě obere na daních, zkrátka a dobře milý bařtipáne, který si neumíš opravit kohoutek, vysolíš pět stovek či víc.

Myslím, že by si velmi rychle našel jiného.

V Německu přijede OSVČ opravář, za půl hodiny je pryč, vysolíte 100 EUR a nikdo se nad tím nepozastavuje. Ano, při takových příjmech pak bude každý OSVČ odvádět do státní kasy moc pěkné daně a zbude mu na zdravotní i sociální.

Koneckonců, pusťte se do stavby baráku a nechte si spočítat, kolik bude stát na klíč a kolik bude stát, když si postupně najmete různé OSVČ na jednotlivé stavební fáze. Konečný rozdíl bude ve statisících. A pokud si řeknete, že raději zaplatíte firmu aby její zaměstnanci mohli na dovolenou, dost často zjistíte, že oni si sami najímají různé OSVČ, aby si ten rozdíl strčil do kapsy majitel.

Žijeme v zemi, kde nás za třicet let naučili, že zisk je svatý. Obzvlášť ten soukromý. Třicet let pracovali na tom, aby vznikla tahle dvojkolejnost. Aby se tu legálně (ale dost hnusně) dalo dělat levné práce, ze kterých jsou levné daně. Dneska už je to tak propojené a provázané, že do toho nikdo raději nevrtá, protože jakýkoliv pokus o srovnání příjmů i daní mezi zaměstnanci a OSVČ skončí ztrátou voličů.

Ono je to vlastně výhodné pro všechny kromě důchodových účtů a nemocenského pojištění. Zaměstnanci se mohou sdružovat a zakládat odbory a vznášet společné požadavky. Pak jsou drazí a vyplatí se vlastně jen v průmyslu, protože tam se úspory realizují z velikosti a objemu výroby. Případně na úřadech, protože stát přemýšlí jinak.  Kdekoliv jinde, kde se jedná o individuální výrobu se vyplatí nechat OSVČ ať proti sobě soutěží v podsekávání ceny. Ti se těžko sdruží. Tedy ti obyčejní. Právníci  a podobní se sdružují velmi snadno, ale stát a důchodový účet z toho stejně nic nemá, protože se sdružují za účelem dalších optimalizací.

Targus by nám řekl, že podobné je to určitě bude i mezi řidiči kamionů. Být tam OSVČ a podlejzat ceny díky daňovým optimalizacím, nulové dovolené a budoucího nízkého důchodu je asi jediný téměř legální způsob jak mezi opravdovými zloději uspět.

A nejlepší je, když se dělníci v průmyslu a dělníci topenáři hašteří mezi sebou o tom, kdo odvede státu víc na daních, případně kdo je pro společnost užitečnější. Jen ať se hádají mezi sebou – nebudou mít čas přemýšlet, jestli ta chyba není někde jinde. Občas do toho někdo řízne, poštve jedny proti druhým a panstvo se raduje. Na jedné straně mají lidi na levnou práci, kteří na to jednou doplatí nízkým důchodem a rozdíl doplatí zaměstnanci z průmyslu a  OSVČ, kteří na to mají.

Nikdy to nezaplatí nikdo opravdu bohatý. Vždycky to nakonec zaplatíme my obyčejní pracující. A nikdo nechce platit topenáři a zedníkovi pět stovek na hodinu, aby si on mohl platit řádné daně a pojištění.

Pokud budeme tedy tvrdit A – totiž že EET je správné a potřebné, pak řekněme i B – že je zapotřebí manuálně pracujícím OSVČ řádně platit stejné peníze jaké si vezme firma se zaměstnanci za stejnou práci.

Pokud bych se někdy stal OSVČ a šel se přiživovat zedničinou či polyfůzním svařováním vodovodních trubek, tak slibuji, že nebudu dělat problémy s EET, pokud mi nebudou nadávat, že beru 400 – 500 na hodinu. A pokud budu mít zakázky za tuto cenu, tak slibuju, že si za tyhle peníze budu platit zdravotní i nemocenské pojištění, budu si dělat rezervu na dovolenou, budu řádně platit daně a do nákladů si započítám skutečně jen to, co bude potřebné pro výkon povolání.

Ale pokud budu mít šanci dostat jen 150 Kč na hodinu nebo trochu víc, tak udělám všechno pro to, abych ty peníze přinesl domů ženě a děckám a státu dal jen to na co dosáhne. Vždycky budu na delší straně páky a žádná EET ani jiná buzerace nebude nikdy lepší než moje kreativita v zatajování. Proč? Protože za fakturovaných 150,-  na hodinu se dost blbě žije.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...