22.8.2016
Kategorie: Politika

OSCE na německých volbách?

Sdílejte článek:

MIRKA HAASOVÁ

Německo čekají opět volby. Tentokrát se bude volit 4. září ve spolkové zemi Mecklenburg-Vorpommen a v Berlíně (18.9.). Nastupující pravicová strana AfD projevila obavy o serióznosti jejich provedení a žádá oficiálně organizaci OSCE o mezinárodní kontrolu. Svoji písemnou žádost o toto opatření již zaslala ministrovi zahraničí Frank-Walter Steinmeierovi. Byla informována i média, tomu odpovídající zprávu přinesl deník Frankfurter Allgemeiner Zeitung.

[ad#clanek-respo]

Podnětem pro žádost o mezinárodní dohled byly již v roce 2015 poněkud „nepodařené“ květnové volby v Bremen, kde jak uvedla média „žáci špatně sčítali“ a musel být – až v prosinci téhož roku – zkorigován počet politiků. AfD obdržela poté o jedno křeslo více.

Dalším důvodem je podle prohlášení mluvčího strany Ronalda Gläsera: „Masivní znevýhodňování ve volební kampani. Protagonistům strany je soustavně vyhrožováno, jsou jim zapalována auta, sprejovány domy, plakáty strany jsou masivně ničeny.“

AfD zvolila i svá opatření: “K tomuto účelu jsme vytvořili systém, při němž se naši členové podílejí na volbách jednak jako volební asistenti druhak též jako pozorovatelé při sčítání.“

O mezinárodní dohled by muselo písemnou formou požádat prostřednictvím svého ministerstva samotné volby pořádající Německo.

Protože český mainstream čerpá z provládního FAZ, lze předpokládat, že bychom tuto zprávu mohli mít tak s týdenním zpožděním i v našem dolíčku.

Na různých diskuzích čtu poznámky našinců k laxnosti Němců vůči politice Angely Merkelové. Možná pár bodů na jejich obhajobu: Známé pravidlo: dobyvatel pevnosti potřebuje čtyřikrát více sil než obránce – se potvrzuje i v současné celospolečenské otázce migrantské krize.

Parlamentní – zastupitelská forma spravování země jasně ukazuje bezmocnost voličů vůči rozhodování vládnoucího establishmentu.

Německá vládnoucí koalice, což jsou v současnosti všechny tradiční strany (Merkelová je v koalici se soc-dem. stranou a vykonává ale prakticky politiku opozičních Zelených), má veškerá mainstreamová média plně pod svou kontrolou. Tiskoviny, televizní, rozhlasové stanice – valí do lidí mantru „Wir schaffen das“.

Při jednotlivých politických besedách se pořád ještě daří pozvat na debaty převládající množství provládních besedujících, aby pak společně s  komentátorkou přeřvávali a přerušovali myšlenky diskutující opozice. A – upřímně – stejně jako u nás má pořád ještě polovina občanů jako jediný zdroj informací právě mainstreamová média.

Přesto vycházejí pokusy proti současné politice i z řad těch nejkompetentnějších: Uznávaný bývalý ústavní soudce Udo di Fabio vypracoval k otázce postoje kancléřského úřadu vůči migraci odborný znalecký posudek, který předal bavorské vládě. U ní však jeho elaborát zůstal. Několikrát ho sice pan Seehofer použil před médii pro vylepšení své reputace (koneckonců je jeho strana CSU též ve vládě), nicméně v tomto bodu se čas pro další jednání zastavil.

Dvacet renomovaných právníků z oblasti práva státu, ústavy a správy země vydalo knihu pod titulem „Stát v uprchlické politice – mezi dobrou vůlí a platícím právem“. Svým výčtem porušování zákonů je toto dílo prakticky neoficiální obžalobou vládnoucích politiků.

Na úřad kancléře, jmenovitě kancléřku Merkelovou byla kvůli její migrantské politice dokonce u Německého ústavního soudu v Karlsruhe podaná žaloba. Podalo ji občanské sdružení „Ein prozent“. Ale tento justiční aparát je zcela pod kontrolou politiků. Proto také si dovolil využít jednoho ze zákonů a smést tuto žalobu s klidem se stolu – z důvodu její „nesmyslnosti“.

A kancléřka? Její vyjádření jsou opravdu konzistentní:

Svůj loňský výrok: „Je mi jedno, jestli jsem na přílivu uprchlíků vina, teď jsou holt tady,“ potvrdila minulý týden prohlášením: „……..terorismus nemá s uprchlickou krizí nic společné, ten byl v Evropě již předtím.“

A, voliči, máš to! A teď se s tím popasuj, teď najdi řešení!

Jedinou nadějí jsou tedy JEDNOU ZA ČTYŘI ROKY volby. A to si ještě švédská vláda rozhodla, že je prostě přeloží až na rok 2022, že?

[ad#clanek-respo]

Ale i volby jdou pěkně cinknout. O tom by mohli zpívat vrabčáci na střechách našeho rakouského souseda. V politickém podzimu se tedy máme na co těšit. Volit budou vedle Němců a Rakušáků také Češi.
Doufejme, že se už v těchto krajských volbách projeví zřetelný postoj českého lidu!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...