4.10.2022
Kategorie: Politika

Opium s názvem „slušnost“ stačilo

Sdílejte článek:

IVO STREJČEK

Všem pondělním českým médiím dominuje jediné téma: výsledky druhého kola senátních voleb a jejich politická interpretace.

Pokud Andrej Babiš myslel vážně své prohlášení, že senátní volby budou „referendem o vládě“, pak vítězem tohoto referenda, bohužel pro Babiše, je vládní koalice. A moc toho ke svému vítězství nepotřebovala ukázat. Vystačila si s prostoduchým sloganem a omamným vzkazem svým voličům: „volte slušnost“. Byla to sice prázdná výzva, ale prostor pro její uplatnění nabídnul vládní koalici vlastně Babiš sám.

Společnost je přetížená obavami a strachem. Nejen sociálně slabé, ale už i obvykle slušně situované občany znepokojují ceny energií, strach o úspory požírané inflací, rostoucí ceny potravin, benzínu a nafty, budoucnost války na Ukrajině a rizika z této války pro naši zemi plynoucí. Nic z toho Babiš ani jeho kandidáti neuměli v předvolebním boji využít. Babišova rétorická agresivita fakticky vyloučila diskusi o nejvážnějších společenských a ekonomických problémech České republiky, pomohla kandidátům koalice prohlásit „my jsme ti slušní“ a vyhnout se odpovědnosti za chaotické řádění své vlády. Babiš jako vůdce opozice ukázal, že nemá politickou obratnost a schopnost opoziční hlas sjednotit, kultivovat jej a učinit z něj mocnou sílu protivládní nespokojenosti.

Ani v personalistice se Babišovi příliš nevedlo. Dlouhé měsíce bylo jasné, že jediným politicky interpretovatelným (a interpretovaným) soubojem bude volební klání na Jihlavsku, kde obhajoval mandát předseda Senátu Miloš Vystrčil. Nasadit do takto exponovaného politického souboje nepřesvědčivou reprezentantku ANO, snadno a primitivně napadnutelnou opět jen z laciných pozic „slušnosti“, byl Babišův mimořádný taktický omyl. To, že pak premiér Fiala zručně „glorifikoval“ Vystrčilo vítězství jako „vítězství koalice nad Babišem“, si může Babiš přičíst jen sám sobě.

Kromě pár slov k volebnímu úspěchu, který vlastně vládní koalici Babiš sám přihrál, je třeba si snad na okraj voleb všimnout ještě jedné povolební Fialovy věty: „koalice SPOLU ukázala, že má velkou budoucnost“. Že takový výrok náramně vyhovuje TOP 09, která by samostatně byla dávno mrtvým projektem, není nic divného. Že je takové uvažování v zájmu lidovců, také žádným překvapením není. Snad jen zbytky „staré“ členské základny ODS, které by si ještě mohly pamatovat, s jakým úsilím a námahou byla existence této strany vyvzdorována, by si možná měly uvědomit, co tato Fialova věta znamená: samostatně a sebevědomě již ODS v budoucnu kandidovat nebude. Opakovaně si musím povzdechnout: to by měl Václav Havel radost!

Ivo Strejček, IVK

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)