29.10.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Opět změna času

Sdílejte článek:

JIŘÍ SUDÍK

Opět změna času. Konečně se zase vracíme do normálu, kdy se počítání času neřídí podle našich zastydlých „komsomolců“ z Bruselu, ale podle sluníčka. Jak my ale můžeme po Evropské unii chtít, aby řešila energetickou, finanční, nebo migrační krizi, když po dlouhé roky neumí odstranit ani anomálii spojenou se zcela zbytečným střídáním času ?

Střídání času na čas letní a čas zimní ( astronomický ) zavedl již Adolf Hitler. Střídání času bylo i za Husáka. Tehdy to mělo ještě nějaké energetické opodstatnění. To ale to vše již dávno neplatí. Navíc, odborníci se jednoznačně shodují na  tom, že střídání času může mít na některé jedince hodně negativní vliv. A negativně se může projevovat také na malých dětech.

To nakonec byla nucena uznat také Evropská unie . A tak se konečně musely rozkolíbat stovky poslanců Evropského parlamentu , desetitisíce, možná statisíce bruselských úředníků. Konečně se začali dohadovat o tom co s tím? A dohodli se na něčem ? Vlastně ano. Dohodli se na tom, že se nedohodli . Uznali sice, že střídání času je blbost, ale nejméně do roku 2026 s tím nic dělat nebudou.

A v čem je spor? Spor je o tom, zda by měl platit v budoucnu po dobu celého roku platit tzv. letní čas (posunutý), nebo čas zimní, správně astronomický?

Co na to říci? Bruselským aparátčíkům bychom možná měli připomenout, že již staří Egypťané, Číňané, Aztékové a další kultury věděli, že poledně je v okamžiku, když slunce stojí nejvýše na obloze .Staré kultury to věděli a také to uměli skvěle měřit. Velice dobře to dokázali využívat také námořníci. Ale co my ? Co naše civilizace, která o sobě tak ráda tvrdí že je vyspělá?

Minimálně bývalý východní blok by měl být poučen z agitek typu „ Poručíme větru dešti“. Myslím, že bychom to všichni měli chápat, ale také se z toho opravdu poučit. Ale co děláme ve skutečnosti ? Nechceme my jít ještě dál ? Budeme snad hýbat s hvězdami ? Poroučet sluníčku ? Předchozím civilizacím bylo jasné, že poledne ( 12 hodin), nastává v okamžiku, kdy je sluníčko nejvýše na obloze. Když to dokázali pochopit oni, proč to nedokážeme pochopit my ?

Já samozřejmě vím, že také u nás je dost lidí, kteří by raději tzv „ Letní čas (posunutý čas) „? A jaký k tomu mají důvod ? Důvod je, aby mohli dlouho , dlouho do noci posedět venku např u grilování, apod. Nicméně, většina těchto lidí má pružnou pracovní dobu, případně pracují na jednu směnu. To je pro ně opravdu takový problém, aby si svoji práci v létě posunuli o jednu hodinu? Opravdu je nutné kvůli jejich pohodlnosti „hýbat se sluníčkem“?

Ti co pracují na dvě , nebo více směn samozřejmě nejsou tolik slyšet jako např. Pražská kavárna“ a samozřejmě další. Nicméně, neměli bychom brát ohled také na tyto lidi ? Lidé pracující na směny mají pracovní dobu pevnou, například 6:00-14:00, 14:00-22:00, atd. Oni si pracovní dobu posunovat nemohou. A tak v létě, když máme tzv „Letní čas“ tak oni musí díky posunu času chodit večer spát ještě za světla a naopak ráno vstávají do tmy.

Jen „perlička“ pro zastánce „letního, posunutého času“ po dobu celého roku. Kdy vlastně bychom slavili příchod Nového roku? Bylo by to v okamžiku kdy nastává skutečná astronomická půlnoc, nebo bychom Nový rok slavili ve chvíli, kdy jsme si půlnoc uměle vytvořili?

Vrátím se k úvodu svého příspěvku. Střídání času? Já vím, že s přihlédnutím k tomu co provádí naše vláda, co se děje v naší zemi, co se děje v Evropě i ve světě je to jen banalita, jenže Evropský parlament o této banalitě již dlouhá léta jedná a dlouhá léta o ní jednat bude. A řešení ? Řešení je v nedohlednu.

Jak tedy můžeme po Evropském parlamentu chtít , aby řešil něco zásadního? Jak můžeme po něm chtít , aby řešil energetickou krizi, krizi, kterou si navíc Evropská unie zcela jednoznačně sama způsobila?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)