7.4.2018
Kategorie: Společnost

Ombudsmanka tlačí na policii a justici: více sledování a trestů pro lidi za jejich svobodné projevy na sociálních sítích

Sdílejte článek:

SM

Ombudsmanka Anna Šabatová chce, aby policie a státní zastupitelství více trestalo a sledovalo podle ní extrémistické názory na sociálních sítích. Vadí jí hlavně to, že takových údajně nenávistných projevů přibývá hlavně od „obyčejných“, v žádných hnutích se neangažujících občanů. Tvrdě trestat chce i provozovatele těch sociálních sítí, které tyto výroky zveřejní.

[ad#textova1]

Ty jsou ovšem vesměs v zahraničních rukách a tak na ně česká justice nemůže. O to tvrději se pak ale český stát jistě opře do svých obyčejných, slušných a dosud netrestaných občanů.

Šabatová, která tak nepřímo vyzvala k cenzuře a kriminalizaci za svobodné vyjadřování svého názoru (což ale garantuje Listina lidských práv Ústavy České republiky), kvůli tomu iniciovala ve svém brněnském sídle jednání se státními orgány a institucemi, které mohou proti těmto projevům ve veřejném prostoru zakročit. Kromě ní se tak setkání zúčastnila eurokomisařka Věra Jourová, ministr vnitra Lubomír Metnar, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, policejní prezident Tomáš Tuhý a zástupci Ministerstva spravedlnosti.

„Ombudsmanka považuje za alarmující, že narůstá počet nenávistných projevů na internetu od „běžných“ občanů, kteří nejsou nijak spojeni s extrémistickými skupinami. Zatímco v běžných situacích lidé obvykle dokážou rozlišovat, co je protizákonné, v kyberprostoru ztrácejí vnitřní sebekontrolu. Internet je tak zahlcen nenávistnými projevy, že může vyvolat dojem, že jde o normu,“ uvedla po setkání mluvčí Šabatové Iva Hrazdílková.

„Byla bych ráda, kdyby stát v budoucnu jasně ukázal, že nenávistné projevy nejzávažnější povahy na internetu jsou protiprávní a státní moc má nástroje, aby je mohla v rozumném čase a v mezích daných zákonem postihovat,“ uvedla v souvislosti s kampaní verbálních útoků vůči škole v Teplicích, kde studuje velké množství romských, vietnamských a arabských dětí, sama ombudsmanka.

Problém v dosud poslední Šabatové aktivitě je ten, že sama připustila, že v České republice chybí relevantní data o trestných činech z nenávisti, protože statistiky a databáze policie, Nejvyššího státního zastupitelství a soudů nejsou propojeny a ani se v nich nesledují stejné kategorie trestných činů. „Je třeba vyjasňovat a jednotně chápat obsah pojmů a mít kvalitní data o trestných činech z nenávisti,“ sdělila Šabatová. Ombudsmanka také chce, aby z výstražných důvodů novináři museli informovat o udělených trestech za tyto skutky.

„Rasistické a xenofobní komentáře jsou živnou půdou nenávistných projevů online. Tyto ‚virtuální‘ nenávistné projevy pak často vedou k reálnému násilí a trestným činům z nenávisti. V této situaci nestačí jen léčit symptomy, tedy odstraňovat nezákonný obsah a trestat jeho autory. Důležitá je také prevence, která může probíhat formou výzkumu, vzdělávání nebo zvyšování povědomí o těchto negativních jevech,“ souhlasí se Šabatovou eurokomisařka Věra Jourová.

Šabatová, ale i zástupci policie, resp. ministr vnitra v demisi Lubomír Mertnar také prosazují zvýšení schopnosti vymáhat odpovědnost provozovatelů sociálních sítí a webových stránek za jejich obsah. To je o to pikantnější, protože sama ombudsmanka, jejíž rodiče byli vysokými členy KSČ, je manželkou známého bývalého levicového aktivisty, revolučního marxisty a voliče KSČ Petra Uhla. Ten se proslavil nejvíce svou lží vypuštěnou do domácích i světových médií během tzv. Sametové revoluce, kdy tvrdil, že během zásahu proti demonstraci dne 17. listopadu na Národní třídě byl zabit student Šmíd. Za to byl obviněn z šíření poplašné zprávy, ale čerstvě zvolený prezident Václav Havel, kterého do jeho křesla vynesla právě změna režimu, mu okamžitě po svém zvolení udělil milost (podle některých pamětníků byla dodnes společností velmi kontroverzně vnímaná Havlova masová amnestie, zdaleka se netýkající jen politických vězňů, ale i násilníků, koncipována právě tak, aby se díky ní jeho dlouholetý kolega z Charty 77 dostal mimo dosah justice).

Také děti ombudsmanky Šabatové a aktivisty Uhla jsou silně levicového smýšlení: jejich dcera třeba veřejně podporovala skupinu levicových extremistů, obžalovaných z přípravy teroristického útoku a veřejně odmítala uznat autoritu soudu tím, že si v rozporu se zákonnou povinností odmítala při vstupu sundat pokrývku hlavy; jejich syn pak tuto skupinu zastupoval jako jejich právník a napadl činnost policie s tím, že se jedná z jejich strany o provokaci „jako za minulého režimu“.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...