17.2.2023
Kategorie: Společnost

Očekávání

Sdílejte článek:

HOMER SIMPSON

Tato doba je těhotná očekávanými událostmi. Většina není veselá a ten pocit, to je tíha z toho co může nastat.

Jsou dvě velké neznámé, které se nějak rozvinou. Tou první je válka, tou druhou je chudoba.
Ani jedna z nich ještě v myslích většiny našich spoluobčanů se nerozvinula do stavu paniky, ale co není, nejenže může, ale určitě se stane.

Očekávání války

Diskuze o dalším pokračování války na Ukrajině mají dvojí vyústění. To první je zbožné přání našeho mainstreamu, naší vlády, představitelů EÚ, USA a samotné Ukrajiny: Rusko to má spočítané, už prohrálo a zanedlouho nastane nebývalý rozkvět západního světa jednak pro investiční příležitosti při obnově Ukrajiny, jednak pro levné nerostné suroviny, které získáme z porobeného a rozparcelovaného Ruska.

Nevím, odkud se bere ten optimismus, zřejmě z odezírání ze rtů velkého ukrajinského guru Zelenského.

Perspektiva války na Ukrajině je však jiná.

Pokud připustíme, že Rusko prohraje, není od věci se zamyslet, co té prohře bude předcházet. A to co vidím ve svém pesimismu, je jaderná válka, ve které sice Rusko přestane existovat, ale my také.

Pokud jsou mezi námi lidé, kteří si myslí, že Rusové sklapnou kufry, podepíší mírové smlouvy s reparacemi za škody, které na Ukrajině nadělali, a nastoupí západní společnosti na vytěžení porobeného Ruska, jsou to snílci nebo idioti. Obávám se, že naše vláda nepatří mezi snílky.

Rusko, kromě obřích sankcí – které mu ubližují, přes opačné tvrzení ruské propagandy – kromě těchto sankcí má proti sobě ještě další nepřístojnosti. Je to počasí, které umožnilo Evropě uniknout plynovému nedostatku a nevytvořilo podmínky pro ofenzívu (peremoga), chyby ve vedení celé operace (Kyjev, Charkov, Cherson) a také dodávky západních zbraní, které spolu s bezohledným použitím vlastních obyvatel jsou nasazeny do bojů a účinně zastavily původně ruským vedením plánovanou procházku růžovým sadem.

Není to procházka růžovým sadem – o tom se Putin i ruská generalita přesvědčila. Provedená mobilizace v posledních měsících vytvořila pro Rusko lepší podmínky, ale to, co se očekávalo v prosinci, ta ofenzíva, stále nenastává. Zatím jde Rusku nejlépe výměna generálů.

Pokud ale v nastane a dojde k posunu front ve prospěch Rusů, začnou se dít překotné děje.
Rusko se zřejmě nedostane dál než k Dněpru, k Charkovu možná a na Oděsu mohou zapomenout. Kam se dostanou, není podstatné. Ale v momentě jejich postupu se začnou komplikovat věci na západní Ukrajině.

Poláci, kteří se dlouho namlouvají s Kyjevem (např. jazyk či podnikání), přes veřejné odmítání NATO o vstupu na Ukrajinu, na tuto zemi pošlou své jednotky. Článek 5 nebude uplatněn, ale postup Poláků bude mít tichý souhlas. To spolu s dodávkami těžkých tanků a stíhaček vytvoří další krok ke třetí světové válce (dokonce se předpokládá, že ty stíhačky by startovaly z Polska, pocuchaly Rusy a vrátily se zpátky na polské letiště).

Pokud v tomto okamžiku nedojde na mírová jednání a rozdělení Ukrajiny mezi Rusko a Polsko (i Rumunové a Maďaři jsou v očekávání), dají se předpokládat raketové útoky na polská letiště, nářek Poláků a výpomoc hrdinných vlád Česka a Slovenska svými vojáky. V tom čase už doma budeme mít válečný stav, zastavené protivládní weby a skomírající demokracie u nás bude mít úplný utrum. To už bude třetí světová válka, která snad nepřeroste v jadernou, která by mně mohla umožnit nádherný (a jediný za život) pohled na atomový hřib nad letištěm v Mošnově.

Tolik k očekávání ve válečném úsilí Ruska, Ukrajiny, NATO a především USA (to se jim to válčí, sledujíc nás z povzdálí).

Očekávání chudoby

Bavím se tím, že každý měsíc si udělám pár grafů z dat ČSÚ, pokud jde o vývoj cen a inflaci.
Ten článek jsem uveřejnil i na Litterate, kde jsem jej komentoval takto:

“A kde jsou ty davy naštvaných lidí?
Vejce za 6 kaček, úrok na BÚ nula, daň z majetku v řádu desetitisíců, na obzoru utlumení důchodů a nikde žádná pořádná odezva.
Tak nevím…”
——-
“JzP uvádí příklad, že 100 tis je dneska jen 71 tis (reálně). Jenomže většina lidí vidí ve slamníku pořád ten nominál, těch 100 tis. a řeknou, ti zase kecají (nečtou Homera).
.
SB zase uvádí kontrast mezi hrozbami a skutečností, kterou lidě vidí a řeknou, ti zase kecají (článek Petra Hampla je v tom směru výstižný).
Na podzim se demonstrovalo do ztracena a i ten potenciál lidového hněvu byl vyplýtván nadměrnými výzvami „Pojďme na ně“. A Rajchl, místo aby to nechal trochu uzrát, už zase plánuje lidový hněv. Ale lidé si řeknou, ti zase kecají.
.
A Vidlák opět burcuje, ačkoliv dal zpátečku, ale chce asi držet basu. Rajchl možná cítí příležitost dát po volbách ty zklamané dohromady, ale tady nejde o ty, kteří nevolili generála, ale o tu masu skutečně naštvaných lidí, kteří zatím naštvaní nejsou a řeknou si : ti zase kecají. To je diletantství.
Slova trpělivost a čekat na příležitost jsou asi cizí, nesrozumitelná slova.”
.
Z předchozího textu je patrné, že i když inflace dosahuje historicky nejvyšších hodnot, většina (která ještě není na úplném dně) to stoicky snáší, jen naše alternativa (v současné době prezentovaná stranou PRO Rajchla) povykuje a organizuje demonstrace, které v této chvíli nemají podporu většiny a tyto demonstrace vyšumí do ztracena.
.
Ale naše vláda nepolevuje v péči o své občany a kromě obří inflace připravuje i vyšší daně.
.
Zvlášť zajímavé bude konečné řešení daní z nemovitostí, které lidem, jenž spíše s větším než s menším nasazením postavili své domy, tyto domy pořádně zdaní (a pokud půjde doba dál i ty ve velké většině tzv. energeticky nehospodárné domy ještě více a učiní je neprodejné).
.
Dalším záměrem vlády bude řešení důchodů tak, aby nezatěžovaly státní rozpočet. Nejlépe tak, aby nárok na důchod vznikl až po smrti potenciálního důchodce. Dále tak, že těm co více vyššími příspěvky v produktivním věku naplňovali důchodový účet státu, sebere tyto vyšší důchody a přerozdělí ve prospěch těm nejchudším důchodcům. A konečně tak, že podíl důchodů na průměrné mzdě se bude snižovat (nyní něco přes 40% směrem ke 30 %).
.
Teprve až chudoba (až nebudu mít na nájem či dokonce na jídlo) dopadne na většinu, až nebezpečí války se stane reálným nebezpečím, pak bude čas na demonstrace a bude koho burcovat.
.
Ale pokud bude vyhlášen válečný stav, můžeme zapomenout i na tento způsob vyjádření nevůle občanů a vyhlídka chudoby a přímých dopadů války bude zajištěna pro většinu nyní pasivních občanů bez možnosti si zařvat na vládu a něco proti těmto naplněným očekáváním dělat. Ty co zatím spí je dobré proto podle návodu Slovanky začít budit.
.
Je to neveselé, tyto úvahy, a není kam uhnout, pokud se válka nezastaví a nebude mír. Očekávání vývoje války na Ukrajině má proto přednost před očekáváním vývoje chudoby.
.
Proti válce je potřeba demonstrovat, války je třeba se bát.
 .
 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)