Nové nápady, jak důchodce obrat
ZBYNĚK FIALA
Příprava penzijní reformy, o které Jurečkovo ministerstvo vytrvale informuje, vychází z představy, že mladých ubývá, což se u starých nedaří, a tak bude potřeba pracovat déle, dokud stařík do práce trefí a babička na tom bude líp než pacient, kterého má na lůžku ošetřit. Lze si však představit i opačný postup, kdy stát vytvoří podmínky, aby se mladí lidé dostali dřív k dostupnému bydlení a nastupující generace byly početnější.
Další reálná obava se soustřeďuje na narůstající schodky na důchodovém účtu. Formálně sice nic takového nemáme, sociální pojistné je součástí státního rozpočtu, ale to neznamená, že nevidíme rozdíl mezi plněním a čerpáním. Plnění je zřejmě nežádoucí, proto je stále velký rozdíl mezi platbami zaměstnancům, kterým se to prostě strhne, a OSVČ, kteří platí menší podíl z příjmů, a po zrušení EET jen podle vlastní úvahy, dobrovolně. Nejnověji má z důchodového účtu ucucnout nápad, že pracující důchodci nebudou přispívat vůbec.
Odtud není daleko ke geniálnímu nápadu, že také na čerpání se musí ubrat. Důchodce je třeba otužovat triky s okleštěnou valorizací a snižováním budoucích nároků. To by mohlo mladé přimět k tomu, aby se svěřili do rukou finančníků, kterým přenechají své úspory, a za třicet let za ně dostanou milý dopis od těchto pracovitých odborníků. Bude obsahovat spoustu stránek s detailním výčtem příčin, proč to tentokrát nevyšlo a z peněz skoro nic není.
Ale buďme realisté a chtějme nemožné. Řekněme, že by z těch peněz něco bylo. Všechno ostatní zůstává při starém, to znamená, že republika zestárla, práceschopných ubylo, ale ti, kdo se dožili, šourají se k šaltru vybrat si ty prachy. Co si ale za ně koupí, když už skoro nikdo nedělá? Kde najdou recept, jak dusit pětistovku na cibulce, aby byla lépe poživatelná? Jurečkovy rady, jak dusit důchodce, už budou v tuhle chvíli k ničemu.
Samozřejmě, že i zde si lze představit jiný scénář. Místo do cenných papírků (dlouhodobý investiční produkt) lze investovat do firmy, ve které pracuji. Jako základní vzor může posloužit americký ESOP, čili Empoyee Stock Option Plan na základě zvláštního zákona se spoustou výhod, neboť je to zařazeno do portfolia důchodového zajištění. Princip spočívá v tom, že jde o uzavřený oběh akcií, které mohou mít jen aktivní zaměstnanci. Za dobrých časů mají větší podíl ze své práce a během finanční krize se zase potvrdilo, že dokážou svá pracovní místa o 20 – 50 % lépe chránit než běžné společnosti. Od důchodců akcie odkupuje zase jejich ESOP (má na to fond).
Tématu se dlouhodobě věnuje ekonom David Ellermann, který na přelomu milénia působil ve Světové bance v útvaru hlavního ekonoma Josepha Stiglitze. Později se přiženil do Slovinska a projekt zaměstnaneckých akcií rozvíjel ve spolupráci s lublaňským Institutem pro ekonomickou demokracii. Podle těchto zkušeností navrhl „evropský generický model ESOP“ schopný fungovat i v zemích, kde se nemůže opřít o všechny výhody amerického systému, ale je posílen o družstevní samosprávu a periodický odkup akcií (rollover) od nejstarších zaměstnanců, aby i po nástupu nových zaměstnanců bylo těch akcií pořád stejně.
Je to model vhodný zejména pro malé a střední podniky, například rodinné firmy, které marně hledají zástupce. Nebo o spin-off z nějakého výzkumu. Nebo nad nějakým komunálním projektem, který je zahájen komunitní energetikou nebo obnoveným zájmem o místní potraviny. Zaměstnanci vlastněná a družstevně řízená společnost se zajímá o poměry v obci, vzpomeňme na Čubovy Slušovice (ty se tak chovaly, i když se změnily na zemědělský koncern). Obec se rozvíjí, vrací se do ní život. Bydlení, služby, místní potraviny a spousta dalších věcí vytvářejí podmínky, kde se lépe daří mladým i seniorům.
Ellermann a odborníci z Česka, Maďarska a Polska budou jednat o zaměstnaneckém vlastnictví u kulatého stolu přes Zoom 4. dubna od 14:00. Organizuje to IAFP, což je mezinárodní asociace se sídlem v Paříži, která sdružuje národní asociace pro otázky podílu na zisku, podílového vlastnictví zaměstnanců a plánů důchodového spoření. Snad to jednání bude široce přístupné. V každém případě budu referovat.
Vraťme se však k současnosti. Ministerstvo práce a sociálních věcí se netají s tím, že myslí jen na to, jak důchodce odrbat. Pokud by jim to v parlamentu prošlo, což bude s blížícími se volbami čím dál méně pravděpodobné, chtěli by nově přiznané důchody snížit oproti současnému stavu o 8 procent. Odehrávalo by se to postupně mezi lety 2026 a 2035 snížením zápočtu příjmů pod první redukční hranicí (na hladině 40 procent průměrné mzdy) a k tomu ještě jedním koeficientem. Nelamte si hlavu s tím, že tomu koeficientu neporozumíte. Nerozumí mu nikdo, ale dostanete miň.
Zajímavý je další nápad, že pracující důchodci by už nemuseli platit sociální pojištění, aby to v té práci déle vydrželi. Ponechme teď stranou, že jde o další pokus podtrhnout průběžnému důchodovému systému nohy. Soustřeďme se na volbu jednotlivce. Musel by v takovém případě oželet doplňkové zvyšování důchodu, kterým si dnes prdůch přilepší o 0,4 procenta ročně. Na první pohled to vypadá lákavě, protože sazba pojistného 6,5 procenta z příjmu 20 tisíc korun měsíčně činí 1300 korun. Když to srovnáme s pouhými 80 korunami měsíčně, o které by se jinak zvyšoval důchod, zdá se, že není co řešit.
Doplňme to však o další plán Jurečkova ministerstva, že do důchodu by se mělo nastupovat až ve věku, kdy nám statistici potvrdí, že tahle věková kohorta za 21,5 roku ukázněně zaklepe bačkorami. Odhadnout by se to mělo, když jim je 50. Úkol to bude těžký, nikdy jsem nic takového neviděl, a tak by se to neobešlo bez omamných vůní a nějaké té lajny. Ale berme to tak, že hodnotu důchodu počítáme za 21 let. A tady je podstatné, že každé zvýšení důchodu je trvalé, zatímco úleva z platby sociálního pojistného se dá využít, jen dokud ta práce je.
Řekněme, že jsme se ve zdraví dožili 65 let a doma je nuda. Najdeme si tedy nějakou lehčí práci a deset let to ještě vydržíme. Na začátku dostaneme 20 tisíc měsíčně a v dalších letech naše hrubá mzda poroste o 5 procent ročně při inflaci 2 procenta. Kdyby měla platit ta Jurečkova inovace, první rok ušetříme na neplaceném pojistném 15 600 korun, a desátý rok, kdy už bychom už bychom se dopracovali ke mzdě 31 tisíc, by ušetřené pojistné přesáhlo 24 tisíc korun ročně. To máme za deset let skoro 200 tisíc korun navíc.
Zůstaňme v pohádkovém světě, kdy nám ta pěkná práce vydržela a zkusme porovnat tenhle výsledek s tím, o kolik jsme si mohli za stejnou dobu přilepšit podle stávajících pravidel. Důchod budiž taky 20 tisíc, aby se to dobře počítalo, a bude pravidelně valorizován o 3 procenta, tedy o celou o dvouprocentní inflaci a jednu třetinu z přírůstku reálných mezd. Za deset let nám důchod naroste na něco přes 26 tisíc korun měsíčně, avšak když se přidá zvýšení za pokračující práci, přehoupne se přes 27 tisíc korun.
Když sečteme důchod plus úsporu sociálního pojištění podle Jurečkova modelu, jsme na tom za těch za deset let o 143 tisíc korun líp než s dosavadním zvýšením důchodu za pokračující pracovní aktivitu. Jenže život nekončí, jenom síly došly. Máme před sebou dalších jedenáct let, kdy budeme brát jen důchod. Podle dosavadního modelu by se odvíjel ze základu, který se vyšplhal o tisíc korun výše než podle Jurečkova modelu s neplacením pojistného. A z toho vyššího základu dostaneme za 11 let o 315 tisíc korun víc.
V našem příkladu je celkovém součtu dnešní model výhodnější o více než 100 tisíc korun. Lze to vyjádřit i jinak. Podle Jurečkova modelu by prodloužení pracovní aktivity o 10 let zvýšilo důchodové a doplňkové příjmy (za ušetřené pojjstné) zhruba o dvě procenta ve srovnání s tím, kdo nedělá nic. Ale podle platného modelu by to bylo o pět procent.
- Už děte, pane přecedo! - 13.11.2024
- Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký - 13.11.2024
- Donald Trump … radost a pláč - 13.11.2024
peněz na penze je dost, jen se nesmí ukrást
Na kradení je založena celá naše civilizace. Pokud lidé na nejvyšších pozicích nebudou moci krást, nebudou mít motivaci k práci. Přestanou pracovat, a protože na nejvyšších místech jsou ti nejlepší a nejchytřejší, celý svět půjde do háje. Chtít aby se nekradlo není normální. Za chvíli tady lidé jako vy budou tvrdit, že lidé, kteří více pracují mají dostávat více peněz. Ale kdyby to podnikatelé měli platit, tak zkrachují. Než budete mít takové požadavky jaké máte, tak proboha zkuste trochu myslet. A myslet se musí politicky. Vy by jste si snad nechtěl nakrást? Každý schopný člověk má šanci. Nezvládnou to jen flákači a nemakačenkové. Tedy někdy to vlastně zvládnou i oni. Copak vy jste ještě horší? Proti kradení protestují jen ti neschopní, kteří se bojí toho, že neobstojí ve volné konkurenci.
ano, budu se kát a pokusím se o nápravu 👍😂 ( na stará kolena , lavička václava havla se bude hodit )
Krást a lhát se v pomínkách progresívního maobolševizmu a nastupující gotwaldosky lodové demoGracie dokonce musí pane/paní koleg o/ině.
Možná si ani my dva nedokážeme představit ty nekonečné zástupy nezaměstnaných a bezprizorních nic neznajícich a neumějících bezdomovců .
Těch houfně hlady chcípajících ,vzájemně se požírajícich lidských nul,v podmínkách skutečného respektování svobody pravdy a osobního názoru.
Ještě chybí, když už je příjmem starobní i jiný důchod, a to je, jeho zdanění. Kdo a kdy s tím vyrukuje?
Pro stát je očividně finančně zajímavější držet seniory na úřadu práce a vyplácet jim minimum než je pustit do důchodu a platit penzi. Je zde také zajímavý názor, že pracující senior bude zabírat místo mladému otci rodiny. To si ale nemyslím, protože už dnes je problém sehnat práci po padesátce.
Mlaďí šukat chtějí,ale živit děti ne.Tak na jejich důchody nebude mít ,kdo makat.Tak ať na ně makaj staří.Staříčci a stařenky je budou obskakovat a oni budou IT manažeři. No a ti duhový hovádka se už tuplem nerozmnoží./myslím fyzicky/
Nedivte se jim pane Jane Novotný !
Pro manánky ,od útlých let vychovávené v duchu
mediálního šlágru iberálních demoGratů
“:NEVAŽ SE,ODVAŽ SE !!”,od mateřské školy vychovávaných svými učiteli,mediálními vzory a ideovými vůdci z chorošovských neziskoFek k pohrdání instucí zvanou domov a rodina se stává rodičovství příčinou jejich úpadlu a zkázy.
Jejich představa rodičovství je spojena,často podle vlastní zkušenosti, z vizí doživotní řehole z povinností ,krmiče,zahalovače a sponzora životem bezstarostně proplouvanícího doživotního klienta mamahotelu.
Riziko a potěšení z heterosexuáního vztahu lze přece vytěsnit téměř bezpečným sexem z partnerem stejného pohlaví, krásné chvíle mateřsví a otcovství nahradit povzbuzujím fetem, rodinou pohodu ,monitorem vždypřítomného tábletu či mobilu.
Já ty články co se hned v prvním odstavci opírají do živnostníků prostě nečtu. Autor, který má dojem, že živnostníci nic neplatí a mají se hej prostě nemá co říct.
Byl jsem živnostník, majitel firmy i zaměstnanec a každá ta role má své, v každé se dá šulit a v každé se lze chovat férově. Ale u profesionálních zaměstnanců je ta schopnost ojebávat nejčastější – jo, toho soukromníka, kterej pak mnohdy nemá větší výplatu než oni, přestože nese odpovědnost a pracovní dobu má 24/7.
Živnostník je nepřítel státu, je to jediný subjekt, který může objektivně odmítnot placení daní a nezaplatit je. Je ochotný nést všechno na vlastním hrbu a fungovat s vlastním rozumem. Stát sebere všem zaměstnaným kolem 2/3 příjmu, ale na špinavou práci nejsou státní úředníci, ale zaměstnavatelé a prodavači. Živnostník platí daň z hlavy i když je bez zakázek – a státu je úplně jedno, kde na to vezme. Většina malých výrobních podniků v ČR je na hranici krachu už mnoho let, všem stačí drobná likvidační pokutka a padnou. Stres spojený s vedením takové firmy je značný a pokud tu nechcemem mít jen agrofert a tesco, nezbývá než malé podnikání hájit za každou cenu.