25.10.2022
Kategorie: Společnost

Ničení obrazů ukazuje, co jsou aktivisté zač

Sdílejte článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Jedny z nejcennějších obrazů polili omáčkami a přilepili se k zemi v přesvědčení, že upozorňují na riziko změny klimatu. Přitom upozornili jen sami na sebe a na to, co jsou zač. A to je dobře.

Chránit přírodu a životní prostředí lze tisíci způsoby. Od ekologického cestování a chování obecně, přes vysazování stromů, uklízení odpadků, dělání osvěty ve svém okolí až třeba po akce, které mají oslovit širokou veřejnost prostřednictvím médií.

Klimaaktivisté tvrdí, že musí dělat právě takové akce, protože situace je kritická. Ok, ale i takové akce lze dělat různě. Napadá mě třeba to, že se po sociálních sítích svolá spousta aktivistů, společně vyrazí někam, kde si s odpadky hlavu nelámou (takových míst je na planetě bohužel spousty), tam budou ty odpadky celý týden sbírat a vytvoří z nich spektakulární horu. Pozornost médií by to nepochybně přitáhlo taky. Ale hlavně by to ukázalo světu, co děláme špatně, a že jsou zde lidé, kterým to není jedno, a chtějí to dělat lépe. Kromě zájmu by to vzbudilo i sympatie a probudilo svědomí.

Ničení obrazů v galeriích drtivou většinu lidí jenom naštve. Ale nebudou naštvaní kvůli změně klimatu či znečišťovatelům, ale budou plným právem naštvaní na aktivisty.

Oni totiž předvedli, že jsou primitivní vandalové. A to je dobře. Proč? Protože tím nechtěně ukázali, že ačkoli mají možná dobrý cíl (zdaleka u všech si tím ale nejsem jistá), chtějí jej dosáhnout doslova za každou cenu. A to je vždycky špatně. V tomto případě je to doslova katastrofální.

Když se rozhlédnete po světě, zjistíte, že přírodu chrání prakticky pouze lidé v bohatých a vyspělých oblastech. Miliardy chudých Afričanů, Asiatů, Jihoameričanů, ale samozřejmě i chudá vrstva v Evropě či Severní Americe či Austrálii si s ochranou přírody hlavu opravdu neláme. Pohazují odpadky, topí vším, co mají po ruce, zajímá je jen to, aby měli co jíst, měli také elektřinu popř. teplo, a nějak přežili. Často doslova ze dne na den.

A aktivisté, místo aby se pokoušeli řešit tento problém, nebo spíše přimět k jeho řešení vlády bohatých států, tak svým hloupým nátlakem napomáhají k tomu, aby byla přinucena životní prostředí a klima ničit i spousta lidí, kteří to dělat přestali. Pokud mi nevěříte, tak počkejte pár dní, až se ochladí. A potom se zajeďte podívat a hlavně začichat na venkov, především do chudších oblastí. Zjistíte, že lidé opět začínají topit doslova kdečím. Znovu totiž musí řešit ty nejzákladnější potřeby, stejně jako je řeší chudí v rozvojovém světě.

A to je jen takový malý střípek. Chcete větší? Tak sledujte velké firmy. Mnohé z nich pod tlakem ekologických aktivistů, všelijakých regulací a vysokých cen energií už začali, nebo začnou přesouvat své továrny z Evropské unie jinam. Buď na Balkán, nebo rovnou do Asie, Afriky, Jižní Ameriky. A pokud tady musely dodržovat ekologické standardy, tam to dělat nebudou. Proč? No protože na tom vydělají mnohem víc. Továrny tam pojedou vesele na uhlí či levný plyn, nebudou se platit žádné povolenky, nebudou se platit žádná ekologická opatření, bude levnější pracovní síla. A samozřejmě budou taky emise všeho možného. A ty jsou globální.

Tohle ale aktivisté zjevně nechápou. Proto neustále tlačí pouze v Evropě a chtějí přísnější a přísnější regulace, chtějí konec uhlí, konec ropy, konec plynu, konec jádra, konec kapitalismu. Jenže jen tady u nás, tedy v oblastech, kde se už roky na ekologii dbá, i když třeba ne vždy ideálně. V oblastech, kde se emise snižují, zatímco ty globální stejně rostou.

Výsledkem jejich snažení bude jen to, že porostou dál. A nakonec možná i tady u nás, protože zchudneme a budeme topit třeba i plastovými lahvemi. Abychom nezmrzli.

Ekologie a ochrana klimatu je vážné téma. Možná opravdu to nejvážnější. Ale právě proto se nesmí řešit hloupě. Vandalismus hloupý je a ještě nikdy nic dobrého nepřinesl.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)