24.12.2024
Kategorie: Ekonomika

Nic osobního, jen byznys. Jak sankce (ne)fungují

Sdílejte článek:

PETR VLK

Sankce!  Sankce! A zase  sankce!  Zní  už  skoro tři roky  kolektivním Západem!  Brusel se předhání  s Washingtonem,  kdo jich vyhlásí více  a tvrdších. Rusko prý je  třaba  srazit  na kolena!  Vlastně  to  bylo  někdy  před  dva  a půl rokem. Pak se  to změnilo postupně  na  – Ukrajina musí mít  možnost  jednat s Ruskem z pozice  síly a  dnes  jsme  ve stavu , že  Kyjev  by měl jednat  s Ruskem /když  už/ tak jako rovný s rovným. A proto ty  sankce, sankce a zase  sankce!  Ať  to stojí, co to stojí.  I kdyby  bruselský  čert  na  green dealové koze  měl jezdit  – vzorná  záchrana  planety!/   nebo peklo zamrzlo!   Naprosto  nekompromisně  kyjevský provládní  web  Gazeta.au  ovšem přinesl před třemi dny  moc  zajímavý  článeček  o  západních  sankcích. Moc, tady je:

Нічого особистого, тільки бізнес. Як (не) працюють санкції

podle  překladače

Nic osobního, jen byznys. Jak sankce ne/fungují

Od začátku totální invaze dostává Ukrajina obrovskou pomoc ve formě zbraní, peněz a vybavení od vlád zemí a dobrovolníků z celého světa. Ale stejně – Rusko inkasuje kolosální prostředky ze svého  světového byznysu a tyto peníze se používají k zabíjení našich krajanů každý den. Proč se to děje?
V roce 2022 jsme měli všichni obrovskou radost, že Ukrajinu podporuje celý svět. Mezinárodní ekonomické sankce měly vyčerpat ekonomiku našeho nepřítele a urychlit blížící se konec války. Známé značky odcházely z Ruské federace, což dávalo  naději a dodalo optimismu. Téměř každý den naše informační zdroje zveřejňovaly seznam značek, které v Moskvě ukončují své podnikání. A když se k sankcím připojil McDonald’s – všechna naše masmédia málem měla orgasmus, byli tak šťastní.

… v Rusku žije deset milionů Ukrajinců. Ani po roce 2014, ani po roce 2022 nedošlo k hromadnému návratu našich krajanů do vlasti

Každý ví, že v Rusku žije deset milionů Ukrajinců. Ani po roce 2014, ani po roce 2022 nedošlo k hromadnému návratu našich krajanů do vlasti. Naopak mnoho námezdních pracovníků, kteří tam byli na začátku totální invaze zůstalo. Hodně jich tam pracovalo. Jen z mé rodné vesnice Dovge na Zakarpatí si asi tisíc lidí vydělávalo peníze na život v Rusku. Drtivá většina  v Moskvě.

Protože řada Ukrajinců jsou workoholici, inteligentní a podnikaví, mnozí z nich si otevřeli vlastní podnik, ale bohužel ne na Ukrajině. Každý, s kým jsem měl příležitost komunikovat, říkal: máme doma  velmi špatné a netransparentní podmínky pro podnikání. Jsou to jejich myšlenky a přesvědčení, je zbytečné se zde bavit o vlastenectví.

Několik mých známých stále žije v Moskvě a jejich záležitosti tam fungují  docela dobře. Když McDonald’s opouštěl Moskvu, mluvil jsem se svými krajany a ptal se na život v metropoli. Všichni se radovali ze sankcí proti Rusku, stěžovali si, že začala spousta problémů, mizely plenky a hygienické vložky, z regálů pak zboží, na které byli lidé zvyklí a denně ho používali. Ale  nakonec měli více radosti než starostí s novými problémy. Protože McDonald’s opouštěl prostory. A co? Nemohl jsem na to přijít, nemohl jsem pochopit, že naši Ukrajinci v Moskvě byli tak šťastní ne proto, že by sankce přiblížily konec války byť jen o kousek, ale proto, že by si mohli otevřít své restaurace. v uvolněných prostorách!!!

… speciální služby začaly tyto procesy monitorovat a zablokovaly všechny kanály, přes které mohly být tyto peníze převedeny na Ukrajinu … Ukrajinské podnikatele v Rusku to příliš nerozrušilo

Chápeš, – ptal jsem se,  že pracuješ pro nepřítele? Koneckonců podporujete ekonomiku, která vyrábí rakety a vypouští je do domů vašich rodičů, do vašich domovů! Nikoliv – řekli moji přátelé! Odčerpáváme peníze z jejich ekonomiky a posíláme je domů.

Před dvěma lety odtamtud podle informací z mých zdrojů skutečně odcházelo hodně peněz. Ale… velmi rychle začaly speciální služby tyto procesy sledovat a zablokovaly všechny kanály, kterými bylo možné tyto peníze převést na Ukrajinu. Pokud vím, ukrajinští podnikatelé v Rusku to příliš neřešili. Tak jsem s nimi přestal komunikovat.

Ale to je jen jedna strana mince. Podívejme se na problém z pohledu všemocného Západu, který nám jednou rukou pomáhá a druhou vydělává v Rusku obrovské peníze. Koneckonců, tento trh je jako bezedná vana. Dá se tam prodat všechno, protože  tam umí dobře vyrobit jen zbraně. Ryk o sankcích utichl a přešel do neaktivní fáze. Možná díky  velkému mezinárodnímu obchodu. Do Ruska se proto pomalu vracely světoznámé značky. A někteří zůstali, přes rozruch v médiích, mlčky tam sedět  a nadále tam pracují, čímž přinesli obrovské peníze do rozpočtu našeho nepřítele.

Rok 2024 se chýlí ke konci. Různé autoritativní publikace ve světě začínají publikovat ekonomické zprávy a analýzy a věnují se  přitom Rusku. Právě z těchto zdrojů se dozvídáme, že Lerroy Merlin, Metro, Auchan, Raiffeisen, Nestle, P&G, Pepsi, Mars, Socar, Otpbank, Xiaomi, Coca-Cola, Ecco, Loreal, Lipton, Lays, Whiskas úspěšně pracují na území našeho nepřítele, Snickers, Twix, Milky Way, Sandora, Sadochok, Bounty, Pedigree, Milka, Dirol, Halls, Korona, Gillette, Ariel, Tide, KitKat, Nescafé, Nesquik, M&M’s, Lux, Oreo, OralB, Old spice, Samsung, Head&Shoulders, Duracell, Fairy, Blend-a-med, Adidas, Puma, Colin’s, Gucci, Lacoste, Jacobs, Geely, Chery, Haval, Domino’s Pizza, GSK, Aquafresh, Bonduelle, Zepter, Gorenje, Haier, Dahua, Beko, Makita, Karcher, Tp-link, Caparol, Ferrero, Nutella, Rafaello, Kinder, Avon a mnoho dalších. Všechny dohromady přinášejí do rozpočtu Ruska dvacet miliard dolarů ročně. Tyto prostředky lze použít na výrobu 20 000 raket X-101, které každý den létají k cílům v naší zemi.

Již v první polovině roku 2022 naši aktivisté pořádali akce zaměřené na bojkot určitého zboží a obchodních řetězců. Čím ale nahradit slavné značky? Do kterého supermarketu mám jít, když Metro a Auchan nabízí zboží o pár hřiven levněji? Možná je třeba těchto pár hřiven považovat za třicet stříbrných, jako cenu zrady. Ale kdo se na to bude dívat z takového úhlu? Lidé myslí na přežití, protože se nemůžeme pochlubit zvýšením úrovně příjmu.

…pro ruský rozpočet na rok 2024 pocházelo téměř 25-28 % prostředků z našich partnerských zemí. Proto ty sankce

Analytici ve světě studují příjmy do rozpočtu Ruska nejen z činnosti tamních světových značek, ale také z prodeje zdrojů Ruskem: ropa, zbraně, zlato, plyn, lesy… Jedna ze zpráv shrnuje že rozpočet Ruska na rok 2024 je téměř 25-28 % prostředků pochází zemí – našich partnerů. Proto ty sankce. To je pomoc pro nás.

Příjmy z prodeje ropy a plynu do ruského federálního rozpočtu vzrostly v prvním pololetí meziročně přibližně o 41 % na 5,7 bilionu rublů. (65,12 miliardy dolarů), uvádí časopis Forbes. V první polovině roku byla průměrná cena ruské vlajkové ropy Ural 69,1 dolaru za barel, tedy  nad západním cenovým limitem 60 dolarů, ve srovnání s 52,5 dolary za stejné období roku 2023. Na konci roku cena stejné ropy stoupla na 70 dolarů za barel. I když příjmy Ruska z tohoto sektoru  už dva měsíce klesají. Potrubí, které přepravuje ropu, plyn a zkapalněný plyn z Ruska do Evropy, přineslo letos do rozpočtu našeho nepřítele 15 miliard dolarů, tedy více než před sankcemi.

Ruská federace zahrnula do rozpočtu na rok 2024 příjmy z prodeje ropy a ropných produktů ve výši 10,7 bilionu rublů, což je o 21 % více než loni. Navíc USA a Velká Británie také nakupují ropu od říše zla. Americký kongres zároveň nepodpořil Lend-Lease pro Ukrajinu na příští rok. A dále… Vyšetřují důsledky ukončení dodávek zbraní na Ukrajinu. Cynické, že?

Díky mocné propagandě, která dostává z rozpočtu tři miliardy dolarů, Putinovi věří nejen Rusové, nejen Ukrajinci v Rusku, ale i mnoho lidí ve světě

S tak obrovskými válečnými příjmy a během války Rusko zvýšilo výdaje na armádu a zpravodajské služby o 50 %. Díky mocné propagandě, která dostává z rozpočtu tři miliardy dolarů, Putinovi věří nejen Rusové, nejen Ukrajinci v Rusku, ale i mnoho lidí ve světě. Nově zvolený americký prezident Donald Trump nám ve svém mírovém plánu nabízí vzdát se části území ve prospěch okupanta teroristy.

V této souvislosti vyvstávají otázky: proti komu jsou vlastně ekonomické sankce namířeny? Komu naši partneři nejvíce pomáhají? Řečnické otázky. Ale musíme vyvodit závěry. A přemýšlet o tom na státní úrovni.

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Já  toho Ukrajince  chápu.  Na  jeho místě  bych to viděl podobně. Naštěstí tam nejsem.  Takže  si mohu dovolit ten luxus /zatím/  uvažovat  o  tom,  že

  • kdyby nebylo Majdanu,  financovaného nikoli  3 nýbrž  rovnou 5miliardami USD  z  USA
  • kdyby  naopak  byly  dodrženy  Minské dohody  a  nebyl to podlý podvod
  • kdyby  Zelenský  necukl pod  tlakem lháře a podvodníka  Borise  Johnsona a nejspíš i Bidena od skoro hotových  dohod  z Istanbulu
  • kdyby  ukrajinský prezident  alespoň trochu  myslel na  svoji zemi a  voliče

tahle  nesmyslná  válka  by buď nenastala  vůbec  nebo  by  už  představovala  zaprášenou historii!

Totéž  by platilo, kdyby  ukrajinský  lid  vzal rozum do hrsti a podle  něj jednal.  Jenže  mu byla slíbena peremoga a on jí stále  v nadkritickém množství  věří. A  také  oslavným slovům   a potlesku kolektivního Západu.

Důsledky  všeho  výše  uvedeného  neponese  ani Viktoria  Nuland, ani  lhář  a podvodník Boris Johnson,  ani Joe Biden a  nepochybně, pokud  po konci  války  nějak fyzicky přežije -sám Volodymyr  Zelenský nebo Jermak, či Budanov se  Zalužným. Ti všichni jsou ve vatě a  už  dávno  mají připraveny  únikové trasy. Tohle  všechno  zaplatí a už  dlouho platí obyčejní Ukrajinci. Často cenou  nejvyšší!

Co nechápu je  ten osten vůči obyčejnému  Ukrajinci,  že jako  chodí a kupuje  výrobky  značek,  které  z  Ruska  neodešly. Aby  dospěl  ke  správnému názoru,  že  nemá čas  takové  blbiny  řešit, protože  on potřebuje se  svou rodinou přežít a tedy hledá nejnižší  cenu!  Když  už  je  kvůli válce  v  maléru maximo!

Zajímavý  je ten přehled  těch, co v Rusku  zůstali.  Nechápu, s čím  má  autor  problém u čínských značek typu Xiaomi, Geely, Haval, Chery. Uniklo mi něco tak podstatného, jako že  je  Čína  už nějaký čas součástí kolektivního Západu?  Pokud  ne,  pak  ˇ4íňan  jen využil onoho úžasného exodu  západních  výrobců  z Ruska  a zaplnil  vzniklé mezery na  ruském trhu svým zbožím. Nevykrýt  náhle opuštěný  150 milionový trh může  jen idiot. A  Číňané  jsou obrovští pragmatici.  Kdyby  západní  autoznačky dobrovolně  nevyklidily  pole, trvalo by  Číně převzetí ruského autotrhu  daleko déle!  A  Xiaomi?  Když  odešel Apple? Samsung? Senzace.  Zejména když  Xiaomi  evidentně  počítá s  tím, že  co nevidět  jej postihne  na kolektivně  západních trzích  stejný  osud  jako jeho  domácímu konkurentovi Huawei a  ztratí, v  rámci  sankcí,  přístup  k  americkému software od  Googlu. Proto  už před  časem  začal  nasazovat  do telefonů  svůj  vlastní operační systém, ale dělaný tak, aby  na  něm  běhaly aplikace  z Google play. Kdo je připraven, není překvapen! Na  rozdíl  od  autora.

Jinak,  když  si odmyslíme  Karchera  a Makytu, pak  mezi  Kyjevu „nepřátelskými“  firmami naleznete už  jen  kosmetické, cukrovinkářské a  módní  tituly. Prostě  vysloveně  spotřební sortiment.  Proč v říši zla  zůstávají? No  přece proto, aby ten trh neodepsali. Tak jako autíčkáři a podobní.  Jsou si vědomí  toho,  že  vakuum o nich by někdo zaplnil.  A  že by  ruská klientela  snadno mohla zjistit, že  Gucciho a Lacosta snadno  nahradí  nějaký  zatím  ne příliš  známý  výrobce z Číny  nebo  Bangladéše,  kde se  stejně ty  značkové věci vyrábějí  už  dávno a  udělá si v Rusku jméno?  Kosmetika, voňavky?  Celá staletí  dominovali tomuto sektoru Arabové.. až  do začátku novověku, průmyslové kosmetiky a  především masivní reklamy. Že  by  Arabové a  další východní  národy  zapomněli svůj dávný  kumšt?

Kdybych si měl vybrat  jednu značku  za  všechny  obecně a  druhou  za Česko speciálně , vypíchnu  celosvětově  Pedigree!  Jak víte  jde  o výrobce  krmení pro zvířata. Ten kdyby  opustil ruský  trh, tak  už se tam  v podstatě nikdy  nevrátí. Tohle  by si Rusové  uměli vyrobit sami!  Nepochybně. A levněji  na každý  pád.  Pedigree  dobře  ví vo co go!

A  záchvat  smíchu  mne přepadl, když  můj pohled  padl  na Nuttelu!!!  Jak je  to dávno, co se náš pravdomluvier změnil na Nutteliera?!  A předváděl nezapomenutelný  gag  s německou  Nutellou?  Jak se  může  tenhle  exemplář  a zastupující  ukrajinský  protektor  v Praze  podívat  do očí  nejen  Zelenskému nýbrž  i Vasylu Kuzanovi, autoru  toho textu  z Gazety.ua  a vůbec  všem statečným a neohroženým Ukrajincům, bojujícím proti  opilým mongoloidním mužikům  za  naši svodu a demokracii  a vybrat si ke své  exhibici  právě  Nuttelu, která  platí bezskrupulozně  daně  Putlerovi? A  navíc  žádat, aby  v Česku zlevnila? Nechápu, nerozumím.

Každý  si hlídá, co drží!  Bussines  as usual! Vasyla  Kozana, jak  už  jsem řekl,  z jeho lokálního pohledu  chápu.   Lokálního  je klíčové slovo!

Protože  světe  div  se,  ono to funguje  také opačně!  Což  je k neuvěření. Málo se ví, že Porošenkovi se někdy přezdívá  čokoládový  král. V  době , kdy  byl prezidentem a  vyhlásil tzv. protiteroristickou operaci  proti obyvatelům  Donbasu, jeho koncern Rošeň  mocně  dodával  cukrovinky  na  ruský  trh. Ať už  z Ukrajiny  nebo z jeho ruských továren a  to tak dlouho, než  počal masivně vyvlastňovat  ruský  majetek  na Ukrajině.  Pak  Rusko sáhlo k protisankcím. Ruskou  část mu zabavili a  dovoz  z  jeho země  zastavili.  Že  by konec  příběhu?  Ani zdání!!!

Odbočím  – znáte  prodejny  řetězce  Mere?  Jde  o těžký diskont. Nedávno  jakýsi  vždycky a jedině  správný se na Medium Seznam rozhořčoval,  jak to,  že  Mere  v  může  podnikat  v  Česku. Prý okamžitě  zakázat!  Hned!  Teď.  Protože  jde o  — no  o ruskou firmu. A  té  nelze  u nás  prý přiznat právo zde podnikat a  vydělávat. A  vůbec, že prý  jde  stejně  o  šílené  zboží svou kvalitou, pochybného původu  a špatné , brutálně nevyhovující  hygieny. Prostě zavřít!

Do zmíněného Mere  občas  se  ženou zajedeme. Opravdu  těžký  diskont. V omezeném  sortimentu  drogistického zboží a  potravin.  Výběr je poměrně  dost úzký, ale  ceny?  Když najdete  svoje  zboží, pak většinou parádní. Kultura prodeje  opravdu nic moc. Ale  běhat  v  prodejní hale  myši  nebo nalézat pod  regály  jejich trus?  Tak  to ani omylem.  Zaměstnanci?  Vesměs  rusky mluvící. Řekl bych zdecimované  okolnostmi z Ukrajiny, ale třeba i z Ruska. Neumím to odlišit a ptát  se nebudu. Ale  k  tomu zboží. Opakuji, jde o ruský  řetězec.  Nicméně já tam  ruské zboří neviděl. Třeba proto,  že  bylo v  sortimentu, který mne nezajímá.

Nicméně  původ  toho, co ano jsem zkoumal. Takže převážně  ze  všech baltských  zemí,  Ukrajiny, ale  i Německa, Británie, Norska. A  samozřejmě  od  firmy  Rošeň!  tedy od  samotného Poroše! Speciálního, osobního  nepřítele  Ruska Putlera!

Pointa  je v  tom , že  heslem Bussines  as usual!  se  řídí nejen západní  koncerny ohledně  Ruska  sankcí,  ale  i  ruský koncern podnikající  v ČR!!

Ten Bussines je  fakt  as usual!!!! To jen  úplní tupci si zničí  ekonomiku . Například  tím, že  si zakáží levné energie!  Což se pochopitelně  Vasylu Kozanovi líbí!  Toho pracovní místa  na kolektivním Západě  a v nějakém Česku  ani trochu netrápí!  Západní a  české  průmyslníky  ano. A  běžné lidi co nevidět.Až zase vyletí  nezaměstnanost. A  už klepe na dveře!

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)