28.12.2023
Kategorie: Ze světa

Neúspěšný rok 2023 pro Bidenovu zahraniční politiku

Sdílejte článek:

COM/HSP

Responsible Statecraft informuje, že zahraničněpolitické výsledky Bidenovy administrativy v roce 2023 neposkytnou prezidentovi mnoho důvodů ke chvále v nadcházejících prezidentských volbách.

USA jsou na konci roku 2023 ještě více zatíženy než na jeho začátku. Prezident dosáhl jen velmi málo politických úspěchů. Po většinu roku nedošlo k žádným větším debaklům. To se však změnilo v posledních dvou měsících, kdy prezident dal izraelské vládě bianko šek na vedení brutální války v Gaze.

Prezident zavázal Washington k podpoře další zahraniční války po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října, zatímco konflikt na Ukrajině se dostal do patové situace. Přestože USA neměly žádnou povinnost podporovat tuto válku, prezident si dal záležet na tom, aby se stala jednou z jeho charakteristických politik, a ve své veřejné rétorice ji úzce spojil s podporou Ukrajiny.

Biden nepředložil a ani neposkytl přesvědčivé argumenty, že bezpodmínečná podpora izraelské kampaně je v nejlepším zájmu Spojených států, a náklady na tuto podporu od té doby stoupají.

Kromě toho podpora války vystavila americké síly v Iráku a Sýrii obnoveným útokům místních militantů a vedla také ke zvýšenému riziku pro americké lodě v Rudém moři, protože husové na protest proti válce podnikají útoky na obchodní lodní dopravu. Riziko, že by se konflikt mohl vystupňovat a rozšířit do dalších částí regionu, se zvyšuje, stejně jako riziko, že by se USA mohly přímo zapojit do války na více frontách.

Prezidentův instinkt podporovat Izrael až do krajnosti zvýšil pravděpodobnost širší války a vystavil americké síly většímu nebezpečí.

Podpora USA Izraeli v Gaze nejenže zastínila zbytek Bidenovy zahraničněpolitické agendy, ale také spojila USA s nevybíravou bombardovací kampaní a trestajícím obléháním, které přivádí statisíce palestinských civilistů do hladových podmínek.

Bidenova administrativa nejen spálila zbytky důvěryhodnosti Washingtonu v oblasti lidských práv a mezinárodního práva, ale úzce spojila USA s válečnými zločiny páchanými na palestinských civilistech.

Škody na americké pověsti už byly značné a škody na amerických zájmech na Blízkém východě a mimo něj budou z dlouhodobého hlediska pravděpodobně také významné.

Neúspěch Bidenovy agendy je nepopiratelný

Největší diplomatická iniciativa administrativy v roce 2023 – nerozumná snaha o normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem – se zastavila, když válka v Gaze ukázala, že chápání regionu ze strany administrativy je zásadně chybné. Poté, co administrativa uvěřila falešnému předpokladu, že normalizační dohody mezi Izraelem a arabskými klienty zprostředkované USA stabilizují region, nedokázala rozpoznat, jak špatně se situace v okupované Palestině vyvíjí.

Podobně jako jejich předchůdci, ani Bidenova administrativa neudělala nic, aby udržela pod kontrolou Netanjahuovu koaliční vládu, která pokračovala v plíživé anexii Západního břehu Jordánu.

V přesvědčení, že Palestince lze bezpečně odsunout na vedlejší kolej a že jejich stížnosti lze ignorovat, se administrativa snažila zjistit, jaké pobídky by bylo třeba použít, aby Mohamed bin Salmán podpořil normalizaci. Pokud by byly úspěšné, znamenalo by to pro Spojené státy další bezpečnostní závazek a další náklady, takže bylo jen dobře, že tato politika ztroskotala.

Není jasné, do jaké míry přispěla snaha o normalizaci ze strany Saúdské Arábie k rozhodnutí Hamásu zaútočit, ale pro USA zjevně nebylo užitečné vynakládat tolik úsilí na snahu nalákat Saudy na dohodu v době, kdy se napětí mezi Izraelem a Palestinci chystalo explodovat.

Nechvalně známá věta poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, kterou vyslovil krátce před začátkem války o tom, že “region je klidnější než za poslední desetiletí”, odráží, jak velmi administrativa uvěřila vlastním tiskovým zprávám.

Podpora války stála USA hodně dobré vůle v zemích globálního Jihu a tvrdohlavý odpor administrativy vůči příměří způsobil, že USA se v OSN ocitly v tak hluboké izolaci jako nikdy předtím v žádné důležité otázce.

Administrativa dříve zdůrazňovala důležitost soupeření o vliv s ostatními velmocemi v Africe, Latinské Americe a Asii, ale zdá se, že svým tvrdým postojem ke Gaze promrhala většinu všech dosažených výhod. Zejména na administrativu, která neustále mluví o důležitosti vedoucí role Ameriky, překonala samu sebe v odcizování a odpuzování zbytku světa od USA v této otázce.

Podpora války na Ukrajině byla oslabena podporou války v Gaze dvěma způsoby: Odvrátila pozornost a zdroje USA od Ukrajiny, protože USA se opět zaměřily na Blízký východ. Zároveň se tím zesměšnila rétorika administrativy na podporu Ukrajiny. USA strávily větší část dvou let vychvalováním důležitosti mezinárodního práva, aby shromáždily podporu pro Ukrajinu, a pak ukázaly, že USA nedrží na své vlastní klienty a partnery stejný metr, jaký očekávají od jiných států.

Bidenovy letošní výsledky však nebyly totálně špatné

Pozitivem je, že USA ke konci roku dosáhly mírného pokroku ve stabilizaci vztahů s Čínou po měsících zhoršování vztahů po únorovém incidentu se špionážním balónem. V létě došlo k malému diplomatickému průlomu s Íránem, který vedl k propuštění pěti Američanů, které íránská vláda zadržovala neprávem. Bohužel administrativa pak upustila od uvolnění íránských finančních prostředků, které byly zmraženy v rámci sankcí “maximálního tlaku”, protože nechtěla, aby se to vnímalo jako “odměňování” Íránu po útoku Hamásu.

Administrativa nedávno dosáhla i další dohody o propuštění vězňů s venezuelskou vládou. Přestože šlo o pozitivní výsledky, nebyly ani zdaleka převratné.

Bidenova administrativa byla úspěšnější ve spolupráci se zavedenými spojenci. Dále rozvíjela dohodu o sdílení technologií AUKUS s Austrálií a Británií a využila dočasného zlepšení vztahů mezi Jižní Koreou a Japonskem k posílení vazeb s oběma zeměmi. V obou případech administrativa tlačila na otevřené dveře a je sporné, zda některá z těchto dohod vydrží, ale může na ně alespoň poukázat jako na příklady prosazování Bidenovy agendy.

Ještě více než v předchozích letech byla zahraniční politika Bidenovy administrativy v roce 2023 definována přílišným spoléháním na vojenské nástroje a příliš malým úsilím vynaloženým na diplomatickou angažovanost. To může být jedním z důvodů, proč veřejnost v současnosti ve velké míře neschvaluje Bidenovo vedení zahraniční politiky.

Ve vlastním zájmu, jakož i v zájmu zájmů USA, musí prezident v roce 2024 provést několik zásadních změn v kurzu v Gaze a v celkovém přístupu ke světu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)