Nervozita v ekonomice silně narůstá
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Poslední týden se jednoznačně nese v duchu výrazného nárůstu rizik a obav v ekonomikách a ve finančním světě.
Špičkou ledovce se stal brutální výprodej na francouzské akciové burze po oznámení výsledků voleb do europarlamentu. Dnes už sice evropské burzy zase mírně rostou, to je však chabou náplastí na mnohem větší ztráty z minulého týdne, které tím zdaleka nejsou smazány. Co se to tedy vlastně děje ve světě financí?
Odpověď není tak triviální. Pokud bychom totiž sledovali dílčí události v jednotlivých zemích, mohlo by se nám stát, že pro stromy se nám ztratí les. Takže popořádku:
Prvním rizikovým územím je Francie. Eurovolby, a následné vyhlášení předčasných voleb ve Francii totiž ukázaly, v jak bídném stavu jsou francouzské veřejné finance. Jejich schodek v posledních měsících výrazně narůstá. Prezident Macron slíbil „něco s tím udělat“, ale předčasné volby ukazují, že tenhle slib možná skončí jen jako rétorické cvičení. Panuje strach, že se francouzské veřejné finance ještě víc zhorší. A všichni ještě máme v živé paměti, kam spirála zhoršování veřejných financí dovedla před pár lety Řecko. Výprodej francouzských akcií je tedy podle všeho teprve na svém začátku. Do dalších měsíců pro ně nic lákavého nečekám.
Jenomže Francie není jediným problémem Evropy. Německo se pro změnu zase potýká s nejvážnějším propadem v realitním sektoru za poslední desetiletí. Nejnovější údaje spolkového statistického úřadu ukázaly, že počet stavebních povolení na výstavbu a přestavbu bytů se v dubnu meziročně snížil o 17 procent. Ve srovnání s dubnem 2022 pokles činí už téměř 44 procent. Jinými slovy, Němci přestávají stavět. Tady ekonom zbystří. Nejde totiž ani zdaleka jenom o problém stavařů, jde o problém doslova všech. Pokles cen nemovitostí totiž zhoršuje kvalitu zástav bank. A najednou tu máme podobné prostředí, z jakého se zrodila americká hypotéční krize v roce 2008. A nemocné banky, to už je opravdu problém všech. Není proto divu, že takzvaný index ekonomických očekávání investorů ZEW zklamal, neboli investoři nevidí budoucnost moc optimisticky.
A můžeme jít i za hranice Evropy. Maloobchodní tržby v USA za květen zklamaly. Čekal se meziměsíční růst tržeb (s vyloučením aut) o 0,1 %, v realitě, a došlo k poklesu útrat o 0,2 %.
V Rusku pak lidé berou banky útokem, někteří komentátoři, kteří mají rádi drama, už dokonce mluví o runech na banky. Jde o reakci běžných lidí na oznámení moskevské burzy, že pozastavuje obchodování s americkými dolary a eury.
A ještě poslední střípek: Celosvětový prodej luxusního zboží osobní potřeby, jako jsou luxusní oděvy, doplňky a kosmetika, v letošním roce čeká nejspíš stagnace. To bude nejslabší výkon od roku 2020, tedy od začátku pandemie. A příčina tohoto neslavného výsledku se nachází v Číně, kde lidé čím dál víc odmítají utrácet za dříve oblíbený luxus.
Co mají všechny tyto informace společného? Francie, Německo, Rusko, Amerika, Čína… Tam všude dochází k poklesu víry v zářnou budoucnost. Ve Francii se to odráží v podobě poklesu ceny akcií, v Německu v podobě poklesu cen nemovitostí, v Rusku výběrem hotovosti z bankomatů, v Americe a v Číně celkovým odmítáním utrácení. Pokud bychom za sebou měli čtyři roky hospodářského růstu, nebylo by na tom vůbec nic divného. Prostě by to znamenalo, že konjunktura trvá už moc dlouho, a nyní zase bude vystřídána recesí. Jenomže to není případ dnešního světa. Ten skutečnou konjunkturu od začátku pandemie v podstatě nezažil – a už jsou tu zase varování před finanční krizí. Například ve Francii o takovém možném scénáři otevřeně mluví ministr financí.
Kde jenom mohli soudruzi udělat chybu? Vlastně je to velmi jednoduché. Zásadní chyba se stala v okamžiku, kdy po roce 2008 prudce zrychlil tisk peněz, a druhá zásadní chyba se stala, když po začátku pandemie zrychlil ještě víc. Nyní nás tento tisk peněz již dohnal. Ačkoliv pokračuje, už nemá sílu dál maskovat obrovské naakumulované a četné nerovnováhy v ekonomikách.
Já nevím, jak vy, ale já osobně bych si na cenné papíry nyní nevsadila.
- Petr Fiala, Václav Klaus a velké povodně? Aneb … kam se poděla AČR - 17.9.2024
- Zamete EU se slovenskými voliči? - 17.9.2024
- Síkela bude eurokomisařem pro mezinárodní partnerství - 17.9.2024
“Já nevím, jak vy, ale já osobně bych si na cenné papíry nyní nevsadila.”
Markéto, nechci být hnidopich, ale všimla jste si, že přesně toto píšete vytrvale asi tak od roku 2011? :)
Přece nejsou cenné papíry jako cenné papíry. Mnohé z nich reprezentují reálné věci, reálnou ekonomiku, která bude fungovat vždy. Třeba zemědělskou půdu, produkci základních potravin, základní infrastrukturu. Tyhle věci nezajímá, jestli se hroutí inflační dolar.
Alešku, Alešku neboj, tvoje bezcenné papírky ti zůstanou. Budeš si s nimi moct vytapetovat svůj crapper
A teď tu O třech prasátkách. Nebo O Karkulce.
NERVOZITA V EKONOMICE SILNĚ NARŮSTÁ i jinde
Polsko přijde o 50 miliard zlotých na příjmech do rozpočtu – řekl bývalý ministr námořního hospodářství a vnitrozemské plavby Marek Gróbarczyk v Telewizja Republic, když komentoval degradaci přístavu v Gdaňsku ve prospěch německých přístavů.
https://1url.cz/m1WJl
Soudružské myšlení a nalejvárna na věčné časy, že paní Markéto Šichtařová!
Ten problém úpadku západní civilizace není jen v “tištění” peněz, ono to bude trochu složitější. Je to syntéza celé řady události a pochodů. Od této autorky bych očekával mnohem větší a komplexnější pohled na danou problematiku a také doložitelné zdroje informací od jiných odborníků. Ta emise peněz, kterou ovšem zklidnovaly vládní dluhopisy není jen jediný problém, který způsobuje tu krizi…..
Naja, nervozita, kdyby jen nervozita, hysterie parazitů narůstá, viď Majdaléno
Ekonomika—obchody—tlačenka—)))) a slavná njuuu cesta Polska …pobavilo.
Německá rafinerie Schwedt mohla skončit v polských rukou, ale nestalo se tak. Dokument se závěry včerejších konzultací německo-polské vlády zase obsahuje ustanovení, že „v případě narušení tranzitních toků přes Rusko budou Polsko a Německo jednat v úzké koordinaci, aby udržely stabilní dodávky ropy do PCK“. rafinérie ve Schwedtu“. – Dělá to z lidí úplné idioty. […]
“Přešli jsme od bojů o koupi rafinerie Schwedt a dodávek ropy z našeho ropného přístavu k zajištění dodávek ropy z Ruska do Schwedtu? Ruská ropa je levnější, německá rafinerie ekonomicky vyčerpá ty polské, které se nevyhnou sankcím. Za chvíli , ruský plyn poteče Nord Stream I a Nord Stream II Dovolte mi jen připomenout, že rafinerie Schwedt mohla být převzata.“
– napsal Obatek.
—– to nemá cenu ani komentovat, dojčland je…dojčland. )))
zdroj
https://1url.cz/E1iLu