22.11.2022
Kategorie: Politika

Není kam spěchat

Sdílejte článek:

HOMER SIMPSON

Alternativa.

Něco jiného proti něčemu.
Někdo jiný proti někomu. 

Můžeme mluvit o alternativě k tomu, jaké jsou priority současné vlády.
Můžeme mluvit o lidech, kteří by mohli a měli vystřídat současnou vládu.

Jsou takové alternativy, které celkem jasně říkají co by dělali jinak nebo kdo by to dělal jinak, než současná vláda Petra Fialy.

Nejvíce konsolidované je pochopitelně ANO, strana Andreje Babiše. O nich víme, co dělali, když byli u moci a dá se předpokládat, že v bleděmodrém budou dělat totéž, kdyby v tento moment se dostali k moci. Samozřejmě s přihlédnutím na Ukrajinu a půl milionu ukarjinských běženců u nás.

Další na seznamu je SPD. Známe jejich program, známe rétoriku Okamury, ale nemáme s touto alternativou praktické zkušenosti. Je jim dobře jako věčná alternativa bez zodpovědnosti, se stálou podporou voličů a finančním zabezpečením vedoucích činovníků, sedících v parlamentu. Jako koaliční partner by měli u jakékoliv strany vzbuzovat hrůzu – jako okopávače kotníků svého většího koaličního partnera si tuto stranu umím docela dobře představit. Není to v této chvíli tzv. státotvorná strana. Ale co není může být.

Alternativou může být i manželství z rozumu mezi ODS a ANO. Mohlo by vzniknout, pokud by se rozpadla současná vládní koalice, ale může vzniknout jen bez nepolitického politologa v čele ODS a jeho nahrazením Kubou, stejným pragmatikem jako je Babiš. To by mohla být dobrá vláda a to nejlepší, co by republiku za současné konstelace politických sil mohlo potkat.

Do rámce politické scény ještě schází prezident. Rozhodně jím nebude Babiš, i kdyby vyhrál první kolo. Pak se všichni spojí jen proti němu. Kdo bude druhý adept? Pokud to bude Nerudová, už nic nebude bránit rozklenutí nádherné duhy nad Českem. Černochová, Pekarová, Nerudová + Vystrčil v Senátu a Fiala ve vládě. Pokud Nerudová bude finalistkou, menší zlo bude kdokoliv, kdo bude tím druhým. Ať už je to Petr nebo Pavel. Tento generál vzbuzuje zajímavé animozity: nikomu nesedí, někomu pro STB, jinému pro pružnost přísahy, třetímu pro komunistickou minulost. U mně je to doporučení, tábor současné vládní koalice se ho zřejmě bojí. Možná proto, že nemají na něj nějaké krátké vodítko a obávají se, že bude dělat ne moc, ale přece jenom samostatnou politiku. A to to nesmí, to teda ne. To Danuše Nerudová, to bude jiná káva – viz duha nad vládou, parlamentem a Hradem.

Babiš pravděpodobně ani vážně neuvažuje o místu na Hradě, spíše na doporučení svého marketéra bude brát prezidentskou kampaň za možnost své sebeprezentace, i do ČT ho – se sebezapřením – musí pustit. A pokud zůstane jen duo Nerudová – Pavel, jsem pro generála.

A to je všechno, co se dá říci o reálné alternativě na politické scéně republiky. Žádná jiná alternativa, která by stála za řeč v této chvíli neexistuje a ještě dlouho existovat nebude.

Jak dlouho?

Tak dlouho, dokud v zemi pro zhoršené životní podmínky nevznikne skutečně revoluční nálada a vláda složí mandát. Pak by mezi jmenované protagonisty alternativy mohl proniknout ještě někdo další, možná Rajchlova PRO, možná ještě neznámé semínko alternativy.

To znamená, že soubor zavedené alternativy se rozšíří o jednoho či dva hráče, kteří dohromady dají většinu pro vládu novou. Rozhodně to nebude nikdo, kdo by nějak revolučně měnil politiku státu zejména vůči zahraničí.

Tak tedy kdy?

Životní podmínky může změnit chudoba, tma a zima a válka.

Pro Fialu je nejméně nebezpečná chudoba. Pokud bude lidu zle, vždy jim může hodit nějakou kost, např. snížením nějakého stropu. A lid se zklidní.

Pokud to bude tma a chlad, pak ne dříve než příští zimu, letošní zima nebude pro Fialu problém (ještě půjde elektrika a najde se nějaký kubík plynu).

Pokud to bude válka, pak strach může vytvořit podmínky pro změnu, ale jen tehdy, když ten strach bude vyvolán bez vyhlášení válečného stavu. Pokud NATO vstoupí do války, demokracie si dá pohov a nějaké změny se nebudou trpět. Jinak ano, strach např. z jaderného problému někde daleko může přerůst do davové paniky s možností totálního přeorání politické scény.

Tolik k podnětům  a termínům změny.

Kdo?

Především hlavní protagonisté opozice, kde lze započíst Rajchlovo PRO a renovovanou ODS.
Nikdo další, žádný kandidát ulice či dokonce webu Litterate. Ale člověk nikdy neví, dneska je možno založit stranu na zelené louce.

Možná se najde nějaký vůdce, který by vyhovoval mé podmínce podpory (poslat za dveře naše americké přátele a příp. i pár přátel z Bruselu). Moc tomu nevěřím, ale pokud si vzpomínám na hodiny náboženství na národní škole v Ostravě-Zábřehu, někdo v nich tvrdil, že “víra tvá tě uzdravila”. Též se říká, že víra hory přenáší, ale v praxi se mně svou vírou nepodařilo pohnout ani krtincem. Takže držme se při zemi, sebevražedný psychopatický vůdce se nenajde.

Z ostatních alternativ (stran) nevidím nikoho, kdo by samostatně vstoupil do změn a měl potřebný výsledek. Ne že by neexistovaly možnosti fúze či podpory ministran pro nějak úctyhodnější stranu. Ale to už je marginální počet.

Alternativní názory na různých webech, vč. Litterate, zůstanou alternativními bez možností ovlivnit významně politické dění. I na těchto webech či diskuzních fórech jde spíše o průřez společnosti s jejími různorodými politickými názory. Možná jde jedince s poněkud vyšším IQ schopnými vytvářet zajímavé filozofické a politické obrazce, ale pro svou roztříštěnost a skutečně malý počet aktivních jedinců nejsou tyto weby pro režim nebezpečné.

Pokud jde o Litterate, ten web vytváří Vidlák, ale i pro něj tak, jak se snaží proniknout do vyšších informačních kanálů, nebude nějakou základnou, spíše tam má útočiště, resp. své Vidlákovy kydy. Nevím o žádném jiném webu, který by měl takového protagonistu, ale je celá řada webů jednotlivců a internetových médií, který se také staví proti režimu. Jsou to všechno sóloví hráči, bez koordinace a bez cíle (pokud není tím cílem náhrada vlády Fialy). Nikdo z tady uvedených totiž neříká, co by dělal poté, až by Fiala padl. Možná by dál psal v antagonistickém duchu, protože nejlépe nám všem jde kritika (jak to oni dělají blbě).

Co čekám?

Prezidentem bude Pavel.
Do příští zimy nebo do akcelerace války na Ukrajině nečekám žádnou změnu (můžeme se udemonstrovat).
Při vyhlášení válečného stavu se začnu starat o zvířátka v ostravském zoo, nebudou demonstrace, nebudou weby nepřátelské vládě a pro důchodce bude spousta volného času.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 2,76 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)