3.6.2021
Kategorie: Ekonomika

(Ne)mocný hypoteční trh

Sdílejte článek:

MIROSLAV KŘÍŽEK

miroslav-krizek95949359_0Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě je v současnosti i ekonomicky zajímavou alternativou.

(Ne)mocný hypoteční trh

Možná jste při čtení ekonomických zpráv narazili na informaci, že u nás stále probíhá prudký hypoteční rozmach, který ale může být riskantní pro celý finanční sektor. Trh hypoték momentálně zažívá doslova horečnatou aktivitu, kdy se zejména mladší lidé snaží získat svůj úvěr na bydlení za ještě relativně příznivých podmínek, protože vše nasvědčuje tomu, že dlouhé období výhodných hypoték pomalu končí. Nicméně nejen změny podmínek mohou hypoteční trh ohrozit, pojďme se na to podívat trochu podrobněji.

[ad#article_et21]

Přehřátý trh s bydlením

Za první čtvrtletí vzrostly dluhy obyvatel o 179 miliard Kč, přičemž nejvíce se zadlužovali lidé v kategorii 30-34 let, což je důkazem pro výše uvedené, že na hypotečním trhu probíhá boj, kdo ještě získá peníze na předraženou nemovitost. Přestřelená cena vlastního bydlení je druhým faktorem, který vstupuje do hry, ceny jsou v některých lokalitách nadhodnocené až o 25%. Česká národní banka (ČNB) se dostala do situace, kdy už musela reagovat na podmínky získání hypotéky, vyjádřeno slovy jejího guvernéra Jiřího Rusnoka „dochází k výraznému uvolňování úvěrových standardů.“ Přeloženo do jazyka nebankéřů to znamená, že podmínky byly nastaveny tak, aby na hypotéku dosáhl téměř každý bez ohledu na svou schopnost splácet, což by se mohlo přelít jako problémová vlna do celého bankovního sektoru. Kdyby insolventních příjemců hypotéky bylo více, ohrožovalo by to v podstatě celou ekonomiku a razantně by to změnilo zejména trh s byty.

Novela zákona změní pravidla hry

ČNB v reakci na nedodržování jejich doporučení ze strany komerčních bank při poskytování úvěrů na bydlení získala do ruky zbraň v podobě novely zákona o ČNB, který byl definitivně schválen minulý týden. Jedná se právě o zákonem nařízené limity hypoték, ty totiž byly doposud jen doporučené, ale odteď budou pro komerční banky závazné. ČNB bude mít pravomoc stanovovat tři základní limity, první je LTV, což zkráceně řečeno znamená, kolik procent hypotéky můžete maximálně dostat v poměru k hodnotě nemovitosti. Druhým je DSTI, ten nyní ČNB nestanovuje, ale není vyloučené, že k tomu v budoucnu dojde. Jedná se o poměr měsíční splátky veškerých úvěrů vůči celkovému čistému měsíčnímu příjmu, v minulosti centrální banka tento poměr stanovila v doporučeném maximu 40%. Třetí limit je DTI, tedy kolik čistých ročních příjmů domácnosti je nutné ke splacení všech jejich dluhů, opět nebyl tento limit stanoven, ale za rizikové se bere zadlužení vyšší jak osminásobek čistého ročního příjmu.

Co z toho plyne pro žadatele a co může ohrozit hypoteční trh mnohem víc

Nedomnívám se, že by novela zákona o ČNB výrazně zhoršila dostupnost bydlení, jednak budou moci banky každý čtvrt rok poskytnout pět procent z celkového objemu hypoték bez dodržení výše uvedených podmínek, ale také jsou tu mnohem závažnější rizika, která by mohla dostupnost vlastního bydlení omezit. Jsou jimi zejména značně přehřátý trh nemovitostí s cenami bytů, na které bude stále větší problém dosáhnout. Pokud se přidá čím dál tím vyšší zdražování základních životních potřeb, jakými jsou jídlo nebo energie, tak se může stát, že dostupnost bydlení se zase o něco vzdálí. Obrovským rizikem pro hypoteční trh by bylo také razantní zvýšení daně z nemovitosti, se kterým si pohrávají různé politické strany. Politici by si sice slibovali vyšší výnos do státní kasy, ale ve skutečnosti by to mohlo ohrozit nejen hypoteční trh. Ať nekritizuji jen politiky, s nesmyslným zdaněním druhých, třetích a dalších bytů na začátku tohoto týdne přišel i viceguvernér Marek Mora. Centrální bankéř si možná neuvědomuje, co může takovýto vyloženě komunistický nápad způsobit. Nepřiměřeně vysoká daň z nemovitosti by totiž narušila schopnost velkého procenta dlužníků splácet hypotéku, následně by o nemovitost přišli a kvůli propojenosti trhů by se krize přelívala dál a došlo by i k nákaze bankovního sektoru. Je zkrátka na čase si připustit, že byty jsou prostě jen jedno z aktiv, jako jakékoliv jiné. A že žádný nárok na bydlení ve vlastním nikdo nemá. Bydlet ve slušném nájemním bytě u dobrého pronajímatele nejenže není žádnou ostudou, ale v současnosti, při poměru vysokých cen nemovitostí k velmi nízkým nájmům, i ekonomicky zajímavou alternativou.

Co z toho plyne závěrem? Jasně daná pravidla novelou zákona o ČNB nejsou problém, naopak mohou hypoteční trh dlouhodobě stabilizovat, problém může nastat úplně jinde, a sice když si zvolíme strany, které budou chtít trestat soukromé vlastnictví a touhu po vlastním bydlení nepřiměřenou daní z nemovitosti.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...