8.8.2014
Kategorie: Ekonomika

Německo: Opět nemocný muž Evropy?

Sdílejte článek:

RED  08|08|2014

Richard Sulík je slovenský ekonom, podnikatel, politik a zakladatel pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita (SaS). Od 9. července 2010 působil jako předseda NR SR až do krize způsobené neshodami při rozhodování o navýšení eurovalu. Dva dny po vzniklé krizi 13. října 2011 byl odvolán a nahrazen Pavolem Hrušovským. Dne 4.8. publikoval na HN online.sk velmi zajímavý komentář k aktuální situaci v Německu, potažmo v celé Evropě, který si dovolujeme v překladu ocitovat:

 

[ad#hornisiroka]

 

“Koncem devadesátých let si Německo vysloužilo přezdívku “nemocný muž Evropy”. Dluhy rostly, ekonomika stagnovala a množství firem přesouvalo své výrobní provozy do východní Evropy. Pak, v roce 2004, udělala vláda Gerharda Schrödera (socdemácká!) odvážné reformy na trhu práce pojmenované po jejich autorovi Petrovi Hartzovi (v té době personální šéf Volkswagenu).

 

Reformy byly nejen odvážné, ale ukázaly se i jako účinné, neboť Německo se propracovalo z posledních příček na tahouna EU. To trvalo několik let, protože velké makroekonomické změny se jednoduše neudají ze dne na den.

 

Dnes je Německo jedna z mála zemí, které nedělají nové dluhy, počet nezaměstnaných klesl na polovinu a exporty dosahují rekordní úrovně. Situace jak vyšitá na usnutí na vavřínech a je překvapivé, jak německá vláda ignoruje určité indikátory, které nevěstí nic dobrého. Například silný růst i tak již vysokých mezd nebo míra nových investic, která je o hodně nižší než v zemích OECD.

 

Opatření německé vlády z poslední doby situaci ještě více zhoršují. Například zavedení minimální mzdy ve výši 8,50 eura za hodinu, předčasný důchod od 63 let pro statisíce zkušených pracovníků, kteří budou ekonomice chybět, odstavení německých atomových elektráren a vysoká dotace alternativních zdrojů předražující elektrickou energii … Všechno jsou to líbivá rozhodnutí, avšak z pohledu několika let velmi nebezpečná,” píše Richard Sulík o vážné hrozbě, která se skrývá za tímto populismem.

 

 

 

Dle našeho názoru to není však jen problém Německa, ale celé “politicky korektní a sociálně afektované” EU. Jaké jsou logické důsledky takovéto politiky? Pan Sulík pokračuje: 

 

“A tak německé firmy opět masivně odcházejí z Německa, tentokrát ne do východní Evropy kvůli nízkým mzdám, ale do Asie kvůli ještě nižším mzdám a do USA kvůli třetinovým cenám energie. Proto se v Německu tak málo investuje a i když teď se ještě zdá všechno jak má být, jsou to právě dnešní špatné rozhodnutí, které z Německa mohou o pár let opět udělat nemocného muže Evropy.

 

Co z toho vyplývá pro nás? Naše ekonomika je na Německo silně navázána, obzvlášť export a každé zaskřípění německé ekonomiky pocítíme.

 

O to spíše musíme zlepšovat podnikatelské prostředí. Momentálně je to bohužel naopak. Podnikatelské prostředí se výrazně zhoršuje a kvazikompenzace, které dostanou někteří vyvolení jako přímé dotace nebo jim jsou odpuštěny daně, špatný směr ještě dynamizuje. Takto se však fungovat nedá a už vůbec ne dlouhodobě.

 

Malé zlepšení pro všechny je vždy lepší než velké zlepšení pro některé. Jenže to naši socialisté bohužel nechápou.”

 

Musíme tedy společně věřit, že volič co nejdříve pochopí a “porozumí” nové socialistické cestě do pekel. U nás, na Slovensku, v Německu i v celé Evropě.

 

 

[ad#velkadolni]

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...