12.1.2024
Kategorie: Ze světa

Německo jako motor nepokojů?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Vrátím se k tématu stávky v Německu. Včera jsem poukázal na zvrácený systém dotací a minul tím emoce, které se v Německu roztočily a které dávají stávce takovou energii a podporu. V Německu je totiž podobná situace jako u nás. Ve vládě sedí nesourodý slepenec, kde hlavní linku politiky určuje menší z koaličních stran. A ta, která v koalici měla představovat onu rozumnější konzervativní politiku, zcela rezignovala na své předvolební sliby.

Stávka zemědělců se rozšířila i na speditéry, železničáře, řemeslníky, protestů se zúčastnili i hasiči, lidé jí vyjadřují hluboké sympatie, protože vláda nikoliv pětikolice jako u nás, ale trojkoalice leze lidem až do ložnice a snaží se rychle, rychle, než se to celé zbortí, dostat do zákonů novolevicovou politiku. Velkou kritiku sklízí převážně koaliční strana FDP, která se k výsledku 10 % ve volbách 2021 dopracovala díky slibům, které po volbách a s nástupem do koalice s merkelovskou SPD Olafa Scholze a Zelenými zcela zradila. FDP přitom platila za stranu v rámci možností rozumnou. Po vstupu do koalice nastoupila na stejnou dehonestační strategii, kterou vlastně začala cílit na vlastní voličskou základnu. Koaliční étos si to žádal.

FDP v době covidové kladla otázky, zpochybňovala různá opatření, třeba zavření škol. Teď je v holportu se stranami, které otázky za covidu a jejich nositele označovala za covidioty a popírače, později pak Putinovy trolly. FDP volili lidé konzervativní, skeptičtí a kritičtí. Po vstupu do koalice FDP ze své zásadovosti razantně ustoupila a rozpustila se v agresivně prosazované agendě Zelených, další ze stran koalice. Ač FDP razila před volbami svou programovou politiku, po volbách zcela obrátila a podporuje politiku svých předvolebních protivníků. FDP se rozpustila v bahništi zelených ideologií.

Ostatně podobně, jako Scholzova SPD, která se před existencí v nynější koalici lidem nijak zvlášť nemíchala do života, teď, ve vleku Zelených, zavádí absurdity typu – domácí krby se musí zrušit, nahradit, pokud ne, tak si jejich uživatelé musí nainstalovat drahé filtry. Nebo například zákon o sebeurčení, který v Německu zavádí absurdní možnost zaskočit si jednou do roka na úřad a nechat si úředně změnit pohlaví. A to bez operační změny pohlaví a psychiatrického vyšetření, které bylo pro takovou proceduru nutné doposud. K tomu přibylo zvyšování daní, zavádění nových daní a, kupodivu, i zvyšování byrokracie.

A to je pár důvodů z mnoha pro masivní podporu stávky mezi lidmi.

V čem je to odlišné od České republiky? Před volbami konzervativní strana ODS se po složení koalice se svými programovými nepřáteli (Piráti, STAN a venkoncem i TOP 09) rozpustila a začala prosazovat absurdity. Petr Fiala před volbami odsoudil Green Deal jako nesmysl. V koaličním kotli pěti stran ho velmi agilně prosazoval při předsednictví v Evropské radě. A prosadil. Zradil všechny své sliby stran daní, zradil své sliby stran důchodů, živnostníků, odbyrokratizování státu… zradil, co mohl. Rozpustil se pod tlakem menších stran v koalici. V čem je to jiné, než v Německu? No, možná v tom, že u nás jsou sice proti vládě podobné emoce, ale nikdo není v ulicích. A když se tam někdo objeví, okamžitě je označený za dezoláta, Putinova trolla a podobně.

Německá veřejnoprávní, tedy ze zákona nestranná televize informovala o stávce výlučně v negativním duchu, očerňovala ji, dehonestovala. V České televizi se pak objevil vstup, kde moderátorka tvrdila, že se ptala cestujících na nádraží v Německu, zda se nebojí, že se nedostanou do Berlína, když je stávka. Cestující prý byli udivení, informaci o stávce se dozvěděli až od naší reportérky. Stejný mustr veřejnoprávních koukadel. Znevěrohodnit, znevážit a onálepkovat cokoliv, co není v souladu s jedním jediným správným politickým směrem unijního kolektivismu.

Pokud se zemědělská stávka rozproudí do stávky generální, splnila svůj úkol a třeba Německo posune dál a lepším směrem.

A kdo stojí za masivní stávkou v Německu? Odbory, pane Středulo, odbory. Ale to je u nás skoro sprosté slovo, obzvláště když je vede právě Josef Středula. Je až pro ostudu, že se naše odbory nechávají uchlácholit tou nejapností, která proběhla v prosinci a které říkaly stávka.

Slovo na závěr. Ve včerejším komentáři jsem ve své podstatě neřešil samotnou stávku, ale systém dotační ekonomiky. Naše milá šéfredaktorka mi volala, že jsem vůl, že se na to mám vykašlat, neb ekonomice houby rozumím – což je fakt. Přesto jsem si stál za svým. Dnešním komentářem jsem, doufám, vymazal dluh stran samotné stávky, která má energii i potenciál hnout věcmi, které se dějí i nám. Přece jenom jsme podbřišek Německa, co se stane tam, to v ozvěně přejde i k nám… Až na ty stávky, pane Středulo!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)