Nějak těm elektromobilům dochází šťáva
MAREK ZEMAN
Dle zjištění amerických průzkumů veřejného mínění se až 47 % majitelů elektromobilů v USA chystá v příštím kole opět koupit vůz se spalovacím motorem. Bezpochyby je k tomu vede jeden nebo více z následujících důvodů.
Dojezdová vzdálenost
Přeci jen, i když vozy Tesla mají dnes dojezdovou vzdálenost i 500 km, ovšem za ideálních podmínek, tj. bez vytápění nebo klimatizace a příznivé teploty, může to být při delších pro Ameriku typických vzdálenostech problém.
Podle testů prováděných u nás při cestě z Česka na Jadran byla cesta Teslou i o nižší jednotky hodin (1-2 hodiny) delší než s běžným motorem, právě pro nutnost dobíjet u dobíjecích stanic. To vyvolává potřebu si cestu předem rozplánovat a navíc u dobíječky nečekat, což nyní zatím nehrozí, protože elektroautomobilů není mnoho.
Doba dobíjení
Nyní kolem 30 minut u rychlodobíječek. To není málo. U benzínky tak v průměru 5-8 minut.
Nebezpečí nedojetí v silných mrazech
Jistě jste si všimli obrázků dlouhých kolon aut ve vánici nejen na severu Ameriky, ale i v Evropě, zvláště ve Skandinávii. Mimochodem nejvíce elektromobilů v Evropě je v provozu v Norsku.
Problémem jakéhokoliv elektromobilu je, že při uváznutí v mnohahodinové koloně a v silném mrazu dochází k vybití elektrobaterie, a na rozdíl od spalovacího motoru ji nelze dobít.
Elektroauto v takovém případě musíte nechat odstavené u krajnice a následně jej nechat dopravit k nějaké nabíječce transportérem. To bych nikomu nepřál.
Životnost elektrobaterie
Dnešní elektrobaterie do elektromobilů mají životnost relativně dlouhou, uvádí se až 8 i více let. Závisí to na počtu nabíjecích cyklů. Ale tato baterie činí zdaleka nejdražší součástku vozu. Z toho vyplývá, že ačkoliv auto se spalovacím motorem je v osmi letech v nejlepším věku, elektromobil je vlastně v osmi letech starý. Co to je proti klasickým naftovým motorům s životností více než dvojnásobnou?
Mírně stranou stojí úvahy o nenulové ekologické zátěži při výrobě a provozu elektromobilů. Jistě, elektřina se musí někde vyrobit a elektrobaterie zase potřebuje vzácné kovy. Ale to již uživatele nemusí tak moc zajímat.
Faktem zůstává, že elektromobil je vhodný do center měst, která nezatěžuje smogem a dalšími zplodinami. Nikoho nenuťme, žádné „konečné” řešení, tedy zákaz aut se spalovacími motory, nehledejme. Nechme na každém, jaký typ auta si vybere….
FB
- Finance a majetek v současných nejistých dobách - 14.1.2025
- Kalamity Jane - 14.1.2025
- Populismus jako dobrá volba - 14.1.2025
Naprostý souhlas se závěrem příspěvku. To by ale nesměli být u moci novodobí svazáci, kteří se snaží udržet u vesla jen maoistickým chováním, protože jim totálně schází rozum. Stejná pravidla by ovšem měla být uplatňována i při druhu topení, výrobě elektřiny, potravin a dalšími základními věcmi.
Podprahové sdělení, které zdejší komoušskou rasistickou klientelu se stařeckou demencí jistě zaujme – jak je západní buržoazní svět odsouzen k zániku a jedinou alternativou je Putlerův východní svět. Viďte, senilové zdejší?
To víš, že jo ty blbé zvířátko. A teď šup pro prášky nebo se pan doktor bude zlobit!
Prášky nemohou pomoci, protože první předpoklad pro léčbu je přítomnost mozku, ale ten evidentně chybí.
A hlavně je neparkovat poblíž budov – jakýchkoliv!
No já nevím s tím dvojnásobkem. Jasně, auta vyrobená v roce 2000 se slušným servisem jezdí v pohodě dodnes. Ale dnešní auta se spalovacími motory? Po pěti letech se do nich fůra lidí vysype za statisíce…
Artifišl, radši napiš, kdo tě pase. A za kolik tady šlapeš.
Autobazary už je odmítají, protože zjistili, že jsou neprodejné.
Vývoj jde tak kupředu, že 5 roků starý elektromobil je vlastně předpotopní krám, něco jako mezi spalováky veterán.
V USA na středozápadě jsou takové vzdálenosti, že tam mnohdy není zavedena elektřina, takže nabíječky pohání naftový agregát.
Pripomina mi to “Tridni boj”. Tehdy ti, co meli mene trid, bojovali proti tem, kteri jich meli vice. Dnes ti, co na elektrak nemaji, hani elektromobily i jejich majitele. Ja, duchodce, ho mam a uz bych spalovak nikdy nechtel
Pana autora textu znám ještě z doby jeho působení na FNKV. Byl to schopný ředitel.
Jinak s textem souhlas!
Súhlas s posledným odstavcom… inak sú to zavádzajúce informácie. Veľmi málo ľudí potrebuje dojazd 500km denne, pre nich elektroauto nie je vhodné. A cesta na jadran…. tam sa ide 1x ročne, takže ak by rodina mala iba jedno auto (elektro), dá sa to 1x ročne zvládnuť a ta cesta bude o 2hod dlhšia. Nabíjanie 30min nie je problém (vačšinou, niekedy sa človek ponáhľa a aj 30min je veľa…. ide to na úkor bezpečnosti, lebo pauza každému pomôže). Záver: elektroauto je vhodné riešenie pre veľa ľudí, ale určite nie pre všetkých. Ak nemáte možnosť nabíjať doma, tak ani finančne sa to neoplatí (elektrina na nabíjacích staniciach je drahšia ako doma)