4.9.2022
Kategorie: Politika

Návrat k demonstraci

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Sobotní demonstrace na Václavském náměstí byla mnohými očekávanou událostí a možná i samotné pořadatele překvapilo, kolik lidí z celé republiky na ni přijelo. Trochu smutnou realitou je poměrně malá účast mladších ročníků, což však lze vysvětlit dlouholetou masáží na školách a v médiích, jejíž součástí je podpora globalismu a světa bez hranic. U mladé generace se vytrácí vlastenecké cítění, vnímání rodné země jako té, ve které by měli žít, také neustálé opakování toho, jak je Západ napřed a my ho jen doháníme. Pravdou je, že ho částečně spíše živíme a naše zadlužování je přeléváním peněz právě směrem k tomu Západu, který především díky chování USA a Německa profituje z určité ekonomické negramotnosti Čechů a zaprodanosti jejich elit. U mládeže je zanedbána výchova k lásce a respektu k vlasti a jen velmi málo jí je vysvětlováno, jak složité soužití s germánskými národy v historii Slované měli. Je chybou, že se z dějepisu a zeměpisu staly na školách vedlejší předměty.

Samotná demonstrace vyvolala mnoho diskusí. Lidé, kteří přišli na Václavské náměstí, tam chtěli dát najevo nespokojenost se současnou i minulou vládou. Samotné demonstrování nic neřeší, pouze dává mandát k dalšímu postupu samotných organizátorů akce. Ve skutečnosti jsou lidé před pódiem důležití v tom, že svou účastí podpořili vystupující, aby mohli dále postupovat v boji proti proamerické, prounijní a proukrajinské vládě, která svými postoji postupně likviduje i to, co tu ještě zbylo. Z ideologických důvodů odpojila Českou republiku od ruských zdrojů energií, nerostného bohatství a dále zadlužuje naši zemi. Je třeba si přiznat, že si Češi i díky včasnému nepochopení volebního podvodu, kterým bylo slučování do koalic již před volbami, zvolili do svého čela politiky dlouhodobě připravované ke kolaboraci s Berlínem, Bruselem či Washingtonem. Ne nadarmo mnozí z nich jezdili na sjezdy Landsmannschaftu, na stáže do USA či se stali členy Bakalovo-Sorovského Aspen Institutu. Fiala je navíc významným členem panevropského hnutí prosazujícího Evropu bez hranic. To zní sice krásně, ale mnohonárodní stát je průšvihem od počátku, kdy se různé národy odlišných tradic a historie mají začít promíchávat. I ve Spojených státech, které k podobnému uspořádání spějí stovky let, dosud existuje mnoho problémů vzniklých z odlišnosti jednotlivých národů a jejich neschopnosti soužít se.

Vláda Petra Fialy už třičtvrtě roku zásobuje Ukrajinu zbraněmi, s čímž začala již před začátkem konfliktu s Ruskem. Vystupuje doslova nepřátelsky k Moskvě a svým chováním se zařadila k nejvýraznějším odpůrcům Vladimíra Putna, aniž by ji zajímal názor českých občanů. Většině z nich, tedy aspoň těm nezmanipulovaným médii, je rozhodně bližší možnost zatopit si, vykoupat se v teplé vodě, nákup levnějších pohonných hmot a potravin, než podpora Američany dosazeného ukrajinského prezidenta Zelenského a jeho režimu inklinujícího k nacismu a protiruskému rasismu. Uvažujícím lidem samozřejmě dochází, že za zvyšováním cen a inflací není pouze válka na Ukrajině, která má zajistit do budoucna Rusku větší bezpečnost a utvořit nárazníkové pásmo před roztahovačností vojenského paktu NATO a také se snaží ochránit rusky hovořící obyvatelstvo žijící na území Ukrajiny, ale především prosazování Green Dealu a pokus přiblížit Evropu k cílům fanatika Schwabeho spojeným s Great Resetem. Dlouho trvající varování z úst ruských politiků bylo ignorováno, USA, Velká Británie a Německo postupně plundrovaly samotnou Ukrajinu a bohatly na ní tak, jako na nás v době, kdy u nás bylo ještě co odkoupit a ukrást. Fiala & spol. se rozhodli postavit na stranu Západu a odpojit nás od všech zdrojů. Začali s tím už předchůdci této vlády, kdy po výmyslu o ruských agentech vyhazujících do povětří Vrbětický areál napěchovaný zbraněmi vyřadili Rusy z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany a vyhostili ruské diplomaty, byť šlo i o agenty tajných služeb. Ostatně ti pracují na většině velvyslanectví po celém světě..

Tím vším se však demonstrace nezabývala. Z pódia o Rusku nikdo nemluvil s výjimkou slov o potřebě navázat kontakt s Gazpromem a zajistit přímé dodávky plynu. O tom a o cenách energií promluvili skuteční odborníci, kteří v okolí vlády a přímo v ní absentují. První část vystoupení byla určena jim, druhá lidem s politickými ambicemi, což je také logické, protože někdo musel celou akci zorganizovat a bez politických tlaků na vládu nic změnit nepůjde. Na sociálních sítích se našlo mnoho kritiků tvrdících, že jde o jakousi obdobu Majdanu a připravenou akci, jejímž výsledkem má být politická rošáda podobná té v roku 1989. Ano, výměna politiků je úkolem, který si organizátoři dali. Ano, většina vystupujících má motivaci v získání politických postů. Ale jak by si kritici akce představovali změny bez těchto lidí, kteří de facto svým vystoupením nasazují své krky, investují do toho peníze, čas a energii? Většina těch, kteří nesouhlasí s vládnutím Fialy, přesto zůstali doma a ještě kritizují, jsou především líní, pohodlní a sebestřední jedinci často s velkým egem a pocitem vlastního nedocenění.

Vidět za vším konstrukci a sabotovat jakýkoliv pokus vedoucí ke změně k lepšímu není moudrost, ale spíše jde o prostý defétismus. Jistě, můžeme očekávat jisté vyprofilování se u jednotlivců, někteří mohou zklamat, objeví se jistě další osobnosti, které mohou nakonec být i výraznější. Demonstrace tohoto rozsahu však může nastartovat přínosné změny podobně, jako v Bulharsku. Reakce vládních činitelů, zatvrzelých prounijních zastánců (Šafr, Tuna, Mitrofanov, Hřebejk a jim podobných) ukázala, že si uvědomují riziko, které je může smést. Tvrdit, že byl Václavák plný proruských trollů, je jen hysterickou ukázkou a směsí arogance, strachu a nabubřelosti. Demonstranti ještě nic nedokázali, ale dali najevo, že ne každému je lhostejné, co se tu děje. Nebyla to proruská akce, ale v důsledku především protivládní, částečně také protiunijní, protiamerická, protiněmecká a protizelenská. Ti lidé tam nechtějí žít pod ruským dohledem, chtějí žít svobodně, v neutrálně vystupujícím státu s možností partnersky spolupracovat s každým, kdo pro nás bude přínosem. A je s podivem, že nás tam bylo jen 100 000 a ne deset miliónů.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (56 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
50 komentářů