14.11.2014
Kategorie: Ekonomika

Na eurofrontě neklid a venezuelská operace “Veselé vánoce”

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 14|11|2014

Už asi rok zaměstnává stránky ekonomických médií nemocný muž Evropy – Francie. No, dokud parta kolem Hollandeho schytávala palbu zleva i zprava, ve stínu Francie nenápadně kráčel jeho konkurent v ekonomickém marasmu – Itálie.

 

[ad#hornisiroka]

 

Dvě události najednou upozornily na jih od Alp. Nejdříve odcházející prezident Komise Barroso (přes viceprezidenta KATAINEN) poslal tajný dopis vládám Francie a Itálie. V něm Komise vyjádřila zklamání nad předloženými rozpočty obou zemí a žádala vysvětlení, jakže to chtějí dosáhnout splnění Paktu stability a růstu. Ve vzduchu viselo odmítnutí obou rozpočtů.

 

Jak o tom víme, když byl tajný? Zatímco zvyklý Hollande nad listem pokrčil rameny, italský premiér Renzi ho obratem zveřejnil. A ne jen to. Prohlásil, že zveřejní veškeré informace o plýtvání v “bruselských palácích”. ” Zažijeme legraci , “řekl.

 

Srandu jsme zažili už týden na to, ale jinou, než pan Renzi plánoval. V bankovních stres testech selhalo 9 z 15 testovaných italských bank. Některé již v posledních měsících kapitál doplnily, čtyři z nich však stále potřebují doplnit přes tři miliardy kapitálu. Ostudu utřela zejména italská centrální banka, která se v minulosti vyhlašovala, že umí dělat svou práci a nepotřebuje žádné rady z venku. Italský bankovní systém je pro ekonomiku země mimořádně důležitý, neboť firmy se spoléhají na bankovní zdroje více než v Německu či Francii. Navíc mnohé ze 680 italských bank jsou spravovány nadacemi, které ovládají lokální politici a banky používají jako jeden ze svých nástrojů. Celý systém má na ramenou 320 miliard nesplácených dluhů (16% všech půjček).

 

[ad#hornisiroka]

 

To je jen jedna z kapek v moři ekonomických problémů. Italská ekonomika začala stagnovat už dávno před krizí, veřejný dluh je druhý nejvyšší v EU. Pracovní trh je na tom katastrofálně. Díky extrémně těžkému propouštění (které navíc často zastaví soudy) jsou vytvořeny dvě kasty zaměstnanců, podobně jako ve Španělsku. Ti s trvalým poměrem, kteří jsou “nesmrtelní” a potom námezdní pracující (po našem dohodáři), kterými se firmy snaží kompenzovat chybějící flexibilitu. Není divu, že absence v italských firmách dosahují 10% a záhadně vyskakují zejména v pondělí a během významných fotbalových zápasů. Renzi se pokusil udělat reformu pracovního práva – a 150 000 lidí vyrazilo do ulic. Italská ekonomika je propletenec zájmových skupin, ve kterém nikdo nechce ztratit pozici a už vůbec ne odboráři. V Itálii najdete kopec absurdních situaci, například když poslíčci v italském parlamentu vydělávají 140 000 eur ročně (parlament má 2 300 zaměstnanců!). A tak při absenci reálných reforem vláda utíká k zoufalým nápadům, jak wi-fi zdarma , které má pomoci italské ekonomice.

 

Itálie čeká to, čím si Řecko již částečně prošlo. Země se chystá opustit záchranný program. V zadní kapse kalhot má odložených 11 miliard eur z pomoci pro banky, které mají být použity jako nouzový zdroj, pokud by nešlo financování státu podle plánu. Plán obsahuje mimo jiné potřebu získat 6-9 miliard dluhu na trhu.

 

To může být výzva. Před dvěma týdny úroky na řeckých dluhopisech vyletěly nahoru poté, co v průzkumech obsadila anti-bailout strana SYRIZA jasné první místo. Její šéf Alexis Tsipras už udělal tour po evropských politicích. Parlamentní volby jsou v Řecku plánovány až na rok 2016, ale v únoru parlament volí nového prezidenta. Pokud ho nezvolí, budou předčasné volby. A jelikož na zvolení je třeba 180 hlasů a koalice má jen 155 poslanců, bude to zajímavé.

 

Spojené království si tradičně řeší svůj set problémů. Cameron si dává pozor, aby před voliči vypadal jako tvrdý oponent Bruselu. Proto ho vytočil nejnovější požadavek, aby Británie na základě nového měření HDP doplatila do evropského rozpočtu zhruba dvě miliardy eur. Referendum o vystoupení z EU je již hotová věc a každý podobný požadavek znamená nové závaží na misce vah.

 

Orbánova vláda nakonec ustoupila a “inovační” daň z Internetu nezavedla. Nápadů na nové daně nikdy není nedostatek, proto si pro vtipný (nebo tragický, podle toho jak vážně to berete) závěr zaletíme do Španělska. Tamní vláda se rozhodla zavést daň z Googlu. Google bude muset platit poplatek za každou zprávu ze španělských novin zařazenou do výběru Google News. Když v Německu zavedli podobný zákon, místní vydavatelé na tom nakonec tratili. Google některé noviny prostě vyřadil a návštěvnost se jim propadla. Ale španělská vláda věří v opak. 

 

barbievenez

 

Skončíme dnes raději v socialistickém ráji, kde útrapy kapitalismu jsou jen dávnou vzpomínkou. Ve Venezuele se kvůli měnové krizi postupně rozrůstá okruh výrobků, které mají regulované ceny. Na co všechno vláda při tom myslí je někdy až fascinující. V odhodláni “zabránit spekulantům zničit Vánoce” spustila operaci Veselé Vánoce. V rámci ní přišlo například k zastropování cen panenek Barbie . Tento symbol západního kapitalismu musí obchody prodávat za jednotnou cenu 2,5 dolaru. Přirozeně, následoval masivní run obyvatelstva na hračkářství. Soudruzi, slyšte – neměly by být Vánoce spíše o rodině a pohodě, jako o dárcích?

 

ZDROJ: Martin Vlachynský

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...