15.11.2022
Kategorie: Společnost

Mladá generace: Strach z budoucnosti, ničení minulosti

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Po delší době jsem vyslechl Události na ČT, které daly prostor zástupcům organizace upozorňující na černou budoucnost lidstva díky klimatickým změnám a vysvětlující ničení památek minulosti.

Útok ekologických aktivistů bramborovou kaší na obraz francouzského malíře Claudea Moneta v německé Postupimi způsobil škodu ve výši pěticiferné částky v eurech (nejméně tedy 10 tisíc eur, což je zhruba 245 tisíc korun). Uvedla to v úterý podle agentury DPA v prvním odhadu způsobené škody mluvčí postupimského muzea Barberini Carolin Stranzová. K útoku se přihlásila organizace „Poslední generace“, což má evokovat představu o tom, že klimatické změny (výhradně způsobené lidskou aktivitou, že ano) povedou k zániku civilizace tak, jak jí známe.

V Událostech 13.11.2022 pak dostali prostor dva zástupci organizace, kteří „vysvětlovali“ příčiny chování aktivistů a mimo jiné tvrdili i to, že „když společnost nenaslouchá obavám mladých lidí, vede to k jejich radikalizaci“. Podle jistého průzkumu má strach z budoucnosti snad až 70% mladé generace, a to snad i v Česku.

Pokusme se proto definovat příčiny aktuálního stavu mysli mladé generace na celém světě na základě toho, co se ve světě děje. Válka na Ukrajině, která by mohla být dalším spouštěčem strachu mladé generace, však kupodivu k hlavním příčinám frustrace mladých nepatří. Ostatně, právě mladí lidé mají jasno v tom, že Rusko prohraje, rozpadne se a bude od něho pokoj. Tak jednoduché, že ano.

Ve skutečnosti hlavní obavy mladých lidí se týkají podmínek života na Zemi obecně, a to pod tlakem ideologie klimatických změn výhradně způsobovaných spalováním fosilních paliv. Výuka o tomto fenoménu na školách již trvá několik desetiletí, a proto již téměř dvě generace na Západě byly infikovány tím, že za klimatické změny může jedině a pouze člověk. O tom, že tomu tak není, jsem se věnoval v několika článcích loňského roku na svém webu, například Slunce – zdroj energie a života – Blog iDNES.cz. Naprosto se vytratila ze skutečného vědeckého přístupu pokora k přírodním procesům (klimatické změny jsou známy jako přírodní procesy probíhající na Zemi nepřetržitě). Není dokonce ani pravdou to, že současná klimatická změna oteplování je „nejrychlejší“ ze všech klimatických změn, ale studium nástupu poslední doby ledové hovoří o tom, že změny nastaly v řádu několika měsíců!

Lidstvo ale na druhou stranu má skutečně potenciál život na Zemi tak, jak ho známe, zničit, ale nikoliv vypouštěním kysličníku uhličitého do atmosféry, ale v důsledku možné jaderné války. Ze svého mládí si moc dobře pamatuji, že tato hrozba byla brána zcela vážně a tehdejší jaderné mocnosti (USA a SSSR) nakonec i pod tlakem světové veřejnosti zasedly k jednacímu stolu a vznikly tak dohody o omezení jaderných zbraní. Dnes se obavy z jaderné války zřejmě úplně vytratily, Rusko má podle řady „expertů“ jaderné zbraně zastaralé a určitě je nepoužije, zatímco skuteční experti zveřejňují komentáře o tom, že pokud někdo zaspal v údržbě jaderného potenciálu, byly to USA. Stačí jenom sledovat „diskuse“ k článkům o válce na Ukrajině, abychom si udělali jasnou představu o tom, že většina diskutérů volajících „Sláva Ukrajině“ se jaderné války nebojí, a dokonce europoslankyně Markéta Gregorová nedávno prohlásila, že „NATO ruskou armádu porazí během týdnů“. O jaderné válce nepadlo ani slovo.

Platí proto, že lidstvo má potenciál zničit život na Zemi, ale rozhodně tím nejsou emise kysličníku uhličitého nebo metan z chovu dobytka. Vědecká komunita ,která přináší stále nové „důkazy“ o vlivu kysličníku uhličitého na klimatické změny, pracuje de facto na zakázku. Zkuste požádat o grant na podporu výzkumu, že kysličník uhličitý žádnou hrozbu nepředstavuje a podložíte to termodynamickými zákony – dostanete „kulový“. Zato na program studující škodlivý vliv kysličníku uhličitého na cokoliv dostanete peněz, že byste se až divili.

Bohužel, taková je realita. Vůbec se mladým lidem nedivím, že v této atmosféře jednají tak jak jednají. Infekce strachu z klimatické změny je součástí jejich života od školní výuky. A bohužel, nevidím žádnou reálnou cestu, jak to zastavit. Vždyť i generální tajemník OSN prohlašuje, že lidstvo má „dva roky“ na záchranu klimatu. Takže se obávám, že bude ještě hůř.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)